Předseda (zvoní): Přerušuji projednávání tohoto odstavce jakož i pořadu této schůze.
Slovo k věcné poznámce podle §u
44, odst. 4 jedn. řádu uděluji panu posl. Štětkovi.
Posl. Štětka: Ujímám se slova k věcné poznámce proto, že došla klubu nyní večer zpráva o katastrofě na severu. Klub komunistických poslanců vzdává tímto poctu památce horníků, kteří zahynuli při katastrofách včera na dole Maria-Hilfe ve falknovském revíru a na dole Kohinoor, v lounské oblasti.
Navrhuji, aby posl. sněmovna učinila
všechna opatření, aby byly vyšetřeny příčiny těchto katastrof
a aby o rodiny zahynulých a raněných horníků bylo okamžitě postaráno
a rovněž aby vinníci byli náležitým způsobem potrestáni. (Potlesk
komunistických poslanců.)
Předseda (zvoní): Pan posl. Rázus podal mně jako předsedovi sněmovny dotaz podle §u 70 jedn. řádu, co se stalo s iniciativním návrhem posl. dr Ivanky, Rázuse, Grebáče-Orlova, Danihela, Bendy, Lišky a druhů, tisk 1128, za přeměnu vicinálních cest na Slovensku a Podkarpatské Rusi na silnice okresní.
Na dotaz tento sděluji jednak podle spi sů sněmovních, jednak podle vyjádření pp. předsedů příslušných výborů sněmovních:
Návrh tisk 1128 rozdán byl ve 120. schůzi sněmovny dne 19. května 1931 a byl přikázán výboru iniciativnímu, jenž jej hned přidělil výboru technicko-dopravnímu a rozpočtovému, z nichž prvý zpravodajem ustanovil posl. inž. Nečase, druhý posl. Adámka. Projednávání návrhu ve výborech zdržely naléhavé běžné práce sněmovní a výborové, i také složitý problém, který se touto otázkou má řešiti a který mimo to na veřejné správě požaduje závazek ke značným novým nákladům nad investice, které již jsou vyhrazeny na budování drah a hlavních silnic na východě republiky.
Posl. Rázus vznesl na mne jako předsedu sněmovny dotaz podle §u 70 jedn. řádu, co hodlám učiniti, aby vláda zachovávala ustanovení zákona o jednacím řádu co do zodpovídání interpelací, a poukazuje na konkretní případ interpelace posl. dr Ivanky tisk 1130/VI o správních orgánech Všeobecného pensijního ústavu, Zemské úřadovny pro pojištění dělníků a Ústřední sociální pojišťovny.
Odpovídám toto:
Jako při všech interpelacích i dotazech, tak také při této interpelaci dr Ivanky kancelář sněmovní několikráte urgovala odpověď vždy po měsíci po prošlé lhůtě. Jiných prostředků předsednictvo nemá.
Také dotaz posl. Rázuse podle §u 70 jedn. řádu sdělil jsem hned, jak došel, panu předsedovi vlády s požádáním o vysvětlení průtahů a o včasné zodpovídání interpelací. Pan předseda vlády sdělil mně přípisem ze dne 7. března 1932, č. j. 3.385/1932 m. r., že odpověď nebyla zaslána z toho důvodu, jelikož byla odůvodněna naděje, že legislativní úpravy, o nichž jest v odpovědi na interpelaci řeč, budou v dohledné době skončeny, takže v odpovědi bude možno poukázati na provedená opatření, jimiž mají býti odstraněny některé administrativní nedostatky ve zmíněných sociálně-pojišťovacích ústavech.
Odpověď vlády na interpelaci samu
došla tyto dny a byla dnes rozdána jako tisk 1651.
Předseda konstatoval, že sněmovna je způsobilá se usnášeti, a při hlasování byly jednotlivě zamítnuty podané návrhy podle §u 46, odst. 2 jedn. řádu:
a) posl. Štětky, Töröka a soudr., aby se do dnešní schůze posl. sněmovny dostavil člen vlády a podal vysvětlení o zastřelení dělníka Dereva v Turie Pasece a pomoci hladovějícímu obyvatelstvu na Zakarpatsku;
b) posl. Vallo a soudr., aby se do dnešní schůze posl. sněmovny dostavil pan ministr spravedlnosti dr Meissner a podal vysvětlení o zastření dělníka Kováče strážníkem Gregušem v Parkáni a o trestním řízení proti němu;
c) posl. Štětky a soudr., aby se do dnešní schůze posl. sněmovny dostavil pan ministr veř. prací a podal vysvětlení o hrozných důlních neštěstích v Lomu a ve Falknově, jakož i o tom, co hodlá vláda podniknouti pro ostravské horníky;
d) posl. Hadka, Jurana, Vallo, Töröka, Śliwky a soudr., aby se do schůze posl. sněmovny dne 16. března 1932, nebo aspoň do nejbližší schůze, dostavil ministr školství a nár. osvěty dr Dérer a podal zprávu o zvýšení studijních poplatků na vysokých školách, podle vládního nařízení ze dne 11. prosince 1931, č. 198 Sb. z. a n.;
e) posl. Štětky, Śliwky a soudr., aby se do schůze posl. sněmovny dne 16. března t. r. nebo aspoň do schůze nejbližší dostavil pan ministr zahraničních věcí a podal vysvětlení, jaké kroky podnikl a co hodlá podniknouti pro uznání de jure Svazu Sovětských Socialistických republik;
f) posl. Štětky, Śliwky a soudr., aby se do schůze posl. sněmovny dne 16. března t. r. nebo aspoň do nejbližší schůze dostavil ministr sociální péče dr Czech podat vysvětlení o svých opatřeních pro uskutečnění těchto požadavků dělnictva:
1. snížení pracovní doby bez snížení mezd,
2. zvýšení stravovací akce,
3. okamžité vyplacení jednorázové nouzové výpomoci všem nezaměstnaným,
4. zaplacení dlužného nájemného a obstarání topiva pro nezaměstnané,
5. uznání akčních výborů nezaměstnaných
všemi úřady.
Do výboru zahraničního
vyslal klub poslanců republikánské strany zeměděl. a malorol.
lidu posl. Chloupka za posl. Vencla.
mezi schůzí:
Naléhavé interpelace tisky 1433, 1434, 1444, 1449, 1451, 1475 až 1477, 1490, 1499, 1526, 1560, 1569, 1576, 1586.
Podle usnesení předsednictva navrhl předseda, aby se příští schůze konala ve čtvrtek dne 17. března t. r. o půl 10 hod. dopol. s
1. Zpráva výborů ústavně-právního a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 1622) zákona, kterým jednak doplňují se a mění zákony: ze dne 9. října 1924, č. 237 Sb. z. a n., kterým se zřizuje Zvláštní fond pro zmírnění ztrát povstalých z poválečných poměrů, ze dne 10. října 1924, č. 238 Sb. z. a n., kterým se zřizuje Všeobecný fond peněžních ústavů v republice Československé, a ze dne 10. října 1924, č. 239 Sb. z. a n., o vkladních knížkách (listech), akciových bankách a o revisi bankovních ústavů, jednak upravují se některé poměry peněžních ústavů a jiných peněžních podniků a akciových společností (tisk 1647).
2. Návrh, aby jednáním zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednána byla osnova zákona, kterým jednak doplňují se a mění zákony, ze dne 9. října 1924, č. 237 Sb. z. a n., kterým se zřizuje Zvláštní fond pro zmírnění ztrát povstalých z poválečných poměrů, ze dne 10. října 1924, č. 238 Sb. z. a n., kterým se zřizuje Všeobecný fond peněžních ústavů v republice Československé, a ze dne 10. října 1924, č. 239 Sb. z. a n., o vkladních knížkách (listech), akciových bankách a o revisi bankovních ústavů, jednak upravují se některé poměry peněžních ústavů a jiných peněžních podniků a akciových společností (tisk 1647).
3. Zpráva výborů zahraničního a živn.-obchodního o vládním návrhu (tisk 1409), kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projednání a udělení souhlasu dodatkový protokol ze dne 3. září 1931 k obchodní smlouvě uzavřené dne 16. února 1927 mezi republikou Československou a Švýcarskem, uvedený v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 24. září 1931, čís. 149 Sb. z. a n. (tisk 1485).
4. Zpráva výborů zahraničního a živn.-obchodního o vládním návrhu (tisk 1408), kterým se předkládá Národnímu shromáždění k udělení souhlasu dodatkový protokol ze dne 23. září 1931 k obchodní úmluvě, sjednané mezi republikou Československou a Francií dne 2. července 1928, uvedený v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 25. září 1931, č. 148 Sb. z. a n. (tisk 1486).
5. Zpráva výborů živn.-obchodního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 1500), kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení dodatková dohoda k obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Francií ze dne 2. července 1928, sjednaná dne 25. listopadu 1931 v Paříži a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 1. prosince 1931, č. 178 Sb. z. a n. (tisk 1581).
6. Zpráva výborů zahraničního a živn.-obchodního o vládním návrhu (tisk 1573), kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení dodatková dohoda k obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Francií ze dne 2. července 1928, sjednaná dne 1. prosince 1931 v Paříži a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 9. ledna 1932, č. 6 Sb. z. a n. (tisk 1592).
7. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Olomouci v trest. věci posl. Hrubého (tisk 1519).
8. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Plzni v trest. věci posl. Dvořáka (tisk 1520).
9. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v N. Jičíně v trest. věci posl. dr. Schollicha (tisk 1521).
10. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Praze v trest. věci posl. dr Nováka a dr Noska (tisk 1619).
11. Volba výboru inkompatibilitního.
Tento návrh byl přijat a schůze
skončena v 7 hod. 55 min. večer.