Čtvrtek 11. února 1932

Přítomni:

Předseda: Malypetr.

Místopředsedové: Roudnický, dr Lukavský, Stivín, Špatný, Taub, Zierhut.

Zapisovatelé: Langr, Rýpar.

188 poslanců podle presenční listiny.

Zástupce vlády ministr Mlčoch.

Z kanceláře sněmovny: sněm. tajemník dr Říha; jeho zástupci Nebuška, dr Mikyška.

Místopředseda dr Lukavský zahájil schůzi ve 4 hod. 7 min. odpol.

Sdělení předsednictva.

Omluvy a dovolené,

uvedené v 168. schůzi, platí též pro tuto schůzi.

Z iniciativního výboru

přikázány ve schůzi dne 11. února 1932 k řádnému projednání návrhy:

Výborům soc. politickému a rozpočtovému:

1541. Návrh posl. Štětky, Hodinové, Höhnela, Vallo, Töröka a soudr. na vydání zákona na opatření levných bytů pro osoby, které jsou bez přístřeší, anebo bydlí ve špatných obydlích.

1552. Návrh posl. Böllmanna, Hodiny a druhů, jímž se vláda vyzývá, aby podala novelu k návrhu o podpoře nezaměstnaných.

1587. Návrh posl. dr Keibla a druhů na vydání zákona, jímž se zaručuje československým pensistům veřejného práva volné stěhování.

1588. Návrh posl. inž. Kalliny a druhů o zařazení města Aše do skupiny míst B činovného.

Výboru soc. politickému:

1583. Návrh posl. Kopeckého, Hadka, Steinera a soudr. na vydání zákona o rozšíření okruhu závodů, na které se vztahuje zákon o závodních výborech ze dne 12. srpna 1921, č. 330 Sb. z. a n.

Výborům brannému, soc. politickému a rozpočtovému:

1580. Návrh posl. Hrubého a soudr. na vydání zákona o stanovení komisí stravovacích a stížnostních, o zvýšení žoldu a stravného vojákům.

Výboru brannému:

1564. Návrh posl. Pohla, Heegera, Hummelhanse, Stivína, Srby, Pika, dr Wintra a soudr., aby se nekonala vojenská cvičení.

1565. Návrh posl. Pohla, Heegera, Hummelhanse, Srby, Stivína, Pika, dr. Wintra a soudr. na zkrácení presenční služby vojenské.

1567. Návrh posl. Hrubého a soudr. na vydání zákona o zkrácení presenční služby vojenské bez zvýšení ročního počtu vojska.

Výboru ústavně-právnímu:

1550. Návrh posl. dr Ravasza a druhov, ktorým sa vláde nakláda, aby každý rok v mesiaci januári predložila výkaz poslaneckej snemovne, koľko štátnych úradníkov na Slovensku v predošlom roku zomrelo a odišlo do výslužby a jakými úradníkmi boly ích miestá zaplnené.

1557. Návrh posl. Richtra, dr Patejdla, dr Moudrého a druhů na vydání zákona, jímž se doplňují ustanovení trestních řádů zákona z 23. května 1873 čís. 119 ř. z., zákona z 5. července 1912, č. 131 ř. z. (voj. tr. řád), a zákona čís. XXXIII z roku 1896.

156. Návrh posl. Hackenberga, Heegera, Kučery, Neumeistra a soudr. na změnu předpisů o užívání zbraně četnictvem.

Výborům ústavně právnímu a rozpočtovému:

1545. Návrh posl. Štětky a soudr. na vydání zákona o hospodářství obcí, okresů a zemí.

1590. Návrh posl. Polívku, Hrušovského, Bergmanna a druhov na vydanie zákona o likvidovaní mestských municipálnych správ na Slovensku.

Výboru rozpočtovému:

1548. Návrh posl. Böllmanna, Hodiny a druhů na vydání zákona o úlevách pro zemědělce při vymáhání daní.

1551. Návrh posl. Lišku, Al. Beneša, Ostrého, Pekárka a druhov na vydanie zákona o úľavách pri platení nedoplatkov priamých daní a dane obratovej a prepychovej.

1570. Návrh posl. Koudelky, Polacha, inž. Nečase a soudr. na předložení výkazů subvencí ministerstvem zemědělství, obchodu a veř. prací poskytovaných.

1589. Návrh posl. Eckerta, Stenzla, Prause a druhů na vydání zákona o úlevách při placení nedoplatků přímých daní, jakož i daně obratové a přepychové.

Výboru zemědělskému:

1549. Návrh posl. Husnaje a soudr. na bezplatný příděl palivového dříví nezaměstnaným lesním a zemědělským dělníkům ze zásob státních lesů na Podkarpatské Rusi.

Výborům zemědělskému a rozpočtovému:

1566. Návrh posl. Kuhnové, Štětky a soudr. na okamžité poskytnutí výpomoci obyvatelstvu obce Svatava (Zwodau) u Falknova.

1571. Návrh posl. inž. Kalliny a druhů, aby městu a okresu Kraslice a Vejprty byla poskytnuta mimořádná výpomoc pro ohromné škody způsobené povodní.

1577. Návrh posl. Windirsche a druhů, aby bylo zrušeno osvobození polní hořčice (Sinapis arvensis) od cla.

Výborům zemědělskému, živn.-obchodnímu a rozpočtovému:

1584. Návrh posl. dr Ravasza a druhov, ktorým sa vláda vyzýva vydať nariadenie o bezúročnom daňovom moratoriume, poťažne zastavení vymáhania všetkých daní na rok 1932 a 1933 od maloroľníkov, domkárov a remeselníkov v krajoch na jar roku 1931 živelnými pohromami postihnutých a súčasne nech vláda upraví finančné úrady, žeby v týchto krajoch u roľníkov, ktorým sa ani takmer na živobytie a na osivo obilia neurodilo - na rok 1931 daň dôchodkovú vôbec nevyrubovaly.

Výborům zemědělskému, zásobovacímu, živn.-obchodnímu a rozpočtovému:

1546. Návrh posl. Šamalíka, Adámka, dr Mičury, Knotka, Rýpara, Janalíka a druhů na provedení opatření pro zmírnění a odstranění krise ve výrobě živočišné.

Přikázáno výborům se lhůtou.

Místopředseda dr Lukavský přikázal výborům ústavně-právnímu a rozpočtovému:

1622. Vládní návrh zákona, kterým jednak doplňují se a mění zákony: ze dne 9. října 1924, č. 237 Sb. z. a n., kterým se zřizuje Zvláštní fond pro zmírnění ztrát povstalých z poválečných poměrů, ze dne 10. října 1924, č. 238 Sb. z. a n., kterým se zřizuje Všeobecný fond peněžních ústavů v republice Československé a ze dne 10. října 1924, č. 239 Sb. z. a n., o vkladních knížkách (listech), akciových bankách a o revisi bankovních ústavů, jednak upravují se některé poměry peněžních ústavů a jiných peněžních podniků a akciových společností.

Konstatoval, že sněmovna je schopná se usnášeti, a k jeho návrhu byla oběma výborům uložena k podání zprávy o tomto vládním návrhu lhůta 14denní.

Místopředseda dr Lukavský (zvoní): Přistoupíme k projednávání odstavce, jímž jest:

1. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje dohoda o dalším prodloužení dodatkové úmluvy ze dne 21. července 1927 k obchodní dohodě mezi republikou Československou a republikou Rakouskou, sjednaná dne 17. července 1931 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 20. července 1931, č. 119 Sb. z. a n. (tisk 1470).

Zpravodajem výboru zahraničního je p. posl. Hrušovský, zpravodajem výboru živn.-obchodního p. posl. dr Zadina.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Hrušovský: Nie sú.

Zpravodaj posl. dr Zadina: Není žádných.

Místopředseda dr Lukavský: Sněmovna je způsobilá se usnášeti.

Kdo ve druhém čtení souhlasí se schvalovacím usnesením tak, jak je posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení také ve čtení druhém.

K této věci byl podán resoluční návrh posl. Kopeckého, dr Sterna a soudr. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Resoluční návrh posl. Kopeckého, dr Sterna a soudr.:

Vláda se vyzývá, aby posl. sněmovně podala neprodleně zprávu, doloženou všemi příslušnými akty o stavu jednání s vládou SSSR ve věci legačního rady Karla Vaňka a o svých dalších úmyslech o postupu vůči Svazu sovětských socialistických republik.

Místopředseda dr Lukavský (zvoní): Tento návrh věcně nesouvisí s osnovou, ke které byl podán, a nelze tedy o něm dáti hlasovati. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Tím je vyřízen prvý odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

2. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje dohoda o prodloužení dodatkové úmluvy k obchodní dohodě mezi republikou Československou a republikou Rakouskou ze dne 21. července 1927, sjednaná dne 11. července 1931 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 14. července 1931, č. 112 Sb. z. a n. (tisk 1471).

Zpravodajem výboru zahraničního jest p. posl. Hrušovský, zpravodajem výboru živnostensko-obchodního p. posl. dr Zadina.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Hrušovský: Nie sú.

Zpravodaj posl. dr Zadina: Nikoli.

Místopředseda dr Lukavský: Kdo ve druhém čtení souhlasí se schvalovacím usnesením tak, jak je posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení také ve čtení druhém.

Tím jest vyřízen 2. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

3. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje dodatková úmluva k obchodní dohodě mezi republikou Československou a republikou Rakouskou ze dne 4. května 1921, sjednaná dne 22. července 1931 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 27. července 1931, č. 126 Sb. z. a n. (tisk 1472).

Zpravodajem výboru zahraničního jest p. posl. Hrušovský, zpravodajem výboru živnostensko-obchodního p. posl. dr Zadina.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Hrušovský: Nie sú.

Zpravodaj posl. dr Zadina: Nikoli.

Místopředseda dr Lukavský: Kdo ve druhém čtení souhlasí se schvalovacím usnesením tak, jak je posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení také ve čtení druhém.

Tím vyřízen jest třetí, poslední odstavec pořadu.

Slovo k věcné poznámce vyžádal si pan posl. Tayerle. Dávám mu slovo.

Posl. Tayerle: Slavná sněmovno! Z obvodů některých politických úřadů dochází nás zpráva, že výnos ministerstva soc. péče, č. 8528/III/E-1930, týkající se státní vyživovací akce nezaměstnaných dělníků, je doplňován příkazem, podle kterého z požitků těchto dávek mají býti vyloučeni mimo jiné zedníci, tesaři, pokrývači a jiní dělníci na t. zv. sezonních pracích, kteří byli zaměstnáni aspoň 5 měsíců, dále že svobodné ženy s nemanželskými dětmi mají obdržeti podporu jen 10 Kč týdně a že obce, které poskytují nezaměstnaným z vlastních prostředků aspoň 10 Kč týdně, jsou oprávněny vyžadovati, aby nezaměstnaný pracoval bezplatně jeden den v týdnu ve prospěch obce při odstraňování sněhu, sypání písku, štípání dříví, skládání uhlí a pod., a že každý, kdo se bude vzpírati výkonu těchto prací, má býti z podpory obecní vyloučen. Obyvatelé obcí byli výměry okresních úřadů upozorněni, že mají právo podati námitky proti udělení podpory jak u obecního úřadu, tak také přímo u okresního úřadu. Seznam nezaměstnaných pak má býti předložen příslušnému četnickému velitelství za účelem evidence. (Výkřiky.)

Poněvadž tyto výměry okresních úřadů jsou v naznačených směrech v rozporu s cit. výnosem ministerstva soc. péče, kterého se dovolávají, vyžadovali jsme vysvětlení na ministerstvu soc. péče. Z tohoto ministerstva dostalo se nám pak sdělení, že žádné podobné pokyny nebyly ministerstvem vydány. Dlužno tedy míti za to, že politické úřady na vlastní pěst proti vůli příslušného ministerstva omezují působnost jeho výnosu.

Jménem poslaneckého klubu soc. demokracie československé a soc. demokracie německé ohrazujeme se proti této svévoli náčelníků těchto okresních úřadů a vyžadujeme se vší rozhodností, aby byla zjednána okamžitě náprava. (Výborně!)

Místopředseda dr Lukavský (zvoní): Slovo k věcné poznámce si vyžádal pan posl. K. Procházka. Dávám mu slovo.

Posl. K. Procházka: Jsem zmocněn učiniti za náš klub toto prohlášení:

Včerejšího dne vyšli nezaměstnaní a zbídačený pracující lid Československa na ulice, aby znovu ukázali svou bídu a svou odhodlanost vybojovati si chléb a práci. Učinili tak přes všechny vaše hrozby a teror. Mobilisovali jste v největším rozsahu svoji ozbrojenou moc. Poslali jste na ulice pluky četníků a policie. Měli jste v pohotovosti vojsko a v některých místech jste dokonce dali vojenským četám proti dělníkům vyrukovat. V továrnách hrozili zaměstnavatelé propouštěním těch dělníků, kteří se akce 10. února zúčastní. Všechny sorty štváčů proti dělnické třídě běsnily. Chtěli jste všemi těmito svými opatřeními dosáhnout, aby nezaměstnaní dělníci se báli vyjíti na ulice. Chtěli jste ukázat, že svou ozbrojenou mocí jste schopni udržet váš "klid a pořádek" a udusit hladovou revoltu, která se v masách pracujícího lidu Československa hrozivě zdvíhá. Chtěli jste zároveň zastrašením dělnictva isolovat komunistickou stranu a rudé odbory, jež se staví v čelo boje za chléb a práci.

Nepodařilo se vám to! Nezaměstnané dělnictvo se nezaleklo vašich hrozeb. Ve stech městech a ve všech oblastech republiky vyšli včera nezaměstnaní, aby spolu se zaměstnaným dělnictvem, zastavivším v řadě závodů práci, přes všechna vaše opatření řekli, že mají hlad, že chtějí práci a chléb, řádné mzdy, a že proklínají kapitalistický pořádek, který odsuzuje k smrti hladem. Z úst hladových zněly včera žaloby na váš režim, který se nyní připravuje cpáti nové stamiliony do chřtánu finančního kapitálu, na sanaci bank, zatím co pro hladovějící pracující lid nechce míti haléře a uvaluje na něj ke všemu ještě další těžká břemena. Nezabránili jste, aby Podkarpatská Rus, Slovensko a německé oblasti se zvlášť nerozbouřily hněvem nejširších pracujících mas, demonstrujících svým odporem proti strašlivému sociálnímu a nacionálnímu útlaku. Nezabránili jste také posléze, aby pracující lid nedemonstroval proti tomu, že je znovu rozdmychován požár nové imperialistické války. 10. února zazněla na ulicích Československa slova prokletí proti strůjcům nového válečného vraždění a dělníci ukázali, že se nedají hnát na jatka imperialistické války v zájmu těch, kteří dnes pracující lid vyhladovují. [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 11. února 1932 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy. Viz těsnopiseckou zprávu o 170. schůzi posl. sněmovny.]

Nikoliv! Nezastrašili jste svým terorem pracující lid. Svým násilnickým postupem 10. února ukázali jste pouze to, že nechcete respektovati práv dělnictva ani v nejmenším a že máte na ty, kdož volají po chlebě a práci, jen krvavou pěst. Vaše násilí 10. února bylo znovu jen důkazem vašeho smrtelného strachu. Držíte se jen násilím, držíte se jen policejními pendreky, četnickými a vojenskými bodáky. A jste si vědomi, že násilnické rány vašich četnických pažeb a policejních pendreků neutiší váš strach, nýbrž že zvýší jen rozhořčení pracujících a posílí vůli dělnické třídy, aby nalezla prostředky a sílu zlomiti váš teror a učiniti konec vašemu násilí.

Pranýřujeme před celou dělnickou třídou hanebnou úlohu, ve které se ukázaly 10. února sociálfašistické strany a obzvláště soc. demokraté. Sociálfašistické strany nasadily všechny síly na poškození bojovné únorové akce dělnictva. Policajtský duch soc. demokracie se ukázal v jasném světle. Denunciace, policejní provokatérství, hrozby a lživé štvaní to byly metody, jimiž se sociálfašisté snažili odraditi dělnictvo od akce v den 10. února. Vláda Meissnerů, Benešů a Czechů to byla, která šmahem zakázala dělnické projevy a která vyhrožovala demonstrantům použitím násilí. Stivínové, Hamplové a Taubové to byli, kteří buržoasii podněcovali k ještě většímu teroru proti nezaměstnaným proletářům, a byli to sociálfašističtí ministři, kteří kázali 10. února tlouci hladové nezaměstnané dělníky policejními pendreky a četnickými pažbami a kteří kázali prolévat krev těch, kteří nemají dáti co do úst, ale nechtějí v klidu a pořádku umírat hlady. Prohlašujeme, že i za násilí 10. února budete jednou vy, sociálfašističtí renegáti, neúprosně trestáni dělnickou třídou. Marně se utěšujete předstíráním, že rudé dny končí fiaskem. Budete až do poslední vítězné bitvy dělnické třídy mluviti vždy o fiasku dělnických akcí, avšak vězte: až dělnická třída vyhraje svůj rudý den, to nebudete již moci konstatovat, poněvadž to bude znamenat váš konec. I 10. únor byl krokem k tomuto vašemu konci. 10. února ukázaly pracující masy, že nikdo je z ulice již nezažene a od boje neodvrátí.

Místopředseda dr Lukavský (zvoní): Žádám pana řečníka, aby skončil.

Posl. K. Procházka (pokračuje): Jsem již hotov.

Boj mezi vámi a námi se bude zostřovat. Odhodlání dělnictva 10. února bylo opovězením boje vašim zločinným plánům, směřujícím k udržení hroutícího se kapitalistického řádu. Bylo opovězením boje vašemu zákonu o nové sanaci bank, vašemu manévru s nouzovým fondem pro nezaměstnané, vašim úmyslům na zrušení ochrany nájemníků atd. Budeme volat nezaměstnané, všechny dělníky a pracující znovu na ulice. Budeme je volat k dalšímu jednotnému boji za chléb, práci, proti imperialistické válce, na obranu Sovětského svazu. Budeme volat, mobilisovat a organisovat dělnickou třídu, aby připravila rudý den, který bude koncem vaší vlády a vítězným nástupem proletariátu k nastolení jeho revoluční moci a budování socialismu. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda dr Lukavský (zvoní): Slovo k věcné poznámce si vyžádala pí posl. Hodinová. Dávám jí slovo.

Posl. Hodinová: Včera byla celá policejní i četnická pohotovost připravena; okázale se vytahovaly stříkačky i policejní trouby, aby se nezaměstnaní zalekli a nešli jednotně. Ale přes obrovskou zimu, přes policejní a četnickou přesilu, jež tak výmluvně svědčí o hrozném strachu buržoasie na tomto ostrově "klidu a pořádku", pod vedením komunistické strany demonstrovali nejen nezaměstnaní, nýbrž i dělníci ze závodů, malozemědělci a malorolníci a jejich ženy i s dětmi.

Marně se snaží váš prodejný tisk zastřít tento fakt vyprávěním o krachu rudého dne. Sám fašistický "Národ" musí doznat, že v Semilech se shluklo 3000 osob, ve Vrchlabí 500 osob, v Perečíně 1000 malozemědělců, kteří odzbrojili 16 četníků. Sám sociálfašistický "A-Zet" doznává, že na karvínských šachtách "Jan Karol" se nesfáralo proto, že hornické ženy společně s nezaměstnanými vnikly tam do závodů a vyzvaly své muže a syny k zastavení práce. Teprve četnictvo donutilo horníky k sfárání a surově vytlačilo jejich ženy. Fakt, že v Ostravě osmileté dítě bylo zatčeno na tisícové demonstraci, že toto dítě bylo až dosud drženo ve vazbě, svědčí o vašem panickém strachu.

Ano, právem se obáváte hladových dětí a žen, vždyť tyto nejvíce vykořisťované stávají se největším vykřičníkem bídy a úplného krachu vašeho systému. Na Žižkově ženy vytrhly svou zatčenou družku ze spárů policie. Ve Frýdku nezaměstnané textilačky šly v prvých řadách a marně se snažili četníci je rozehnat. Celá Podkarpatská Rus stála 10. února ve znamení boje proti hladu, boje za chléb, práci, půdu a svobodu. Ve Svaljavě se muselo četnictvo v polní výzbroji schovat před třítisícovou masou demonstrantů, kteří ovládli město. Na Slovensku pod rudými prapory táhli demonstranti do Galanty, kde četnictvo mlátilo do demonstrantů kolbami. Jeden dělník a jedna dělnická žena zůstali ležet pod ranami obránců klidu a pořádku.

"Nic se nestalo", hlásají vaše úřední zprávy, hlásají zaprodané soc. demokratické a nár. sociální plátky. Ale potřebují příliš mnoho slov, příliš mnoho dokazování, aby namluvily svým čtenářům, že opravdu se nic nestalo. Jenže dělnictvo a zvláště pracující ženy den ze dne jasněji vidí, že jediným východiskem z bídy, krise a hladu je cesta boje, již ukazuje komunistická strana. Marně varuje před komunisty vaše radio, vaše tiskoviny, obecní bubny i páteři na kazatelnách, marně se školním dětem vtlouká do hlavy, že komunisté jsou škůdci, zlotřilci, které třeba pronásledovat. Za námi jdou dělníci ze závodů, jde mládež, jdou proletářské ženy, za námi j de vykořisťované obyvatelstvo všech vrstev.

Místopředseda dr Lukavský (zvoní): Žádám pí posl. Hodinovou, aby skončila.

Posl. Hodinová (pokračuje): Hned jsem hotova.

Matky hladových dětí, ženy nezaměstnaných i bídně placené dělnice prohlašují na svých schůzích závodních i veřejných: Postaráme se, aby v měsíci březnu byly vtaženy do boje za chléb, práci, půdu a svobodu další tisíce proletářek.

Osmý březen, mezinárodní den žen, kdy v celém kapitalistickém světě demonstrují ženy, větší polovina utlačovaných za svá práva, bude pokračováním 10. února. Vyšleme své delegátky k mezinárodnímu dnu žen do [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 11. února 1932 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy. Viz těsnopiseckou zprávu o 170. schůzi posl. sněmovny.] do Sovětského svazu. Deset proletářek, které na vlastním těle zkusily váš všechen útlak, pojede k sovětským družkám přesvědčiti se, jak žijí v zemi svobodné práce. My voláme všechny pracující ženy do pohotovosti proti nové válce, kterou čsl. buržoasie se chystá rozpoutat společně se všemi ostatními imperialisty. Není dosti na tom, že již dnes miliony proletářských rodin pozvolna hlady umírají. Na Podkarpatsku, v Rudohoří a v jiných částech republiky dělnické děti j sou z hladu opuchlé, zatím co zisky kapitalistických dravců mají zůstati neztenčené.

Místopředseda dr Lukavský (zvoní): Žádám po druhé pí. posl. Hodinovou, aby skončila.

Posl. Hodinová (pokračuje): Za větší zisky kapitalistů mají proletáři znovu býti hnáni na válečná jatka. Ale my vám prohlašujeme: Mají-li dělníci přinášeti oběti, pak je budou přinášeti v zájmu proletariátu a ne v zájmu buržoasie. [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 11. února 1932 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda dr Lukavský (zvoní): Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby příští schůze svolána byla písemně s pořadem, který podle §u 40 a §u 9, lit. d) jedn. řádu určí předsednictvo. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Jsou proti mému návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 4 hod. 30 min. odp.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP