Úterý 7. února 1933

Bude-li zamítnuta naše resoluce o zrušení daní drobných živnostníků, navrhujeme:

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zavádí tříleté bezúročné příročí pro drobné živnostníky, jejichž roční příjem nepřesahuje 18.000 Kč, takže by tito po jmenovanou dobu nebyli povinni platiti daně.

Místopředseda Špatný (zvoní): Kdo souhlasí s tímto event. resolučním návrhem, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Zamítnuto.

36. Resoluce posl. Pekárka, Pechmana, Najmana, Hýbnera a druhů ke kap. 21. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

127 a 128. Resoluční návrhy posl. Pekárka a druhů:

127. Ministr financí se vyzývá, aby vydal nařízení, kterým se poplatníkům na dlužné daně povolují pokud možno nejmírnější splátky, a bylo-li proti předepsané dani podáno odvolání, zastaveny byly do konečného vyřízení podaných rekursů všechny daňové exekuce.

128. Ministr financí se vyzývá, aby v době nejkratší provedl všeobecné paušalování daně z obratu a ihned přikročil ku paušalování této daně u textilií.

129. Resoluční návrh posl. Pechmana a druhů:

Ministr financí se vyzývá, aby snížil úrok z dlužných daní na 4%.

130 a 131. Resoluční návrhy posl. Najmana a druhů:

130. Ministr financí se vyzývá, aby nařídil odepsání daní všem lázeňským restauracím, hotelům, letním, výletním a horským restauracím, ježto nepříznivým počasím byly těžce poškozeny.

131. Ministr financí se vyzývá, aby vzhledem k nepatrnému výnosu potravní daně na čáře v Praze, tuto zrušil.

132. Resoluční návrh posl. Hýbnera a druhů:

Ministr financí se vyzývá, aby zvýšil provisi z tabákových tovarů na 10%.

Místopředseda Špatný (zvoní): Kdo s těmito resolucemi souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Zamítnuto.

37. Resoluce posl. Matznera a druhů ke kap. 21. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

133 až 142. Resoluční návrh posl. Matznera a druhů:

133. Dosavadní předpis zákona, že se slevy daně pozemkové již neposkytují, nýbrž že zemědělci, poškození živelnými pohromami, jsou odkázáni na to, aby žádali u nouzového fondu o vrácení pozemkové daně, nedá se udržeti a není možný, poněvadž nejprve poškozený musí plně zaplatiti pozemkovou daň a dále fond, který se tvoří ze zvláštních dávek zemědělců, naprosto nemá peněz, aby vyhověl všem požadavkům.

Žádáme, aby se zase zavedlo všeobecné odpisování daně pozemkové a aby zákon byl v tomto smyslu změněn.

134. Poněvadž hospodářské poměry v zemědělských podnicích jsou nanejvýš bezútěšné, navrhujeme, aby se úplně zrušila přirážková daň ze zvířat poražených v domácnosti.

135. Všechny vrstvy obyvatelstva pociťují cukerní daň velmi tísnivě, poněvadž se cukr stal nutnou součástí potravin v každé domácnosti. Cukr, vyrobený v tomto kraji, se často levněji prodává v cizině než v zemi, kde byl vyroben, a proto navrhujeme, aby cukerní daň byla zrušena.

136. Vláda se vybízí, aby nařídila úřadům pro vyměřování poplatků, aby při převzetí rolnických usedlostí vyměřovaly poplatky polovicí dosud obvyklých procent, poněvadž výnos z hospodářství klesl přes 60% proti dřívějším příjmům.

137. Otázka zemědělských ochranných cel, která jest otázkou veškerého národního hospodářství, může býti rozřešena jen se zástupci průmyslu, a proto tuto otázku mohou řešiti nepolitické ústředny obou stavů jen dohodou, má-li býti vůbec účelně rozřešena. Rovněž i průmyslová cla musejí býti upravena v dohodě se zemědělstvím. Utvoření jakéhokoliv nového nuceného nařízení (obilní monopol) zamítáme.

138. Vláda se vybízí, aby v berním roce 1933, jakož i ve všech následujících letech, při daňových předpisech zemědělců vždy přihlížela k výškové poloze a nesnázím při zdělávání u každé jednotlivé usedlosti.

139. Vláda se vybízí, aby zemědělským mlékárenským družstvům úplně slevila daň z obratu, předepsanou za mléko, dodávané členy družstva.

140. Dobytčí sůl, uváděná do obchodu jako státní monopol, jest při dnešních prodejních cenách příliš drahá. Pokles cen zemědělských výrobků činí asi 60%. Vláda se tedy vybízí, aby snížila prodejní cenu dobytčí soli aspoň o 50% dnešní ceny.

141. Vláda se vybízí, aby úplně škrtla daň z obratu za výrobky prvotní výroby v zemědělství, spotřebované ve vlastní domácnosti.

142. Vláda se vybízí, aby škrtla daň z obratu ze všech druhů zemědělských výrobků, které členové družstva dodávají zemědělským skladištním družstvům.

Místopředseda Špatný (zvoní): Kdo s těmito resolucemi souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Zamítnuto.

38. Resoluce posl. Stenzla a druhů ke kap. 21. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

143 až 156. Resoluční návrhy posl. Stenzla, Eckerta, Prause a druhů:

143. Ministerstvo financí se vybízí, aby uložilo finančním úřadům, aby v dohodě s odborovými organisacemi vypracovaly každoročně výpočty výtěžků, jichž by se používalo jako pomůcky pro vyměření přímých daní v těch případech, kdy se podle § 10, odst. 2 zákona čís. 76/1927 nevedou řádné knihy.

144. Ministerstvo financí se vybízí, aby co nejdříve zreformovalo vedení daňových účtů, aby poplatníci mohli si učiniti jasný obraz o daňových povinnostech nebo je přezkoumati.

K tomuto účelu buďtež přebyteční úředníci jiných odborů (na př. státních drah) příslušně odborně vzděláni a přiděleni k berním úřadům.

145. Ministerstvo financí se vybízí, aby snížilo dosavadní výši procentní sazby pro úroky z prodlení.

146. Poněvadž počet členů daňových komisí, které se podle vyhlášky ministerstva financí ze dne 30. července 1927, čís. 131 Sb. z. a n., mají skládati podle toho, o který berní okres jde, z 5 až 11 členů, jest příliš nízký, ministerstvo financí se vybízí, aby počet členů daňových komisí při nejmenším zdvojnásobilo.

147. Ministerstvo financí se vybízí, aby než uloží různé přímé daně, povolalo jako odborné poradce pro daňový odhad důvěrníky, jmenované společenstvy nebo jejich svazy.

148. Ministerstvo financí se vybízí, aby uložilo berním úřadům, aby v řízení podle §u 276 daňového zákona (odpis daní) v odůvodněných případech vycházely vstříc a jednaly rychle, jakož i aby majíce na zřeteli hospodářský stav, povolovaly placení ve splátkách, snesitelných pro poplatníky.

149. Ministerstvo financí se vybízí, aby uložilo berním úřadům, aby podané rekursy vyřizovaly co nejrychleji a aby vymáhání daní odložily, dokud nejsou vyřízeny rekursy.

150. Ministerstvo financí se vybízí, aby uložilo berním úřadům, aby daňové nedoplatky na nemovitostech zajišťovaly hypotekárně jen ve výjimečných případech.

151. Ministerstvo financí se vybízí, aby v dohodě s ministerstvem obchodu co nejdříve podalo sněmovně návrh zákona na úvěrovou pomoc obchodu a živnostem.

152. Ministerstvo financí se vybízí, aby uložilo berním úřadům, aby předpisujíce pořádkové tresty, poněvadž nebyly včas zaplaceny splátky na daň obratovou, přihlížely k hospodářskému stavu poplatníků.

153. Ministerstvo financí se vybízí, aby uložilo berním úřadům, aby ukládajíce daně, přesně dodržovaly zákonná ustanovení, zvláště §§ 310 až 319 a § 324 (vyšetřovací řízení).

154. Ministerstvo financí se vybízí, aby uložilo berním úřadům, aby vymáhajíce daně přihlížely co nejvíce k hospodářskému stavu poplatníků, zvláště drobných živnostníků, a aby příliš přísným postupem exekutorů neničily existenci drobných poplatníků.

155. Vláda se vybízí, aby co nejdříve projednala návrh zákona poslanců Eckerta, Stenzla, Prauseho a druhů ze dne 22. ledna 1932, tisk 1589, aby bylo co nejdříve provedeno spravedlivé daňové vyrovnání nebo dlužné daně zlikvidovány.

156. Ministerstvo financí se vybízí, aby reformou zákona o dani z obratu odstranilo výhodu kombinovaných podniků nebo prodejních filiálek průmyslu a konsumních družstev.

Místopředseda Špatný (zvoní): Kdo s těmito resolucemi souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Zamítnuto.

Tím je vyřízeno hlasování o podaných návrzích resolučních.

Zbývá ještě hlasovati o prohlášení pana ministra financí, které učinil ve 227. schůzi poslanecké sněmovny dne 14. prosince 1932, předkládaje státní rozpočet k sněmovnímu projednání.

Návrh na odklad hlasování podán nebyl.

Dám tedy hlasovati podle §u 65 jedn. řádu.

Kdo souhlasí, aby prohlášení pana ministra financí z 227. schůze sněmovny bylo schváleno, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Posl. sněmovna tedy schválila toto prohlášení pana ministra financí.

Tím vyřízeny jsou prvé dva odstavce pořadu.

Přerušuji další projednávání pořadu.

Navrhuji, aby stanoveny byly k podání zpráv lhůty do čtvrtka, t. j. do 9. února 1933 včetně:

Výborům rozpočtovému a živn.-obchodnímu pro vládní návrh zákona o dani z elektrických zdrojů záření (tisk 2143).

Výboru ústavně-právnímu pro vládní návrh zákona o zřízení pomníků dr Aloisu Rašínovi a dr Milanu Rostislavu Štefánikovi (tisk 2147).

Kdo s navrženými lhůtami souhlasí, nechť zdvihne ruku. (Děje se.)

To je většina. Lhůty jsou přijaty.

Posl. Kopecký a soudr. podali návrh podle §u 46, odst. 2 jedn. řádu, aby se do dnešní schůze dostavil zástupce vlády a podal zprávu o zásahu ke snížení platů a proti výpovědem bankovních zaměstnanců.

Návrh vyhovuje jednacímu řádu a dám o něm rozhodnouti bez rozpravy prostým hlasováním.

Kdo tedy souhlasí s návrhem posl. Kopeckého a soudr., aby se do dnešní schůze dostavil zástupce vlády a podal žádanou zprávu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh jest zamítnut.

Došlo oznámení o změně ve výboru.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Do výboru živn.-obchodního vyslal klub poslanců republ. strany zeměděl. a malorol. lidu posl. dr Zadinu za posl. Škvora.

Místopředseda Špatný: Odvolána byla žádost imunitní.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Vrch. stát. zastupitelství v Bratislavě přípisem ze dne 3. února 1933, č. 1134/33, odvolalo žádost ze dne 27. června 1930, č. 5968/30, za souhlas s trest. stíháním posl. Hlinky pro přečin podle §u 1, §u 3, odst. II, č. 1 zák. čl. XLI z r. 1914 (č. J 237-III, pres. sděl. 67. schůze).

Místopředseda Špatný: Oznamuji, že schůze ústavně-právního výboru svolaná na zítra, středu dne 8. února v 10 hod. dopol. odkládá se na čtvrtek dne 9. února na 11 hod. dopol.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala v pátek dne 10. února t. r. v 10 hod. dopol. s

pořadem:

1. Zpráva výborů živn.-obchodního, zahraničního a rozpočtového k vládnímu návrhu (tisk 1815) zákona, jímž se určuje pro další leta výše státních záruk za vývozní úvěry, které smějí poskytnuty býti podle II. hlavy zákona ze dne 16. července 1931, č. 121 Sb. z. a n., o podpoře zahraničního obchodu (tisk 2148).

2. Návrh, aby jednáním zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednána byla osnova zákona, jímž se určuje pro další leta výše státních záruk za vývozní úvěry, které smějí poskytnuty býti podle II. hlavy zákona ze dne 16. července 1931, č. 121 Sb. z. a n., o podpoře zahraničního obchodu (tisk 2148).

3. Zpráva výboru ústavně-právního k vládnímu návrhu (tisk 2147) zákona o zřízení pomníků dr Aloisu Rašínovi a dr Milánu Rostislavu Štefánikovi [podle §u 35 jedn. řádu].

4. Návrh, aby jednáním zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednána byla osnova zákona o zřízení pomníků dr Rašínovi a dr. Štefánikovi.

5. Zpráva výborů rozpočtového a živn.-obchodního k vládnímu návrhu (tisk 2143) zákona o dani z elektrických zdrojů záření [podle §u 35 jedn. řádu].

6. Návrh, aby jednáním zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednána byla osnova o dani z elektrických zdrojů záření.

7. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje II. dodatkový protokol k obchodní smlouvě mezi republikou Československou a Švýcarskem ze dne 16. února 1927, sjednaný dne 27. června 1932 a uvedený v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 8. července 1932 (tisk 2028).

8. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje III. dodatkový protokol k obchodní smlouvě mezi republikou Československou a Švýcarskem ze dne 16. února 1927, sjednaný dne 27. října 1932 a uvedený v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 11. listopadu 1932, číslo 168 Sbírky zákonů a nařízení (tisk 2077).

9. Nevyřízené odstavce pořadu 246. schůze.

Jsou proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 8 hod. 27 min. večer.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP