Předseda (zvoní): Tento návrh byl podán a zamítnut v rozpočtovém výboru. Pan zpravodaj navrhuje rovněž zamítnutí.
Kdo tedy souhlasí s tímto resolučním návrhem, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Tím je tento návrh zamítnut.
Žádám o přečtení resolučních návrhů
posl. Stenzla a druhů.
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
440. Ministerstvo financí se vybízí, aby před ukládáním rozličných přímých daní přibíralo jako odborné poradce k odhadu daní důvěrníky jmenované společenstvy nebo jejich svazy.
441. Ministerstvo financí se vybízí, aby nařídilo finančním úřadům, aby za základ vyměřování přímých daní uznávaly klíče a výpočty výnosu sestavené odbornými organisacemi.
442. Poněvadž počet členů berních komisí, které se podle vyhlášky ministerstva financí ze dne 30. července 1927, č. 131 Sb. z. a n., skládají podle daňového okresu z 5 až 11 členů, jest příliš nízký, vybízí se ministerstvo financí, aby počet členů berních komisí aspoň zdvojnásobilo.
443. Ministerstvo financí se vybízí, aby ráčilo snížiti dosavadní výši úrokové sazby pro úroky z prodlení.
444. Ministerstvo financí se vybízí, aby reformou zákona o dani z obratu zrušilo výhodu kombinovaných podniků nebo prodejních filiálek průmyslu.
445. Ministerstvo financí se vyzývá, aby nařídilo berním úřadům, aby při vymáhání daní co nejvíce přihlížely k hospodářské situaci poplatníků, zvláště drobných živnostníků, aby přísným postupem exekučních orgánů se nepodkopávala existence drobných poplatníků.
446. Ministerstvo financí se vybízí, aby nařídilo berním úřadům, aby při ukládání daní dodržovaly ustanovení zákona, zvláště §§ 310 do 319 nebo 324 (vyměřovací řízení).
447. Ministerstvo financí se vybízí, aby nařídilo berním úřadům, aby při předpisování pořádkových pokut pro nezaplacení včas splátek na daň z obratu přihlížely k hospodářské situaci poplatníků.
448. Ministerstvo financí se vybízí, aby v dohodě s ministerstvem obchodu co nejdříve předložilo sněmovně návrh zákona o úvěrové pomoci živnostem a obchodu.
449. Ministerstvo financí se vybízí, aby co nejdříve provedlo reformu vedení daňových účtů, která by poplatníkům umožnila získati jasný obraz o daňových závazcích nebi prozkoumati jejich správnost.
450. Ministerstvo financí se vybízí, aby nařídilo berním úřadům, aby hypoteční zajišťování daňových nedoplatků na nemovitostech prováděly jen v nejkrajnějších výjimečných případech.
451. Ministerstvo financí se vybízí, aby nařídilo berním úřadům, aby běžná odvolání vyřizovaly v nejkratší lhůtě a vymáhání odkládaly až odvolání budou vyřízena.
452. Ministerstvo financí se vybízí,
aby nařídilo berním úřadům, aby v odůvodněných případech blahovolně
prováděly a urychlily řízení podle §u 276 daňového zákona (daňové
odpisy), jakož i povolovaly spláceti daně splátkami se zřetelem
na hospodářskou situaci, ve výši pro poplatníky snesitelnou.
Předseda (zvoní): Tyto resoluční návrhy patří do skupiny, při níž pan zpravodaj navrhuje, aby byly přikázány výboru rozpočtovému.
Kdo souhlasí, aby tyto návrhy podle návrhu p. zpravodaje byly přikázány výboru rozpočtovému, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím jsou tyto resoluční návrhy přikázány výboru.
Žádám za přečtení návrhů posl.
Geyera a druhů.
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
453. Ministerstvo financí se vybízí, aby předložilo poslanecké sněmovně vyúčtování tak zvaného fondu pro dodatečnou sanaci za dobu do 31. prosince 1931.
454. Ministerstvo financí se vybízí, aby co nejdříve zase zahájilo po léta vedené a stále přerušování jednání s městem Karlovými Vary o přeložení státního celního úřadu nebo o zřízení takového úřadu a aby je i ve státním zájmu dohodou rozřešilo.
455. Ministerstvo financí se vybízí, aby co nejdříve předložilo návrh, jímž se ruší dávky ze služebních požitků zaměstnanců.
456. Ministerstvo financí se vybízí, aby nařídilo, aby se při udělování uvolněných a nově zřizovaných trafik v německém území přihlíželo především k německým válečným poškozencům podle stupně jejich potřebnosti.
457. Ministerstvo financí se vybízí, aby všechny žádosti o výchovné pro děti dělnic a dělnic ve výslužbě, podané podle §u 9, odst. 7 mzdové úpravy dělnictva v tabákových továrnách, vyřizovalo co nejrychleji a blahovolně.
458. Vláda se vybízí, aby v podnicích tabákové režie zákonem umožnila zavedení 40-hodinného pracovního týdne při neztenčené mzdě.
459. Ministerstvo financí se vybízí, aby § 50, odst. 2 pracovního řádu pro tabákové továrny a obdobná ustanovení pensijního řádu dělnictva v tabákových továrnách změnilo tak, aby dělnicím, které ztratily státní občanství sňatkem s cizincem, zůstal zachován nabytý nárok na odpočivné a zaopatřovací požitky.
460. Ministerstvo financí se vybízí, aby dělníkům tabákové režie, kteří dovršili 35. služební rok, ale nedosáhli ještě 60. roku svého věku, poskytlo výslužné bez průkazu invalidity.
461. Vláda se vybízí, aby v § 6, odst. 2 mzdové úpravy pro dělnictvo v tabákových továrnách, týkající se nápadu náslužních přídavků, změnila tak, aby nárok na vyšší náslužní přídavek počínal stejného týdne, na který připadá rozhodující den.
462. Ministerstvo financí se vybízí, aby nařídilo Ústřednímu ředitelství tabákové režie, aby přezkoušelo opatření ke zjednodušení výroby a přestalo vyráběti tak zvané lepené cigarety, poněvadž zjednodušení manipulace a lepení cigaret je často na újmu jakosti výrobků.
463. Ministerstvo financí se vybízí, aby nařídilo Ústřednímu ředitelství tabákové režie, aby pokud možno omezilo všechno stupňování výkonnosti při výrobě, poněvadž musí míti vliv na pracovní schopnost dělnictva a jakost výrobků.
464. Vláda se vybízí, aby novelovala zákon ze dne 14. října 1930, č. 144 Sb. z. a n., v tom smyslu, že ženám dělníků, zaměstnaných u tabákové režie, jsou-li samy také zaměstnány u tabákové režie, přísluší remunerace.
465. Vláda se vybízí, aby ke mzdám ustanoveným mzdovou úpravou pro dělníky v tabákových továrnách povolila čtvrtletní drahotní přídavky po 100 Kč jako podíl na zisku.
466. Vláda se vybízí, aby zrevidovala mzdovou úpravu dělnictva tabákové režie, vydanou podle §u 210 zákona ze dne 24. června 1926, č. 103 Sb. z. a n., pokud jde o zařazení dělnictva do mzdových skupin, a aby přeřadila dělníky do vyšších mzdových skupin podle návrhů dělnických organisací předložených Ústřednímu ředitelství tabákové režie.
467. Vláda se vybízí, aby mzdovou úpravu dělnictva tabákové režie, vydanou podle §u 210 zákona ze dne 24. června 1926, č. 103 Sb. z. a n., přezkoumala, pokud jde o mzdy, a ustanovení základní mzdy zvýšila aspoň o 25%.
468. Ministerstvo financí se vybízí, aby pokud možno co nejrychleji provedlo moderní novelisaci věcí poplatkových důchodkového trestního práva.
469. Vláda se vybízí, aby podala Národnímu shromáždění návrh zákona o reformě měny, který by uskutečňoval tyto zásady: 1. Ochrana státní měny převádí se na státní měnový úřad. Pravomoc a správu upravuje zvláštní zákon. 2. Říšský měnový úřad má výhradní právo raziti peníze a jako měřítka ke zjištění potřeby peněz používá průměrné ceny zboží, kterou mu zjišťují obchodní komory, trhové úřady a odborové organisace. Toto šetření jest základnou pro absolutní a indexní měnu, k níž dlužno směřovati a která znamená stav rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. 3. Měnový úřad v dohodě s vědecky probadanou kvantitní naukou, budou-li ceny zboží stoupati a dokud budou stoupati, bude bráti peníze z oběhu a naopak bude je dávati do oběhu, jakmile a dokud budou ceny zboží klesati. 4. Měnovému úřadu se výslovně zapovídá, aby zkoumaje potřeby peněz, přihlížel k potřebám říšské pokladny, bank i státní banky, jakož i k úrokové míře. Říšský měnový úřad nesmí také provozovati žádné bankovní obchody nebo jiné obchody, které mají v zápětí styky se soukromými nebo právnickými osobami. 5. Peníze státního měnového úřadu jsou zákonné platidlo. Peněžní poukázky vydává státní měnový úřad na kalendářní rok a po jeho uplynutí vždy v době od 28. prosince do 15. ledna vyměňuje je za nové. Státní měnový úřad konaje tento svůj úkol jedná bez ohledu na zisky nebo ztráty. Jeho výhradním úkolem, který nesmí překročiti, jest zachovati generální index podle průměrných indexních čísel. 6. Dnem, kdy bude zřízen státní měnový úřad, pozbývá tak zvaná Československá státní cedulová banka právo vydávati bankovky.
470. Ministerstvo financí se vybízí, aby v §u 34 pracovního řádu pro dělnictvo v tabákových továrnách zrušilo ustanovení o propouštění zaměstnanců "přestanou-li býti politicky bezúhonní" a rovněž v §u 4, bod d) tohoto řádu slova "politická zachovalost a bezúhonnost".
471. Ústřední ředitelství tabákové režie se vybízí, aby vyhovělo požadavkům pojištěnců továrních nemocenských pojišťoven, aby byla zlepšena léčebná péče, zavedena preventivní léčebná péče, svobodná volba ustanovených lékařů a zrušeno rayonování, aby byly zřízeny vlastní léčebné ústavy a ozdravovny, jakož i prázdninové útulky pro pojištěnce a členy jejich rodin, a aby byla vybudována tovární ambulatoria; dále aby připravilo opětné připojení pensistů k nemocenským pojišťovnám.
472. Ústřední ředitelství tabákové režie se vybízí, aby ve všech továrnách pečovalo o zřizování mateřských školek, léčebných a očistných lázní, továrních kuchyní a aby se postaralo, aby zřízená již zařízení byla ještě dále rozšířena.
473. Ústřední ředitelství se vybízí, aby nařídilo správám továren, aby přijímajíce dělníky dávaly přednost domácímu usedlému obyvatelstvu a aby, pokud jde o národnost čekatelů, braly za základ pro rozdělení pracovních míst, která mají býti obsazena, národnostní klíč obyvatelstva území, v němž jest tabáková továrna (sídlo továrny a okolí do 3 km).
474. Ústřední ředitelství tabákové režie se vybízí, aby dobu dělnické dovolené rozšířilo po 25leté služební době na 3 týdny.
475. Ministerstvo financí se vybízí, aby přiměřeně zvýšilo dary z milosti, poskytované bývalým dělníkům a dělnicím v tabákových továrnách a aby je propuštěným blahovolně přiznalo.
476. Vláda se vybízí, aby podrobila revisi mzdovou úpravu dělnictva v tabákových továrnách stran ustanovení základních mezd a aby přijala zásadu, že stoupá-li při výrobě výkonnost, má také procentně stoupnouti základní mzda.
477. Ministerstvo financí se vybízí,
aby nařídilo Ústřednímu ředitelství tabákové režie, aby zastavilo
všechna úsporná opatření na dělnících a aby přijalo nutné dělníky
a dělnice a při tom přihlíželo k domácímu dělnictvu.
Předseda (zvoní): Tyto resoluční návrhy byly podány a zamítnuty ve výboru rozpočtovém a náležejí do skupiny, u níž navrhuje pan zpravodaj zamítnutí.
Kdo tedy souhlasí s těmito resolučními návrhy, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Jsou zamítnuty.
Tím vyřízeny byly návrhy resoluční.
Nyní máme ještě hlasovati o prohlášení pana ministra financí, které učinil ve 142. schůzi posl. sněmovny dne 14. října 1931, předkládaje státní rozpočet k sněmovnímu projednání.
Návrh na odklad hlasování podán nebyl.
Dám tedy hlasovati podle §u 65 jedn. řádu.
Kdo souhlasí, aby prohlášení pana ministra financí ze 142. schůze sněmovny bylo schváleno, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Poslanecká sněmovna tedy schválila toto prohlášení pana ministra financí.
Tím vyřízeny jsou oba dva odstavce pořadu.
Před ukončením schůze ještě sděluji:
Dovolenou dal jsem na tento týden posl. Hellerovi pro neodkladné záležitosti.
Navrhuji, aby stanoveny byly lhůty 8denní k podání zpráv, a to:
Výborům zemědělskému a rozpočtovému pro:
1457. Usnesení senátu NSRČ o vládním návrhu zákona, jímž se mění zákon o státní pomoci při živelních pohromách v roce 1931.
Výborům soc.-politickému a rozpočtovému pro:
1458. Usnesení senátu NSRČ o vládním návrhu zákona, kterým se doplňují zákony týkající se bytové péče.
Výboru ústavně-právnímu pro:
1489. Usnesení senátu NSRČ o vládním návrhu zákona, kterým se prodlužuje účinnost a mění některá zákonná ustanovení v oboru trestního soudnictví.
Kdo s navrženými lhůtami souhlasí, nechť zdvihne ruku. (Děje se.)
To je většina. Navržené lhůty jsou přijaty.
Došlo oznámení o změně ve výboru.
Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):
Do výboru ústavně-právního
vyslal klub poslanců čsl. nár. demokracie posl. dr Ivanku
za posl. Petrovického.
Předseda (zvoní): Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala v pondělí dne 14. prosince 1931 ve 3 hod. odp. s
1. Zpráva výborů soc.-politického a rozpočtového k usnesení senátu NSRČ o vládním návrhu zákona (tisk sen. 618 a 627), kterým se doplňují zákony týkající se bytové péče (podle §u 35 jedn. řádu).
2. Zpráva výborů zemědělského a rozpočtového k usnesení senátu NSRČ o vládním návrhu zákona (tisk sen. 619 a 628), jímž se mění zákon o státní pomoci při živelních pohromách v roce 1931 (podle §u 35 jedn. řádu).
3. Zpráva výboru ústavně-právního k usnesení senátu NSRČ o vládním návrhu zákona (tisk sen. 626 a 639), kterým se prodlužuje účinnost a mění některá ustanovení zákonná v oboru trestního soudnictví (podle § 35 jedn. řádu).
4. Zpráva výborů živnostensko-obchodního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 1092), kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu obchodní úmluva mezi Československem a Tureckem, podepsaná v Ankaře dne 17. ledna 1931 (tisk 1276).
5. Návrh, aby senátu NSRČ prodloužena byla lhůta stanovená §em 43 úst. listiny k projednání usnesení posl. sněmovny o vládním návrhu zákona o četnickém kázeňském a kárném právu, odnětí četnické hodnosti, přeložení do výslužby v řízení správním a o umisťování superarbitrovaných četnických gážistů mimo služební třídy (tisk 2189-II).
Jsou proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)
Není jich. Návrh můj je přijat.
Končím schůzi.