Sobota 21. února 1931

Předseda (zvoní): Prosím o klid.

Posl. Kopecký (pokračuje): ... odpověděla, že bude mobilisovati všechny ozbrojené síly k násilnému potlačení nepovolených demonstrací. (Výkřiky poslanců komunistických a čsl. soc. demokratických. - Výkřiky posl. Biňovce.) Ale pan Biňovec se musí báti šacování, poněvadž by se seznalo, že je milionář. (Různé výkřiky.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid. (Výkřiky posl. Fr. Svobody.)

Posl. Kopecký (pokračuje): [Další věty byly usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučeny z těsnopisecké zprávy.] Budeme také vládu za násilí, které na 25. února ohlašuje a kterého se 25. února na nezaměstnaných dopustí, hnáti před soud veškerého pracujícího lidu, veškerého občanstva tohoto státu.

Řekli jsme již: Nepodaří se vám učiniti z nás pučisty a pod touto záminkou na nás svaliti vinu za ovoce vašeho chystaného násilí. Vaše provokace jsou již prohlédnuty. Ukázali jsme otevřeně cíle akce 25. února. Je vaší věcí, jestliže zakazujete, že sociálně-demokratičtí, národně-socialističtí a indiferentní dělníci nesmějí jíti na ulici a říci, že mají hlad. Je vaší věcí, činíte-li z demonstrací nezaměstnaných za chléb a práci otázku boje o ulici, otázku boje za politické právo dělnictva. (Výkřiky čsl. soc. demokratických a komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Prosím o klid. (Opětovné výkřiky.) Prosím o klid.

Posl. Kopecký (pokračuje): Pro pracující masy je to pouze dokladem, že 25. únor není jen věcí nezaměstnaného dělnictva, nýbrž veškerého dělnictva, které chápe, když se dnes béře právo na ulici nezaměstnaným, že se zítra bude zakazovati zaměstnanému dělnictvu jíti na ulici, až zaměstnavatelé nadiktují připravované snížení mezd, a že je proto příkazem, aby veškeré dělnictvo masovou účastí na 25. únoru pomohlo probojovati nezaměstnaným právo na ulici.

Pánové, připomínáme vám znovu, že jste to byli vy, vláda a parlament, kteří jste se několikráte postarali svými hrozbami a svým teroristickým útokem na právo na ulici o zpolitisování dělnické akce. [Další věty byly usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučeny z těsnopisecké zprávy.] právě proto mobilisujeme k 25. únoru dělnictvo nikoliv k ozbrojenému povstání, nýbrž k boji za chléb a práci, k boji proti kapitalistickému zbídačování. Dělnictvo chápe, co je na dni 25. února pravdou a co chceme. Dělnictvo poznává, že nám podkládáte úmysly ozbrojeného puče jen proto, abyste mohli potlačiti boj dělnictva za chléb a práci. Dělnictvo ví, jak zkreslujete na př. poslání Proletářských sebeobran, abyste mohli dokazovati, že k 25. únoru ozbrojujeme. Tento podvod dělá zvláště sociálfašistický tisk, který píše, že Proletářské obrany jsou ozbrojenými oddíly. Je to nepravda, ani nás nenapadá popírati, že vyzýváme dělnictvo k budování Proletářských sebeobran, jichž účel ukazuje jejich název. [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Kdysi dělnictvo takových orgánů nepotřebovalo, poněvadž schůze a manifestace dělnictva byly trpěny, nebyly rozháněny, zakazovány, násilně potlačovány. Dnes je to tak, že se koná třeba povolená schůze, dělnictvo na ni přijde, ale policejní komisař se chopí nejmenší záminky, schůzi rozpustí a v okamžiku vrazí do sálu policie a policisté vrhnou se na shromážděné dělníky [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Vyzvali jsme proto dělnictvo, aby si k obraně před surovým násilím, k obraně zdraví a životů, k obraně svých schůzí a demonstrací vybudovalo orgány Proletářských obran, nikoli nějaké vojensky organisované oddíly, nýbrž masové, co nejširší, všechno dělnictvo bez rozdílu příslušnosti obchvacující organisace.

Vůbec: myslíte, že se dá dělnictvo bez obrany policií mlátit a mrzačit? Nikoli. Dělnictvo má právo se brániti, když policie je bezdůvodně tluče, mrzačí, týrá; dělnictvo má právo se brániti, když se pro přestupek shromažďovacího zákona, trestný několika dny, do dělnictva střílí jako v Duchcově: dělnictvo má právo se brániti, když vychováváte četníky tak, jako ony, kteří psali do Českého Slova: "Jen přes naše mrtvoly se půjde do této ulice". Střílíte do dělníků, protože vidíte trestný čin v tom, že dělník jde určitou ulicí...

Předseda (zvoní): Pane řečníku, upozorňuji vás, že jste již překročil řečnickou lhůtu.

Posl. Kopecký (pokračuje): Jsem již u konce.

Takovými hrozbami dlouho operovati nebudete. Pozbudou brzy účinnosti, poněvadž dělnictvo vidí, proč hrozíte a kdo hrozí. Abyste odůvodnili před občanstvem a neuvědomělou veřejností [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] volání nezaměstnaných po chlebu a práci, nazýváte na př. každého nezaměstnaného, který proti svému osudu reptá, komunistou. Nám komunistům je to jen ke cti, že v každém, kdo nechce snášeti vaší krutost a vznáší docela i skromný požadavek chleba a práce, spatřujete komunistu. Nikoli! Všichni nezaměstnaní nejsou ještě komunisty, ale vy z nich všech komunisty uděláte, jako na konec uděláte komunistu z každého nespokojeného dělníka a pracujícího člověka. To je kromě obětí druhé ovoce vaší krutosti vůči dělnictvu. Opakuji tu jen to, co říkají nezaměstnaní a co říkají dělníci.

Mezi nezaměstnanými jsou desetitisíce dělníků nár. socialistických, desetitisíce dělníků soc. demokratických. Tito dělníci ve vás a v tento stát třeba ještě před rokem poctivě věřili, byli vlastenci, nedali na Masaryka a Beneše dopustiti, na komunisty pohlíželi jako na štváče a zločince. Tito reformističtí dělníci dnes v nezaměstnanosti však smýšlejí o vás a o tomto státě jinak, když vidí, že je necháte hladověti, že pro ně nemáte žádnou podporu a že je odsuzujete k smrti hladem. Mezi nezaměstnanými jsou tisíce legionářů, kteří obětavě krváceli na válečných bojištích, domnívajíce se, že bojují za své zájmy, za stát, který bude k pracujícím sociálně spravedlivý, který nenechá dělníky hlady umírati. Tito legionáři, které jste po převratu slavnostně vítali a zahrnovali poctami a sliby, nemají dnes v republice práci, se svými rodinami hladovějí a nemají třeba, kam by hlavu složili. Mnozí z nich si v zoufalství berou i život. Mezi nezaměstnanými jsou statisíce dělníků, kteří pomáhali obětavě bořiti Rakousko svou sabotáží a aktivním revolučním bojem a kteří přinášeli oběti pro vznik tohoto státu, od něhož s nadějí očekávali tak mnoho, ale určitě očekávali, že není možné, aby musili v republice hladovět a otročit, mlčet a třásti se před policií a četnictvem. Všichni tito nezaměstnaní dělníci z řad reformistických nejsou ještě komunisty. Chtějí-li na ulice, tedy ne proto, aby bojovali s policií a četnictvem, aby bořili váš kapitalistický stát - k tomu ještě odhodláni plně nejsou - nýbrž proto, aby žádali slyšitelně chléb a práci. Kdybyste 25. únor povolili, poslechli by všichni tito dělníci výzvy komunistické strany a viděli byste nevídaně obrovské masové projevy nezaměstnaných ve všech městech. Ale vy zakazujete těmto nezaměstnaným dělníkům jíti do ulic, zakazujete jim říci, že chtějí chléb a práci, [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.]

Předseda (zvoní): Prosím pana řečníka po druhé, aby skončil.

Posl. Kopecký (pokračuje): ... [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] A myslíte, že není dělnictvu známo, že pánové Udržal, Viškovský, Šrámek byli do poslední chvíle Rakouska jeho věrní sloupové a že tito pánové [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] nemají na vzniku tohoto státu ani špetku zásluhy. Myslíte, že dělnictvo neví, že p. Udržal byl za Rakouska nejloyálnějším rakušáckým politikem a nejhorlivějším fedrovatelem rakouského imperialismu, který v době, kdy legionáři za československý stát krváceli a kdy dělnictvo bylo za svůj boj proti Rakousku persekvováno, psal do revue "Neues Österreich" loyální projevy pro zachování Rakouska? Myslíte, že dělnictvo neví, že p. dr Viškovský měl pyšně do poslední hodiny Rakouska titul císařského rady? Myslíte, že dělnictvo zapomnělo, že v době 1917, když na pražských ulicích demonstrovalo proti Rakousku dělnictvo českomoravské, vítal p. dr Viškovský v Praze nejloyálněji pana hr. Clam-Martinice, tehdejšího ministra orby, a že ho ujišťoval nejloyálnější láskou k Rakousku? Myslíte, že dělnictvo neví, že p. Šrámek do poslední chvíle se modlil za zachování Rakouska a lkal nad smetením říše habsburské dynastie? Myslíte, že dělnictvo neví, že dr Meissner dělal oportunní rakušáckou politiku a vybral si za války pohodlnou úlohu vojenského soudního důstojníka? Myslíte, že dělnictvo neví, že p. dr Czech s Viktorem Adlerem nadšeně zpíval "Zachovej nám, Hospodine, císaře a naší zem"?

Ne, dělnictvo, nezapomnělo, má dobrou pamět, pánové, a trvalo dlouho, nežli si tito pánové, tato garnitura s takovou rakušáckou minulostí, jako jsou Udržal a Viškovský, mohla zasednouti v tomto státě na prestol mocných vládců! [Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Pánové Udržal a Viškovský věřili vždycky jen v násilí a bajonety, mysleli také, že se to staré Rakousko udrží bajonety, věřili také, že markýz Gero, arcivévoda Bedřich, udrží Rakousko, a proto také do poslední hodiny tomu Rakousku sloužili. Rakousko se však bajonety neudrželo, zhroutilo se, když přišel čas jeho konce, ohlašovaný válečným násilím a terorem. Páni Udržal a Viškovský se již jednou zmýlili ve své víře v sílu bajonetů. Zmýlili se, když věřili, že bajonety bude udržena vláda buržoasie nad proletariátem v Rakousku, a zmýlí se, když věří, že bajonety se dá otrocky utlačiti a umlčeti pracující lid v Československu a že bajonety se dá udržeti vláda Československé buržoasie nad proletariátem. Nikoliv! Pánové Udržale a Viškovský, slyšeli jste už jednou s děsivou úzkostí při rozpadu Rakouska masy, které hučely heslo svého cíle: "Chceme socialistickou republiku!" Nestala se skutkem v r. 1918 na troskách Rakouska, [Další věty byly usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučeny z těsnopisecké zprávy.] (Potlesk komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Dále je k slovu přihlášen p. posl. Štětka. Dávám mu slovo.

Posl. Štětka: Paní a pánové; Především protestuji jako člen imunitního výboru co nejrozhodněji proti podfuku fašisticko-křováckému, který se stal včera v imunitním výboru. (Výkřiky komunistických poslanců.) Schůze imunitního výboru byla svolána po skončení plenární schůze. Za 3 minuty po skončení schůze byla nejenom zahájena, nýbrž také skončena schůze imunitního výboru. Někteří členové imunitního výboru byli pokynem včas upozorněni, aby ze sněmovny odešli do imunitního výboru, ale jakmile se tam sešli, ihned "na stojato" bez jakékoli rozpravy rozhodli o dalším věznění a vydání posl. Hadka. (Posl. dr Stránský: To není pravda!) Kdo zde zůstal do posledního okamžiku, kdy předseda končil schůzi a oznamoval, že se koná schůze imunitního výboru, a šel odtud nahoru, dostal se nejdále do třetího poschodí. V tom okamžiku byla však již schůze imunitního výboru skončena. Tuto boudu připravili pánové jako skutečnost, že jsou zbabělci, kteří se bojí nejen vlastních stínů, nýbrž i všech zločinů, které páší na pracující třídě, a přímých zločinů a násilností, které páší na dělnických poslancích. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Případ posl. Hadka, který měl býti právě v imunitním výboru projednán, až příliš jasně ukazuje - a vy to sami doznáváte ve zprávě - jak jste asi musili jednati, když doznáváte, že posl. Hadek je pouze podezřelý, tedy ne podle ústavní listiny chycen při činu, nýbrž jen podezřelý, že přechovával nebo roznášel letáky. Tedy i vy pokládáte v tomto okamžiku ústavní listinu za cár papíru, ona také jím je, pracující třída je přesvědčena na základě tohoto zločinu, který pášete na dělnickém poslanci, že je cárem papíru. (Předsednictví převzal místopředseda dr Lukavský.)

Včera s této tribuny a nyní při řeči o poslanecké imunitě bylo oficielně, ověřeně dokázáno panu posl. Pekárkovi, k čemu slouží poslanecká imunita. Pan posl. Pekárek byl zde obviněn, že vzal úplatek 100.000 Kč za zprostředkování tureckého tabáku. Předložili jsme ověřené doklady. K tomu účelu se může zneužívati a zneužívá poslanecké imunity, [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy. Viz těsnopiseckou zprávu o 109. schůzi posl. sněmovny.], pokládáte za zneužití poslanecké imunity, ba za zločin, když dělnický poslanec, který je dělníky volen, k nim mluví. To je váš postup.

U sen. Stránského jste řekli, že byl v prvních řadách při nástupu úderné trupy, (Hlasy: Že byl schován!) ovšem, až pak, že byl v prvých řadách a že prý bral četníkovi pušku a proto že musí býti ponechán v kriminále a býti vydán. (Výkřiky.) U posl. Hadka bylo už jen domnělé podezření, že uhodil jednoho, dva, tři, fakt byl a bylo prokázáno, že ne posl. Hadek uhodil, nýbrž že byl zbit do bezvědomí, aniž by byl mohl ruku vztáhnouti a že ve stavu bezvědomí byl dopraven do kriminálu místo do nemocnice. A teď dokazujete u případu posl. Hadka: už ne ani na ulici, prostě v sekretariátu násilím byl odveden, vy sami doznáváte, že posl. Hadek jest jen podezřelý. To je smysl a to je také úkol, který vy zde plníte. Vy [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Ano, pokračujte takhle dále! My vás neprosíme o žádnou milost. My před celou dělnickou třídou ukazujeme na tyto vaše zločiny. I tenhle vám píšeme na stranu vašeho účtu, který bude jednou spočítán a na který budete těžce dopláceti. (Výkřiky.)

Místopředseda dr Lukavský (zvoní): Dalším řečníkem je pan posl. Gottwald. Dávám mu slovo.

Posl. Gottwald: [První věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy. Viz těsnopiseckou zprávu o 109. schůzi posl. sněmovny.] (Výkřiky.) Připravila, organisovala Duchcov, zastřelila v Duchcově 4 hladové, nezaměstnané dělníky (Výkřiky komunistických poslanců), provádí v celé republice hromadné zatýkání set a set dělnických důvěrníků, provádí v celé republice v dělnických domech, v kancelářích komunistické strany rabuňky. (Hlasy: Co vám vyrabovali?) Všechno, co našli. (Veselost.) a co si tam k tomu také dali. (Výkřiky.) Zakazuje schůze dělníků, obsazuje závody, nutí dělníky, aby pracovali pod pendrekem a bajonetem, zastavuje dělnický tisk, zavírá dělnické poslance.

Případ posl. Hadka, kterého dnes zde chcete vydati protizákonně, proti svým vlastním zákonům, pro podezření, je pouze jedním článkem z celého řetězu. Za jakých okolností a proč zuří vaše pořádková bestie? Máte v Československu 3/4 milionu nezaměstnaných, máte 1 1/2 milionu lidí polozaměstnaných, vyhazují se denně z fabrik další tisíce dělníků, těm, kteří zůstávají v závodech, snižují se mzdy, miliony lidí nemají co jíst, mají hlad, trpí nebývalou nouzí. [Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9 lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Desetitisíce rolnických drobných usedlostí přivádíte na buben a do bankrotu. Malé živnostníky vrháte do bankrotu a konkursu. Takové jsou okolnosti, za kterých zuří vaše pořádková bestie.

Lid se proti tomu bouří, jde venku mezi lidem jeden hlas: Už to tak dále nemůže jíti, už se něco musí státi, už to musí jednou prasknouti. (Výkřiky.) V důsledku toho začíná vám téci voda do bot. [Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Nikdy se tak jasně neukázal bankrot kapitalistického systému jako dnes. [Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Rok zde již opatřujete dělníkům práci a zaměstnán. Ale každý měsíc roste armáda nezaměstnaných o 100 tisíc a armáda polozaměstnaných o 200 tisíc. Rok již zde potíráte drahotu, ale venku dostávají dělnické hospodyně za svoji korunku stále méně. Rok již žvaníte ve svých novinách, na schůzích a zde, že se v Československu nemůže snižovati dělnická mzda, ale již loni kapitalisté snížili dělníkům mzdu o 10, 20 až 30%. Letos, právě nyní podnikají nový generální útok i na mizerné základní mzdy. (Výkřiky.) Rok zde mluvíte a klamete dělníky, že se nesnižují a nebudou snižovati mzdy, ale dělníci nosí domů v sobotu mnohdy poloviční výplatu proti dřívějšku.

Včera na schůzi důvěrníků kovopracovníků byl to pan Šťastný, který začal tyto důvěrníky připravovati na snížení mezd ve středočeském kovoprůmyslu, kdy řekl, že zaměstnavatelé žádají snížení mezd, ale že z taktických důvodů ještě před 25. únorem o tom nemluví, ale že se teprve začne vyjednávati po 25. únoru. Včera doznal toto váš sen. Šťastný na schůzi důvěrníků vašich kovopracovníků. (Hlasy: Asi tomu sám nevěříte, máte špatné informace!) My máme dobré informace. (Posl. Moudrý: Rudá špionáž!) Vaši dělníci již rok k nám chodí a vypravují nám to. Rok již zde řešíte zemědělskou krisi, rok již se tu "staráte" o drobné zemědělce, ale desetitisíce chalupníků jest existenčně prodluženo, poslední kravku jste jim prodali. Již rok zachraňujete živnostníky, ale desetitisíce z nich jste vehnali do bankrotu. Rok už mluvíte o zmírnění následků hospodářské krise, ale miliony pracujících lidí v Československu trpí nebývalou bídou, mají hlad, nouzi, mají zničenou existenci, jsou v úplném existenčním rozvratu. To je výsledek vaší politiky, to je výsledek vaší 13leté vlády, to je vaše dílo, ale dělníky neoklamete mluvením o tom, že máte na srdci jejich zájmy. Výsledek vaší práce vás usvědčuje ze lži; bída, hlad a nezaměstnanost. Miliony lidí zmírají hladem. My vás obviňujeme, váš režim i vás z neschopnosti, zajistiti zdrcující většině lidu chléb a práci. Obviňujeme vás z ničení existence milionů lidí. [Další věty byly usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučeny z těsnopisecké zprávy.]

Nezaměstnaným jste vy vzali - vaši kapitalisté - chléb a práci, ale zakazujete jim ulici. Za vaší pomoci snižují fabrikanti mzdy, vyhazují dělníky z práce, a když se dělníci chtějí bránit, obsazujete fabriky četníky a policií. Nutíte dělníky pracovati pod bajonety, jak se stalo posledně na Hradecku, kde při jednání o kolektivní smlouvě, o požadavku zaměstnavatelů o snížení mzdy, byly všechny závody obsazeny četníky a zakázány všechny závodní schůze, tak jak se to děje denně dnes. [Další věty byly usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučeny z těsnopisecké zprávy.] Nikdy se tak konečně jasně neukázalo, že na konci cesty tohoto zbankrotělého režimu jsou nová válečná jatka. Co se namluvíte a namluvili jste se o celním míru - a jste v celní válce s Maďarskem a nemáte se žádným jiným kapitalistickým státem upraveny celní poměry. Co se v novinách nažvaníte o snížení cen a zatím cla neustále zvyšujete, právě tak jako všechny ostatní kapitalistické státy! Co se napovídáte o dobrém poměru ke kapitalistickým státům sousedním, a zatím ten poměr u vás je poměrem vlka ke smečce, která se chystá přepadnouti jediný dělnický stát. Co se nalžete o odzbrojení, ale současně neustále víc a více zbrojíte. [Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.]

Obviňujeme vás z připravování nových válečných jatek, obviňujeme vás, že se chystáte obětovati životy statisíců československých dělníků a rolníků v zájmu svých žoků. A nejhanebnější, nejhnusnější, nejopovržitelnější roli v tomto systému hladu, fašistické knuty, kapitalistického kořistnictví hrají sociálně demokratičtí a nár. socialističtí vůdcové, sociálfašisté. Je to úloha vlků v ovčí kůži zašitých. Že Kramář, kapitalista, Udržal, velkostatkář a akcionář Škodovky, že Viškovský, císařský rada, plantážník v pozemkovém úřadě, že Brdlík, velkokapitalista a velkostatkář, že Stříbrný, Gajda, Hlinka, Jung, Mayr-Harting, Spina a podobná společnost jsou nepřáteli dělníků, to konečně je všeobecně známo. Všenárodní háv jejich je už příliš opotřebený, příliš děravý, aby nebylo přes něj na první pohled vidět drápy kapitalistických kořistníků. [Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.]

V "Právu Lidu" píše se včera v úvodníku, že sociální demokracie v této chvíli zlého kymácení korábu stojí odpovědně na strážním můstku a na svém místě a že jejího hlasu je slyšet všude. Pravda, hlasu sociální demokracie, hlasu soc. demokratických a nár. socialistických vůdců je slyšet tam, kde se dělníci vyhazují z práce, a ten hlas praví: Pro! Hlasu soc. demokratických a nár. socialistických vůdců je slyšet tam, kde se nezaměstnaným zamítají podpory, a ten hlas praví: Proti. Hlasu soc. demokratů a českých socialistů je slyšet tam, kde se dávají sta milionové presenty kapitalistům, a ten hlas praví: Pro. A hlasu soc. demokracie konečně je slyšeti tam, kde se komanduje na ulici proti dělníkům, a ten hlas praví: [Další slovo bylo usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 21. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučeno z těsnopisecké zprávy.] Ten hlas soc. demokratických a nár. socialistických vůdců je slyšeti.

Podívejte se, jak sociál-fašističtí vůdcové se "starají" o nezaměstnané. Rok jsou ve vládě a nezaměstnanost za tu dobu vzrostla pětinásobně. V letech po převratu zrušili soc. demokraté a čeští socialisté všeobecnou podporu nezaměstnaných a zavedli gentský systém, podle něhož nedostává ani 10% nezaměstnaných podpory. Ale na druhé straně několikráte po sobě zamítli komunistický návrh na zrušení gentského systému, na zavedení všeobecné podpory v nezaměstnání. Tímto činem odsoudili přes 700.000 dělníků v Československu přímo k smrti hladem. Ve všech obcích, ve všech okresích, kde nezaměstnaní svým bojem, svým nástupem nebo, jak tomu říkáte, svým terorem si vynutili aspoň hladovou podporu, obědy, všude tam soc. demokratičtí a nár. socialističtí předáci byli proti.

V Chomutově, kde vydal okr. úřad obcím zákaz podporování nezaměstnaných, byli to němečtí soc. demokratičtí vůdcové, kteří tento zákaz inspirovali, vyprovokovali. Šli přes zaměstnavatele na okr. úřad a prohlásili tam: my jsme pod velkým tlakem komunistů, pod velkým terorem nezaměstnaných, a abychom neztratili poslední vliv, který mezi nimi máme, musíme tomuto tlaku ustupovati, musíme povolovati určité položky pro nezaměstnané. Ale vy, okresní úřade, o to prosíme vás, zaražte podpory, my pak se budeme odvolávati na váš zákaz, že nikoliv my, nýbrž byrokracie je vinna. Tak to bylo v Chomutově.

V Lomu na severu šli soc. demokratičtí vůdcové ještě bezohledněji. Tam si také nezaměstnaní dělníci vynutili 20.000 Kč podpory. Starosta komunista podle usnesení obecního představenstva vyplatil nezaměstnaným tuto částku a kdo šel na okresní úřad s deputací žádati, aby nezaměstnaným to bylo vzato, případně, aby starosta, který splnil usnesení obecního zastupitelstva, musil to zaplatiti ze svého? Byli to soc. demokratičtí a nár. socialističtí předáci.

Zde v Praze, kde nezaměstnaní si vynutili aspoň z části vyvařování obědů, nár. sociální radnice znovu začíná nezaměstnané na všech stranách šikanovati, bere jim legitimace a nedává obědy, polévky těm nezaměstnaným, kteří nejsou 6 měsíců bez zaměstnání. Novým nezaměstnaným, kteří byli nyní vyhozeni z práce, nedává vůbec už žádné obědy a nyní ohlašuje, že v nejbližší době bude vyvařování v Praze, když ne úplně zrušeno, tedy silně omezeno. Pouze ve strachu před 25. únorem to neprovádí dnes, ale bude to chtíti provésti po 25. únoru. To dělá nár. sociální, buržoasní a soc. demokratická většina na pražské radnici. (Výkřiky.)

Vedle tohoto otevřeného brutálního postupu proti nezaměstnaným používají páni socialističtí vůdcové také demagogie. Klasickým příkladem toho jest známý pan Bechyně. (Výkřiky komunistických poslanců.) Ten prohlásil redaktoru "Přítomnosti" mezi jiným: "Žádám, aby se zavedla k účelu produktivní péče zvláštní nouzová přirážka z větších důchodů. Žádám, aby značná část tantiem byla odvedena státu ke stejnému účelu. Žádám konečně, aby byl mimořádným způsobem zdaněn druhý příjem, který mají veřejně postavené osoby v zastoupení státu, okresů a obcí v různých podnicích." Možná, že tím myslel pan ministr pana Pika mimo jiné. (Hlasy: Sebe!) Sebe také, ovšem. Ale panu Bechyni se stal malér. Sotva uveřejnil tyto své návrhy a svoji žádost v "Přítomnosti", přišli komunisté v parlamentě a dali mu příležitost ten návrh uskutečniti. Navrhli na místě půjčky, na které vydělávají banky a která zatíží znovu státní dluh československý a tím chudobné poplatnictvo, aby byla pro investiční účel vypsána zvláštní dávka z majetku pro milionáře, pro společnosti se jměním nad milion, tedy v podstatě to, co zde navrhuje pan Bechyně. A co se stalo? Bechyně, sociální demokraté, nár. socialisté, němečtí soc. demokraté jednosvorně hlasovali proti tomuto návrhu. (Výkřiky.) Ještě přijdu k tomu, proč mimo jiné proti tomu hlasovali. Takovéto demagogie používají soc. demokratičtí vůdcové. Ale demagogie má krátké nohy. Tato nežila ani den a byla odhalena jako pusté pokrytectví a klamstvo.

Podobnou demagogii provádějí soc. demokraté a nár. socialisté s t. zv. investiční půjčkou. Totéž včerejší "Právo lidu" vybízí nás k soutěži. Prý: "Nabízíme aparátníkům jinou, jistě větší soutěž. "My přinášíme dělníkům 400 mil. na silniční fond, 600 mil. na železnice, 485 mil. na investiční program atd."

Dále praví: "Aparátníci, soutěžte, dáte-li snad více."

O této investiční půjčce bylo zde již mluveno a prokázáno, že to není investiční, nýbrž deficitní půjčka. Ale nechme mluviti samy soc. demokraty. K jaké soutěži nás vybízejí? Co o ceně svých výkonů sami soudí? Mám tu "Novou svobodu", kde se praví: "Řekli jsme, že vítáme tento způsob řešení krise, ale upozornili jsme, že není možno očekávati podstatného zlepšení hospodářské situace od obnosu byť i miliardového". Ale kdyby to byla miliarda! Ona to však daleko miliarda není. Cituji "Novou svobodu". "Obnos 600 mil. Kč, který připadá z investiční zápůjčky státním drahám, je stráven téměř celý, neboť 400 mil. Kč připadá na investice provedené již r. 1930, obnos 200 mil. Kč má připadnouti na investice r. 1931. Proti tomu stojí ovšem již vyzvednuté zálohy v obnosu 529 mil. Kč, které si státní dráhy musily vypůjčit, aby kryly provozní schodky a zaplatily investice již podniknuté. Rovněž obnos 64 mil. Kč není ničím jiným, než obnosem, který byl již proinvestován a zaplacen prozatím zálohou ze státní pokladny. Fond 150 mil. Kč není určen k investicím produktivním" - k sanaci zkrachovaných bank - "a vláda sama určí, jakým způsobem ho bude použito. Zbývá tudíž ke skutečným investičním pracím 485 mil. Kč". Takový jest výkon i podle vlastních slov soc. demokratů. My říkáme dělníkům, že na této investiční půjčce vydělají sice banky ihned 70 mil. Kč, že tato investiční půjčka zatíží státní dluh československý a tím i celkové daňové zatížení chudobného lidu, ale že ani jeden dělník neuvidí krejcar z této půjčky, že ani jeden dělník nedostane na základě této půjčky práci, poněvadž i těch 485 mil. Kč, které rozdáváte na různé fondy, bude sloužiti k rozkradení a obohacování se různých kapitalistických společností.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP