Předseda (zvoní):
Volám pana řečníka
za tyto výroky k pořádku.
Posl. Gottwald (pokračuje): Zač bude pracující lid Československa 25. února demonstrovati? Nezaměstnaní dělníci a dělnice budou demonstrovati za podporu všem nezaměstnaným na účet státu a kapitalistů, za zrušení gentského systému. Budou demonstrovati za okamžitou nouzovou výpomoc ve výši 500 Kč pro ženaté a 300 Kč pro svobodné nezaměstnané. Budou demonstrovati za stravování, otop, ošacení a byt na účet obcí, státu a kapitalistů do té doby, dokud nebude zavedena všeobecná podpora nezaměstnaných.
Polozaměstnaní dělníci a dělnice budou demonstrovati za náhradu vysazených směn na účet kapitalistů a státu. Dělníci a dělnice v závodech budou demonstrovati pod heslem: "Ani muže ze závodu, ani haléře ze mzdy." Všichni dělníci a dělnice budou demonstrovati za 7 resp. 6 hodinovou dobu pracovní při nezkrácených mzdách. Pracující rolníci a maloživnostníci budou demonstrovati proti vysokým daním, proti exekucím, proti vyvlastňování malorolníků a maloživnostníků kapitalistickým státem a bankami. Všichni pracující Československa pak budou demonstrovati za chléb a práci, za volnou ulici, proti vaší vládě hladu, fašismu a války. Budou demonstrovati za dělnické proletářské Československo, za vládu dělníků a rolníků.
Proč budou demonstrovati dělníci v Československu 25. února přes zákaz? Proto, poněvadž nemohou a nebudou mlčky snášeti dále rostoucí bídu a hlad. Poněvadž nechtějí umříti hlady, nýbrž chtějí žíti, chtějí chleba a práci. Proto, poněvadž vědí, že bez nejurputnějšího boje proti vám nedocílí splnění ani nejmenšího svého požadavku. Proto, poněvadž pracující lid Československa ještě nezapomněl, jak jste před 13 lety chodili, jak jste se tetelili strachy a jak byli vaši keťasové voděni pod šibeničkami. Bude demonstrovati [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] proto, že ví, že je čas, aby vám bylo zatopeno ještě důkladněji než před 13 lety, poněvadž si vámi nedá zakázati ulici, poněvadž ví, že ustoupiti vašemu teroru by znamenalo ještě větší bídu, hlad a nesvobodu, poněvadž ví, že jen přes prolomení vašeho teroru a vašich zákazů vede cesta ke chlebu, práci a svobodě, poněvadž pracující lid Československa bude za chléb, práci a svobodu bojovati [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] poněvadž ví, že jedině tím se může zachrániti před hrozící katastrofou.
Zakazujete 25. únor v zájmu záchrany
kapitalistických zisků, [Další slova byla usnesením předsednictva
posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m)
jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Víte-li, že takový
systém vládnutí je začátkem konce? Vzpomeňte starého Rakouska,
kaiserovského Německa a carského Ruska! Posledním trumfem těchto
režimů byl kriminál, bajonet a olovo, a tyto režimy se zhroutily,
skončily na mrchovišti dějin. Podívejte se na dnešní Španělsko,
Polsko, Italii a jiné fašistické státy! To jsou sudy prachu, které
mohou každou chvíli vyletěti do povětří a rozmetati vládnoucí
třídu do všech úhlů světa. [Další věty byly usnesením předsednictva
posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m)
jedn. řádu vyloučeny z těsnopisecké zprávy.] (Potlesk komunistických
poslanců.)
Předseda (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.
K věcné poznámce se přihlásil
pan posl. Ježek. Dávám mu slovo.
Posl. Ježek: Slavná sněmovno! V debatě, která byla provedena o případu, který jest na programu, vyslovil se řečník posl. Štětka o včerejším zasedání imunitního výboru, že jde o křovácko-fašistický podfuk, že tento výbor vůbec nezasedal, že prý celou věc rozřešil, jak řekl posl. Štětka, takovým roztomilým názvem, "na stojato".
Toto tvrzení posl. Štětky neodpovídá pravdě. Imunitní výbor byl řádně svolán. Na pozvánkách, které obdržel také klub komunistické strany a členové imunitního výboru z komunistické strany, bylo výslovně podotčeno, jak je možno zjistiti to celé sněmovně, že schůze koná se "ihned po ukončení schůze plenární". Tedy výslovně je řečeno "ihned po ukončení schůze plenární". Po ukončení plenární schůze sněmovny uplynula lhůta asi 10 minut, nežli se vůbec imunitní výbor sešel. Když jsem byl v klubu, kde jsem dlel a vyřizoval svoji korespondenci, asi třikrát upozorněn, že jest již dostatečná presence v imunitním výboru, zahájil jsem při více než povinné presenci schůzi imunitního výboru. (Výkřiky komunistických poslanců: Bez jediného oposičního poslance!) Konstatuji, že byl přítomen oposiční poslanec ze strany křesťansko-sociální.
Na to jsem udělil slovo referentu p. posl. dr Moudrému, který pronesl asi tentýž referát jako zde v plénu sněmovny. Po tomto referátu jsem se dotázal všech přítomných členů, zda si někdo nepřeje slova? Když tomu tak nebylo, přistoupil jsem ke hlasování. Všichni přítomní členové s návrhem p. zpravodaje souhlasili, takže byl návrh jeho přijat.
Pan řečník a ostatní řečníci vytýkali dále imunitnímu výboru, že prý imunitní výbor vůbec neposuzuje s věcného stanoviska věci, které jsou mu o poslancích komunistických předkládány, a že šmahem komunistické poslance vydává. Opatřil jsem si statistiku, abych mohl statisticky prokázati úplnou nepravdu těchto tvrzení.
Do minulého týdne došlo imunitní výbor celkem 220 věcí. Z těchto 220 věcí týkalo se 131 případů, tedy více než polovička, komunistických poslanců. (Posl. Štětka: 180 případů!) Počítám do minulého týdne.
Z těchto 131 případů, které se
dotýkaly komunistické strany, byli vydáni pouze ve 22 případech
komunističtí poslanci, kdežto ve 109 případech vydáni nebyli.
Tedy z toho jest jasno, že imunitnímu výboru není možno vytýkati
přísnost vůči komunistickým poslancům, nýbrž že lze vytýkati až
přílišnou liberálnost. (Souhlas.)
Předseda (zvoní):
Dávám slovo k doslovu
p. zpravodaji posl. dr Moudrému.
Zpravodaj posl. dr Moudrý: Slavná sněmovno! V případě, o který běží, musíme rozlišovati dvě stránky: jednak čistě skutkovou, o které bylo již jednáno v imunitní zprávě (Výkřiky komunistických poslanců.), jednak ideovou, kterou se snažili různým způsobem vykládati členové komunistického klubu. Nemůžeme odlišovati skutkovou podstatu od celkového názoru na stát a na armádu. Já bych řekl tolik, že řečníci se strany komunistické potvrdili zde (Výkřiky.) názor náš, který jsme v imunitním výboru zaujali, t. j. že tu jde o připravovaný útok na neodvislost našeho státu a že imunita poslanecká má tu k tomu sloužiti. (Výkřiky komunistických poslanců.)
Posl. Kopecký to řekl jasně: "Nezměnili jsme nikdy revoluční cíle, my jich nezměníme, ale povzneseme v očích dělnictva." Posl. Gottwald řekl: "Najdeme cestu do armády a najdeme cestu k dělnictvu."
Já bych řekl pánům z komunistické strany: My budeme hovořiti s nimi o Rusku a budeme hovořiti s nimi o tom, že komunismus tam již dávno přestal a že je tam státní socialismus, že oni svoje jmění založili na zlatě jako každý jiný kapitalistický stát, o jejich militarismu a nezaměstnanosti, ale nebudeme s nimi mluviti tenkrát, když oni budou útočiti na naši armádu, která je zařízena k tomu, aby chránila náš stát, když takovým způsobem budou se snažiti podvrátiti základy bezpečnosti a právní řád v naší republice. (Potlesk.)
Z toho důvodu připojuji se k rozhodnutí
imunitního výboru a navrhuji, aby usnesení imunitního výboru bylo
odhlasováno. (Souhlas. - Výkřiky komunistických poslanců.
- Hluk.)
Předseda (zvoní): Prosím o klid.
Ježto byl podán posl. Štětkou a soudr. návrh na vrácení věci výboru, odůvodňovaný novými na jevo vyšlými okolnostmi, dám hlasovati nejprve o tomto návrhu; bude-li zamítnut, o návrhu zpravodajově. (Námitky nebyly.)
Námitek proti tomuto pořadu hlasování není. (Hluk.)
Prosím o klid.
Kdo tedy souhlasí s návrhem posl. Štětky a soudr. na vrácení věci výboru imunitnímu, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Návrh jest zamítnut.
Budeme tedy hlasovati o návrhu p. zpravodaje, který navrhuje jménem výboru imunitního, aby sněmovna projevila souhlas s další vazbou a s trest. stíháním posl. Hadka. (Výkřiky. - Předseda zvoní.)
Prosím o klid.
Kdo s návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se svoliti k další vazbě a k trest. stíhání posl. Hadka.
Tím jest vyřízen 2. odstavec pořadu. (Hluk. - Předseda zvoní.)
Prosím o klid.
Přerušuji další projednávání pořadu dnešní schůze.
Před ukončením schůze ještě sděluji:
Dovolené dal jsem na dnešní schůzi pp. posl. Bendovi, Pikovi, Chalupníkovi, Remešovi pro neodkladné zaměstnání, posl. Brodeckému pro odjezd do ciziny.
Nemocí omluvil se posl. Jaša.
Došla naléhavá interpelace.
Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):
Naléhavá interpelace posl. Zápotockého,
Hrušky a soudr. ministrům spravedlnosti a soc. péče o závodním
špiclovství a teroru prováděném v závodě Českomoravská-Kolben-Daněk.
Předseda: Došly
dotazy. Žádám o přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):
Dotazy posl. inž. Kalliny:
ministru soc. péče o zdlouhavém vyřizování žádosti vojenského invalidy Jana Panhanse z Reischdorfu o přiznání invalidního důchodu (č. D 433-III),
ministru nár. obrany, že nebyl
vyřízen nárok na náhradu škody německému tělocvičnému spolku v
Litoměřicích (č. D 435-III).
Předseda: Mezi
schůzí byly rozdány tištěné odpovědi.
Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):
954. Odpovědi:
I. min. financí na interp. posl. Geyera a druhů o neustálém zhoršování některých výrobků státní tabákové režie (tisk 658/II),
II. min. financi na interp. posl. Nitsche a druhů o vymáhání daňových nedoplatků (tisk 557/IX),
III. min. financí na interp. posl. inž. Junga, Simma a druhů o nouzi čs. pensistů z civilní služby státní žijících v Rakousku (tisk 27/XXII),
IV. min. školství a nár. osvěty na interp. posl. dr Schollicha a druhů o počtu žáků české občanské menšinové školy v Melči (tisk 204/V),
V. min. soc. péče na interp. posl. Jurana, Barši a soudr. o vyplacení horentních obnosů pro bývalé i nynější zaměstnance okr. nemocenské pojišťovny v Brně (tisk 769/VI),
VI. min. soc. péče na interp. posl. Netolického, Slavička, Tykala, Vaňka a druhů o invalidním a starobním pojištění samostatně výdělečně činných (tisk 705/XIII),
VII. min. soc. péče na interp. posl. Šaláta a druhů o schválení volby lékaře dr Kolomana Lelkeše pro obvod divínský okr. nemocenske pojišťovny v Lučenci (tisk 769/XVI),
VIII. vlády na interp. posl. Mikuláše, Zeminové, Knejzlíka, Tykala a druhů o situaci zemědělství a dalších opatřeních k jejímu zlepšení (tisk 628/VI),
IX. min. financí na interp. posl. dr Holoty a druhů o usnadnění postupu při povolovaní cest pensistům do ciziny (tisk 174/XXIV),
X. min. školství a nár. osvěty na interp. posl. dr Schollicha a druhů o zřízení německé menšinové školy v Uherčicích (tisk 204/I),
XI. min. školství a nár. osvěty na interp. posl. Horpynky a druhů o stavbě školní budovy pro české menšinové školy ve Vrchlabí (tisk 440/V) a na interp. posl. Simma a druhů v téže věci (tisk 440/XIII),
XII. min. školství a nár. osvěty na interp. posl. Nitsche a druhů o potrestání německých dětí na slovenské občanské škole ve Staré Lubovni proto, že v přestávce mluvily německy (tisk 557/IV),
XIII. min. školství a nár. osvěty na interp. posl. dr Schollicha a druhů o zřízení menšinové školy měšťanské v Požaze (tisk 174/XXXIII),
XIV. min. vnitra na interp. posl.
inž. Junga a druhů o surovostech orgánů státní policie (tisk 809/XVI).
Předseda: Přikazuji
dodatečně výboru technicko-dopravnímu:
Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):
961. Vládní návrh zákona o státním
fondu pro vodohospodářské meliorace.
Předseda (zvoní): Pan posl. Stříbrný požádal dopisem ze dne 13. února t. r., aby imunitní výbor zakročil podle §u 51 jedn. řádu proti posl. dr Stránskému pro urážky, pronesené v jeho řeči ve 105. schůzi posl. sněmovny.
Postoupil jsem tuto žádost posl.
Stříbrného výboru imunitnímu, který ve schůzi dne 17. února
1931 učinil toto usnesení:
Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):
Imunitní výbor, pojednav o přípisu
předsednictva posl. sněmovny z 13. února 1931, čís. K 1806-III,
dospěl k názoru, že podle §u 51 jedn. řádu, jímž je dána k jednání
jen lhůta 48 hodin, nemůže rozhodnouti o vině nebo nevině v případě,
kde člen posl. sněmovny nebyl uražen slovně, nýbrž byl urážlivě
obviněn z určitého nečestného jednání, a že by mohl rozhodnouti
o této věci toliko po vyšetření vzneseného urážlivého obvinění
vyšetřujícím výborem posl. sněmovnou pro ten případ zvoleným.
Předseda: Pan zpravodaj imunitního výboru posl. dr Moudrý použil k odůvodnění své zprávy k imunitnímu případu posl. Hadka (tisk 975) citátů z antimilitaristických letáků u posl. Hadka zabavených, které ohrožují bezpečnost státu.
Předsednictvo se usneslo podle §u 9, litera m) jedn. řádu vyloučiti projevy ty ze zprávy těsnopisecké o dnešní schůzi.
Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby příští schůze svolána byla písemně s pořadem, který podle §u 40 a §u 9, lit. d) jedn. řádu určí předsednictvo.
Jsou proti mému návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)
Není jich. Návrh můj jest přijat.
Končím schůzi.