2. Návrh, aby řízením zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednána byla osnova státního rozpočtu republiky Československé a finančního zákona pro rok 1932 (tisk 1460).
Zkrácené jednání podle §u 55 jedn. řádu nemá míti jiného účelu, než toliko zkrátiti 24hodinovou lhůtu, která uplynouti má mezi prvým a druhým čtením. Jest dojista žádoucí, aby rozpočet probraný v mnoha schůzích výborových i plenárních poslanecké sněmovny dostal se co nejdříve do senátu.
Kdo tedy souhlasí s mým návrhem na zkrácené projednání státního rozpočtu a finančního zákona pro rok 1932 podle § 55 jedn. řádu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina.
Tím je zkrácené jednání podle § 55 jedn. řádu přiznáno.
Přistoupíme tedy ihned ke druhému
čtení.
Ad 1. Druhé čtení osnovy státního rozpočtu republiky Československé a finančního zákona na rok 1932 (tisk 1460).
Zpravodajem výboru rozpočtového jest p. poslanec Teplanský.
Jsou nějaké návrhy oprav nebo
změn textových?
Zpravodaj posl. Teplanský:
Nie sú.
Předseda: Není jich.
Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou státního rozpočtu republiky Československé a finančního zákona na rok 1932 tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím posl. sněmovna přijala osnovu státního rozpočtu republiky Československé a finančního zákona na rok 1932 také ve čtení druhém.
Nyní rozhodneme o návrzích resolučních.
Žádám pana zpravodaje, aby se
o podaných resolučních návrzích vyslovil.
Zpravodaj posl. Teplanský: Navrhujem:
1. aby rezolučné návrhy, prijaté výborom rozpočtovým a otisknuté vo zpráve výborovej, prijala tiež snemovňa,
2. aby rezolučné návrhy, ktoré už pred tým zamietol výbor rozpočtový, zamietla i snemovňa,
3. aby ostatné návrhy rezolučné
prikázané boly výboru rozpočtovému.
Předseda (zvoní): Přikročíme ke hlasování.
Nejprve budeme hlasovati najednou o resolučních návrzích výboru rozpočtového, otištěných ve zprávě výborové.
O dalších resolučních návrzích, podaných jednotlivými navrhovateli, dám hlasovati v pořadí skupin, na které byla rozvržena podrobná rozprava rozpočtová s příslušnými paragrafy státních podniků, při čemž návrhy budou seskupeny podle navrhovatelů a se zřetelem na návrh páně zpravodajův. (Námitek nebylo.)
Námitek proti tomu není.
Budeme tedy hlasovati v pořadí, které jsem uvedl.
Rozhodneme tedy nejprve o resolucích výboru rozpočtového, otištěných ve zprávě výborové, jichž přijetí doporučil pan zpravodaj. (Hluk. - Předseda zvoní.)
Prosím o klid.
Kdo tedy souhlasí s 11 resolučními návrhy, otištěnými ve zprávě výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím tyto resoluce jsou přijaty.
Nyní budeme hlasovati o návrzích resolučních, podaných jednotlivými navrhovateli podle skupin, na které rozvržena byla podrobná rozprava rozpočtová.
Budeme hlasovati o resolučních návrzích k té části rozpočtu, která byla pojata do prvé skupiny podrobné rozpravy rozpočtové, to jest ke kap. 1 až 9, se státními podniky §§ 13a), 14, 15, 10, 11, 13b).
Žádám, aby byly čteny resoluční návrhy sem náležející podle jednotlivých navrhovatelů.
Žádám o přečtení návrhů posl.
Štětky a soudr.
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
302. Předsednictvo posl. sněmovny se vyzývá, aby neprodleně zařídilo jak v posl. sněmovně tak ve výborech, aby poslanci slyšeli pronášené řeči každý ve své mateřské řeči (viz vzor mezinárodních konferencí).
303. Předsednictvo posl. sněmovny se vyzývá, aby neprodleně zařídilo technickou kancelář sněmovny tak, aby všechny návrhy jak iniciativní, interpelace a t. p. byly dodávány poslancům v jejich řeči mateřské.
304. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů vydala návrh zákona, kterým by každé porušení imunity proletářských poslanců a senátorů se strany policie, četnictva neb jiných úřadů či soudů bylo trestáno nejpřísnějším způsobem.
305. Vládě se ukládá, aby neprodleně vydala návrh zákona, kterým by byla zakázána konfiskace poslaneckých a senátorských řečí, pronesených jak ve výborech tak v plenu obou sněmoven - v tisku.
306. Vládě se ukládá, aby ihned přiznala státní příslušnost československou všem dělníkům, zřízencům, drobným zaměstnancům, malým rolníkům, živnostníkům, intelektuálům a pod., kteří bydlí na území Československé republiky a žádají o přiznání čsl. státní příslušnosti. Při tom buďtež vyloučeni kontrarevolucionáři pocházející z nynějšího území Svazu Sovětských Socialistických republik.
307. Vládě se ukládá, aby ihned uveřejnila a rozvázala všechny vojenské smlouvy s Francií, Jugoslavií, Rumunskem a jinými imperialistickými státy.
308. Vládě se ukládá, aby okamžitě zahájila jednání se Svazem sovětských socialistických republik o navázání obchodních styků a uznala SSSR de jure.
309. Vládě se ukládá, aby ihned předložila posl. sněmovně návrh zákona o rozluce církve od státu a okamžitém přerušení styků s Vatikánem.
310. Vládě se ukládá, aby okamžitě vydala nařízení, kterým by bylo zakázáno vybírání jakýchkoliv konsulátních a jiných poplatků od nemajetných čsl. vystěhovalců.
311. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se presenční vojenská služba zkracuje na 6 měsíců.
312. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se nejvyšší platy (pense) vysokých důstojníků a zaměstnanců vojenských úřadu stanoví 50.000 Kč ročně. Příslušných úspor z tohoto opatření budiž použito na lepší stravování mužstva a zvýšení žoldu mužstva.
313. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zrušují vojenské trestní soudy a vojenský zákonník.
314. Vládě se ukládá, aby ihned předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým by podnikatelé a zaměstnavatelé byli donuceni přijmouti zpět do zaměstnání všechny, kdož se vrátili zpět z vojenské služby. Taktéž doba na vojně ztrávená aby byla započítána při určení nároků na dovolenou. Obcházení tohoto zákona (předčasné propuštění z práce a pod.) aby bylo trestáno jako zločin.
315. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, podle kterého by byli zaměstnavatelé povinni dovoliti zaměstnancům před nastoupením činné vojenské služby 14denní placenou dovolenou. Před nastoupením k vojenskému cvičení nejméně dvoudenní placenou dovolenou. Obcházení tohoto závazku budiž trestáno jako zločin.
316. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým by byli úplně odškodněni, vyživeni a zaopatřeni všichni ti, o které se k vojenské službě narukovaný staral a je vyživoval, po dobu jeho vojenské služby.
317. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým by bylo zakázáno jakékoliv hrubé jednání (pohlavkování, fackování, spílání atd.) vyšších proti nižším ve vojenské službě.
318. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona o důvěrnických sborech v armádě, složených z prostých vojínů ve všech oddílech k hájení zájmů mužstva.
319. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zrušují disciplinární tresty ve vojsku jako nasluhování, cvičení z trestu, odnímání stravy a žoldu, zákaz vycházek, odmítání dovolené atd. Rovněž budiž zakázána veškerá persekuce vojínů.
320. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se příslušníci branné moci opravňují k podávání kolektivních stížností.
321. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů odstranila prohlídky kufrů a provádění tělesných prohlídek mužstva.
322. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, který by zaručoval úplnou koaliční svobodu prostým vojínům jakož i svobodné organisování se v politických a odborových organisacích proletářských. Rovněž tak aby zaručoval svobodnou a volnou četbu proletářského tisku.
323. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona o zákazu používání vojska proti dělníkům, malým rolníkům v jejich politických a hospodářských bojích proti buržoasii.
324. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zavádí v armádě teritoriální systém a složení vojenských těles podle národnosti, aby tak mohla být uplatněna práva národnostních menšin a aby velení a služební styk mohl se díti v mateřské řeči vojínů.
325. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se znovu zavádí aktivní i pasivní volební právo příslušníků branné moci.
326. Vládě se ukládá, aby okamžitě zamezila jakékoliv omezování kolportáže dělnického tisku.
327. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, jímž se zrušují všechna zákonná ustanovení činící rozdíl mezi jazykem státním a jiným.
328. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zrušuje zákon č. 125 a 77 z r. 1927 o organisaci politické správy a změně finančního hospodářství v obcích.
329. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, jímž se zrušují zákon o ochraně republiky, zákon o tisku a teroru.
330. Vládě se ukládá, aby platy vysokých úředníků, placených z rozpočtu ministerstva vnitra byly sníženy na 50.000 Kč ročně, ve prospěch zaměstnanců, kteří nemají vyššího platu než 14.000.- Kč ročně.
331. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zakazuje používání četníků a policie proti pracující třídě v bojích, zejména stávkujícím, nezaměstnaným při demonstracích a podobně.
332. Vládě se ukládá, aby učinila všechna nutná opatření k zrušení veškeré censury tisku a uměleckých děl všeho druhu, censury divadelní a filmové; do jednoho měsíce vláda nechť předloží příslušný návrh zákona o zrušení censury Národnímu shromáždění.
333. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterýmž by se na základě neomezeného shromažďovacího a koaličního práva pro pracující odstraňovala zejména každá povinnost hlášení shromáždění, demonstrací, schůzí, konferencí, slavností atd. Každý zásah zástupce vlády, policie, špiclů a četnictva na těchto znemožnil, každé omezování stávkového práva, stavění stávkových hlídek, porady a projevy, stávkujících, stejně jakož i každé omezení tvoření a činnosti bojovných organisací dělníků všeho druhu (sportovních, kulturních a j. organisací, odborových atd.), každé znemožňování jejich činnosti na politickém boji proletariátu, každé pronásledování pro činnost na schůzích a omezování práva koaličního, pronásledování pro organisaci stávek a účast na nich pod nejpřísnějšími tresty zapovídal.
334. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se znova zavádí aktivní a pasivní volební právo příslušníků četnictva, jakož i právo spolčovací pro četníky.
335. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zaručuje právo asylu cizincům uchýlivším se do ČSR před pronásledováním pro politické delikty, spáchané v boji pracujících proti buržoasii.
336. Vládě se ukládá, aby ve všech trestnicích, věznicích a polepšovnách byly zrušeny tak zv. korekce a temnice. Tělesné tresty buďtež zakázány a osoby, jež proti tomuto zákazu se proviní, buďtež co nejpřísněji potrestány. Trestanci, vězňové nebo zatčení ze řad pracujícího lidu nechť mají právo na náležité odškodnění od státu za poškození zdraví špatným umístěním, stravou nebo špatným zacházením, ať při zatýkání, ve vazbě, nebo při výkonu trestu, a to bez ohledu na oprávněnost či neoprávněnost podezření. Každému trestanci budiž ponechána svobodná volba zaměstnání v trestnici a budiž mu dána možnost, opatřiti si vše, co k němu potřebuje (pracovní náčiní, knihy, psací potřeby atd.).
337. Vládě se ukládá, aby okamžitě
odstranila jakékoliv omezování práv politických vězňů a vyšetřovačů
z proletářských řad, při čemž musí býti dbáno zásady, že každý
čin spáchaný v boji pracujících proti buržoasii musí býti považován
za čin politický. Vedle toho budiž do 14 dnů vyhlášena úplná amnestie
pro všechny proletářské delikty, zrušeny všechny tresty za tyto
a zastavena jejich vyšetřování. Všem vězňům ve všech věznicích
budiž za jejich práci vyplácena taková mzda, jaká je obvyklá za
stejnou práci při stejné kvalifikaci na svobodě.
Předseda (zvoní): Přečtené návrhy byly zamítnuty již ve výboru rozpočtovém a vztahuje se tudíž na ně návrh pana zpravodaje na zamítnutí.
Kdo tedy souhlasí s právě přečtenými návrhy resolučními posl. Štětky a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Jsou zamítnuty.
Žádám za přečtení návrhů posl.
Bobka a druhů.
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
338. Ministerstvo vnitra se vybízí, aby vypracovalo návrh zákona, jímž se domovské právo upravuje moderně a jako toho vyžaduje dnešní doba.
339. Vláda se vybízí, aby u nejvyššího správního soudu zvýšila systemisovaný stav tak, aby v zatížení tohoto soudu nastala úleva a aby nejvyšší správní soud mohl rychleji úřadovati.
(Hluk. -
Různé výkřiky.)
Předseda (zvoní): Prosím o klid.
Přečtené návrhy náleží k těm, o nichž pan zpravodaj navrhuje, aby byly přikázány výboru rozpočtovému.
Kdo tedy souhlasí s přikázáním těchto návrhů výboru rozpočtovému, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Návrhy jsou přikázány výboru.
Žádám za přečtení dalších návrhů
posl. Bobka a druhů.
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
340. Ministerstvo vnitra se vybízí, aby konečně uspokojivě vyřídilo otázku osob a rodin, poškozených roku 1930 plebiscitními pracemi ve Slezsku, podle usnesení ministerské rady ze dne 4. června 1920, bod 2. Toto uvedené usnesení bylo intimováno ministerstvu vnitra dopisem ze dne 5. června 1920, č. j. 16623/20, a zmocňuje ministerstvo vnitra, aby poskytlo osobám, které byly prokazatelně poškozeny svou plebiscitní činností ve prospěch Československé republiky, náležitou náhradu.
341. Vláda se vybízí, aby ihned zrušila nařízení ze dne 4. května 1920, č. 321 Sb. z. a n., o výjimečném stavu na Hlučínsku.
342. Ministerstvo vnitra se vybízí, aby konečně nestranně a co nejrychleji vyřídilo žádosti za udělení státního občanství.
343. Vláda se vybízí, aby neprodleně
učinila všechna opatření, potřebná ku provedení správního soudnictví
v nižších instancích.
Předseda (zvoní): Tyto návrhy byly již zamítnuty ve výboru rozpočtovém.
Pan zpravodaj navrhuje, aby byly zamítnuty. (Hluk. - Předseda zvoní.)
Prosím o klid.
Kdo tedy souhlasí s resolučními návrhy p. posl. Bobka a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Jsou zamítnuty.
Žádám o přečtení návrhů posl.
Čuříka, Suroviaka a druhů.
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
344. Vládě se ukládá, aby předložila změnu zákona inkompatibilitního v tom smyslu, že poslancům, senátorům, ministrům a vysokým státním úředníkům bude zakázána účast v akciových společnostech různých podniků průmyslových i zemědělských a zejména v bankách.
345. Vládě se ukládá, aby předložila
změnu lichevního zákona v tom smyslu, aby bylo možno přísně stíhati
lichvu životními potřebami.
Předseda (zvoní): Pan zpravodaj navrhuje, aby tyto resoluční návrhy byly přikázány výboru rozpočtovému.
Kdo souhlasí, aby tyto resoluční návrhy byly přikázány výboru rozpočtovému, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím jsou tyto návrhy přikázány.
Žádám o přečtení resolučního návrhu
posl. Mojto a druhů.
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
346. Vláde sa ukladá, aby predložila
výkaz vydatých žien v štátnych a verejných službách.
Předseda: Pan zpravodaj nedoporučuje přijetí této resoluce.
Kdo s touto resolucí souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Resoluce je zamítnuta.
Přikročíme k hlasování o resolucích ke druhé skupině podrobné rozpravy rozpočtové s příslušnými státními podniky. Náležejí sem: kap. 10, 17 až 20 a státní podniky §§ 7, 8, 16, 17 a 12.
Žádám za přečtení návrhů posl.
Štětky a soudr.
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
347. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, na zrušení všech veřejných i soukromých konfesijních škol.
348. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila návrh zákona, kterým se zrušují všechny teologické fakulty.
349. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů, předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým by bylo zrušeno vyučování náboženství na všech veřejných i soukromých školách v ČSR.
350. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zrušují pro nemajetné studenty na všech veřejných školách všechny studijní poplatky a taxy.
351. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým by všechno nemajetné žactvo z řad proletářských na všech školách mělo právo volné jízdy na všech čsl. drahách a jiných dopravních prostředcích do místa školy a zpět za účelem návštěvy vyučovacích hodin.
352. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona na zřízení ústavu pro výchovu maďarských učitelů, poněvadž v republice dosud žádného takového ústavu není.
353. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se ruší soukromé učitelské ústavy, zejména náboženských společností.
354. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zrušuje vedení matrik narozených a zemřelých u církevních úřadů a zavádí jednotné matriky občanstva vedené v každé obci. Obce, respektive starostové buďtež pověřeni uzavíráním občanských sňatků.
355. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona o vybudování a organisaci škol podle těchto zásad: Stát přijímá zřizování a budování, jakož i věcný i osobní náklad obecných a měšťanských škol všech národností ve státě. Nová škola (třída) budiž zřízena pro kteroukoliv národnost ve státě, dosahuje-li pětiletý průměr počtu dětí nejméně 10. Tam, kde by nebylo tohoto průměru dosaženo, budiž na náklad státu zřízen kurs pro každý mateřský jazyk v tom kterém místě v tomto státě.
356. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, podle něhož obdrží všichni nezaměstnaní zimní podporu ve výši 300 Kč pro svobodné, 500 Kč pro ženaté a živitele rodiny.
357. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se ruší všechna ustanovení §u 82 ž. ř. a nahrazují se tímto zněním: Zaměstnavatel nesmí v žádném případě propustiti dělníka bez výpovědi před uplynutím doby, pro kterou byl na práci zjednán a nebo kterou určuje příslušná kolektivní smlouva.
358. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zakazuje propouštění členů, náhradníků a kandidátů i členů volebních komisí do závodních rad a výborů stejně jako důvěrníků dělnictva volených na schůzích osazenstva v jednotlivých odděleních, bez souhlasu dělnických voličů.
359. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zrušují všechny výjimky zákazu noční práce žen a mladistvých dělníků, jakož i všechny výjimky ze zákazu práce dětí.
360. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, jímž se stanoví, že žádný zaměstnanec nesmí na místě svého zaměstnání býti držen déle než 7 hodin denně při hornictví a nepřetržitém provozu, jakož i pracích zdraví škodlivých a nebezpečných 6 hodin denně. A že celá doba pracovní ztrávená na pracovišti musí býti úplně zaplacena, ať je dělník zaměstnavatelem zaměstnán či nic.
361. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zakazují veškeré srážky ze mzdy a platů z důvodů tvrzeného poškození nebo z důvodů disciplinárních a všechny druhy závodních pokut vůbec, stejně jako srážky z dovolené za neodpracované dny pracovní.
362. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se upravují pracovní poměry mládeže podle těchto zásad:
1. Pracovní doba mládeže do 18 let nesmí býti v žádném případě delší 6 hodin denně bez zkrácení dosavadních úhrnných mezd.
2. Noční práce mládeže se bezvýjimečně zakazuje.
3. Mladiství dělníci musí dostati bezpodmínečně každoročně 4 týdenní placenou dovolenou.
4. Práce mládeže v sobotu odpoledne se zakazuje. Vyučovací hodiny na pokračovacích školách a jiných školách pro učně a mladistvé dělníky musí být bezpodmínečně v době pracovní a doba ztrávená ve škole musí být do pracovní doby započítána a plně placena.
5. Učně nesmí býti použito k jinému zaměstnání, než ku práci živnostenské, pro kterou byl přijat.
6. Všichni mladiství dělníci musí býti pojištěni.
363. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se určí stejné aktivní i pasivní volební právo pro mládež při volbách do závodního výboru a jiných volbách politických, při volbách do všech dělnických institucí atd., jaké mají dospělí. Dále neomezené právo stávkové, koaliční a shromažďovací spolkové a vůbec ničím neomezené právo na politickou činnost pracující mládeže. Nesmí býti zakazována účast mládeže na stávkách, na demonstracích, projevech a dělnických třídních bojích, ani činnost mládeže ve sportovních, kulturních a tělovýchovných organisacích proletářských, při trampingu, výletech a pod. Ani účast proletářských dětí na třídním boji, průvodech, tvoření skupin, třeba revolučních, dětských proletářských časopisů, táborů, pomoci při stávkách atd. nesmí býti zakazována ani omezována.
364. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zrušují čelední řády.
365. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, jímž se ruší §§ 144 a 148 o přerušování těhotenství. Přerušování těhotenství pracujících žen bude nadále prováděno - v léčebných ústavech na útraty sociálního pojištění nebo státu.
366. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se zřizuje při každé nemocnici zvláštní porodnické oddělení pro proletářské ženy bezplatně a poradna pro bezplatné udílení rad těhotným ženám.
367. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů vypsala volby do všech sociálně pojišťovacích ústavů, prováděné na základě všeobecného, stejného, přímého, tajného a poměrného práva volebního všech pojištěnců.
368. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, jímž se stanoví nové přihlášky válečných poškozenců pro nabytí nároků na důchod.
369. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona o státní podpoře stavebního ruchu, jenž by umožňoval co nejrychlejší opatření laciných a zdravých bytů pro pracující a nemajetné vrstvy.
370. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona o povinném zaměstnání válečných poškozenců ve veřejných a soukromých službách, jenž by byl ve shodě s požadavky organisací válečných poškozenců a svazu státních zaměstnanců invalidů.
371. Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona o ochraně nájemníků, vybudovaný na těchto zásadách:
1. Všem dělníkům, zřízencům a malým úředníkům budiž poskytnuta taková ochrana nájemníků, aby ze svých bytů nemohli býti vypovězeni.
2. Těm, kteří nemají bytů podléhajících ochraně nájemníků, budou státem opatřeny zdravé byty za podmínek, jaké jsou ve starých bytech.
3. Nájemné ve všech domech nesmí býti vyšší nájemného z roku 1920.
4. Stávkující, vyloučení a nezaměstnaní neplatí činže.
5. Výpovědní důvody se zrušují.
372. Bude-li zamítnuta naše resoluce o ochraně nájemníků, navrhujeme:
Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, který by určoval státu a obcím povinnost platiti nájemné za nezaměstnané, stávkující a vyloučené dělníky.
373. Vládě se ukládá, aby do 14
dnů předložila posl. sněmovně návrh zákona, kterým se ruší reparační
platy a všechny platy za válečné a poválečné dodávky.