Pátek 12. prosince 1930

Předseda (zvoní): Přistoupíme ke hlasování.

Sněmovna je způsobilá se usnášeti.

Osnova zákona má 72 paragrafů, nadpis zákona, nadpisy jednotlivých částí a úvodní formuli zákona.

Ježto podány byly pozměňovací návrhy, hodlám dáti hlasovati takto:

Nejprve o celé osnově v úpravě posl. Kopeckého, Dvořáka a soudr., nebude-li přijata o celé osnově ve znění zprávy výborové.

Jsou nějaké námitky proti tomuto pořadu hlasování? (Nebyly.)

Není jich.

Budeme tedy hlasovati, jak jsem uvedl.

Kdo souhlasí s celou osnovou v úpravě návrhů poslance Kopeckého, Dvořáka a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Zamítnuto.

Kdo nyní souhlasí s celou osnovou, to jest s jejími 72 paragrafy, nadpisem zákona a ostatními nadpisy v osnově se vyskytujícími i s úvodní formulí ve znění zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu ve čtení prvém, a to ve znění zprávy výborové.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím je vyřízen 1. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

2. Návrh, aby posl. sněmovně prodloužena byla lhůta stanovená §em 43 úst. listiny k projednání usnesení senátu o vládních návrzích zákonů:

a) o trestním stíhání presidenta republiky a členů vlády podle §§ 34, 67 a 79 úst. listiny (tisk 2),

b) o změně §§ 82 a 54 živn. řádu a §u 70 živn. zákona pro území Slovenska a Podkarpatské Rusi (tisk 3),

c) o veřejné stráži zemědělské (tisk 4),

d) o ochraně polního majetku (tisk 5).

Osnovy tyto vyžadují zevrubného propracování, kterého nebylo docíleno v dosavadní lhůtě.

Navrhuji tudíž, aby pro osnovy svrchu jmenované navrženo bylo senátu prodloužiti lhůty dané posl. sněmovně o další 3 měsíce.

Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá.

Poněvadž nebyl návrh ani na odklad hlasování, ani na přikázání výboru podán, budeme hlasovati o mnou předneseném návrhu.

Kdo tedy souhlasí, aby pro osnovy svrchu jmenované navrženo bylo senátu prodloužiti lhůty dané posl. sněmovně o 3 měsíce, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Návrh jest přijat.

Tím jest vyřízen 2. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

3. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Brně v trest. věci posl. Šamalíka (tisk 631).

Zpravodajem jest p. posl. Pekárek. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Pekárek: Slavná sněmovno! Václav Lácha, redaktor ze Smíchova žaluje posl. Josefa Šamalíka, že článkem v časopise "Selské Hlasy": "Jsem vrácen katolickým zemědělcům" dopustil se přečinu urážky tiskem. Imunitní výbor ve své schůzi dne 21. května 1930 konané pojednal o obsahu inkriminovaného článku a konstatoval, že článkem tímto nepřekročil posl. Josef Šamalík meze přípustné obrany tiskem a proto se imunitní výbor usnesl, aby posl. Josef Šamalík ku trestnímu stíhání vydán nebyl.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen. Rozprava odpadá.

Přistoupíme proto k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Šamalíka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trestnímu stíhání posl. Šamalíka.

Tím vyřízen jest 3. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

4. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Brně v trest. věci posl. Šamalíka (tisk 632).

Zpravodajem jest p. posl. Jan Tůma.

Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Jan Tůma: Slavná sněmovno! Jaroslav Vašíček, odpovědný redaktor časopisu "Svoboda" v Brně a Metoděj Koudelka, jako odpovědný redaktor "Moravské Domoviny" v Brně, inž. Antonín Pavlíček, Jaroslav Horáček, František Komenda, jako redaktoři "Svobody" a inž. Ant. Pavlíček jako spoluredaktor "Moravské Domoviny" v Brně, právně zastoupení dr Vojt. Kyjovským, advokátem v Brně, učinili podáním ze dne 31. dubna 1929 trestní oznámení a návrh na stíhání pro přečin proti bezpečnosti cti spáchaný tiskem podle zákona čís. 124/24 Sb. z. a n., na Josefa Šamalíka, poslance v Ostrově u Macochy a Josefa Šnajdra, odpovědného redaktora časopisu "Selské Hlasy" Brno, Starobrněnská čís. 19.

Obviněný Šamalík, člen Národního shromáždění, uveřejnil v periodickém tiskopise "Selské Hlasy" čís. 13 ze dne 20. března 1929 prohlášení, že republikánská "Svoboda" a po ní jiné republ. časopisy jej napadly, že postavil se v poradách řepařsko-cukrovarních za cenu řepy 13 Kč a že viní jej, že tím těžce poškodil zájmy řepařské, a nazval toto psaní banditstvím a rafinovanými útoky.

Obsahem tohoto prohlášení cítí se soukromí žalobci dotčeni na cti a žádají předsednictvo Národního shromáždění za souhlas k trestnímu stíhání posl. Šamalíka.

Imunitní výbor jednaje o tomto došel k přesvědčení, že mez poslanecké imunity tímto překročena nebyla a navrhuje poslanecké sněmovně, aby nedala souhlasu k trestnímu stíhání posl. Šamalíka pro přečin urážky tiskem tímto spáchaný.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá, přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Šamalíka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Šamalíka.

Tím jest vyřízen 4. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

5. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Brně v trest. věci posl. Šamalíka (tisk 633).

Zpravodajem jest p. posl. Jan Tůma. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Jan Tůma: Slavná sněmovno! Jan Zedek, redaktor časopisu "Selské Listy" v Olomouci, zast. dr Janem Kasalem, advokátem v Přerově, podal na Josefa Šamalíka trestní oznámení pro přečin urážky na cti tiskem dle zákona čís. 124/24 Sb. z. a n. podáním ze dne 30. dubna 1929.

Obviněný posl. Šamalík uveřejnil v čís. 13 roč. XXXII ze dne 20. března 1929 periodického časopisu "Selské hlasy" tento článek: "Prohlášení. Republikánská "Svoboda" a po ní řada republikánských časopisů napadla mne osobně, že jsem v poradách řepařskocukrovarních dne 2. března t. r. postavil se za cenu řepy 13 Kč a viní mne, že jsem tímto těžce poškodil zájmy řepařské, neboť jsem po tomto šalamounském prohlášení odešel. Po celém venkově vyvolala tato zpráva republikánských listů ohromení. Vím, že bude šířena republ. agitátory. Je to dobře promyšlený útok na řady lid. řepařů. Nepravda rep. listů bude prokázána před soudem, kam všecky republ. listy pro toto tvrzení žalují. Prosím všecky naše p. důvěrníky Říš. sdružení řepařů a Svazu lid. zemědělců, aby mně laskavě oznámili každý útok republ. agitátorů, kteří budou teď proti mně osobně štvát a mě jako největšího škůdce řepařů líčit.

Toto banditství si nedám líbit a budu se bránit proti lžím za každou cenu. Prosím o sdělení, kde budou republ. agitátoři lži tyto šířit, o uvedení svědků, kteří jejich štvaní dosvědčí. Vím, že tento rafinovaný útok "Svobody" odnese několik obětí, ale ať za to poděkují "Svobodě", "Selským Listům" a jiným republikánským tiskovinám. Josef Šamalík, rolník, předseda Říš. sdružení řepařů čsl."

Obsahem tohoto článku cítí se soukromý žalobce dotčen na cti, ježto posl. Šamalík jako podepsaný pisatel a prohlašovatel neprávem viní časopis "Selské Listy", jejž výslovně udává v řadě republikánských časopisů, které jej napadly, výrazy "Toto banditství", "proti lžím", "tyto lži", "rafinovaný útok", viní časopis "Selské Listy" z určitého nepočestného jednání, nebo takového jednání nemravného, které by vydavatele i redaktora tohoto časopisu mohlo v obecném mínění v opovržení uvésti nebo snížiti a neuváděje určitých skutků, viní z opovržlivých vlastností nebo z opovržlivých smýšlení.

Imunitní výbor jednaje o tomto došel k přesvědčení, že mez poslanecké imunity tímto překročena nebyla a navrhuje poslanecké sněmovně, aby nedala souhlas k trestnímu stíhání posl. Šamalíka pro přečin urážky tiskem tímto spáchaný.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Šamalíka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Šamalíka.

Tím vyřízen jest 5. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

6. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Chebu v trest. věci posl. Kuhnové (tisk 636).

Zpravodajem jest posl. Košek.

Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Košek: Slavná sněmovno! Krajský soud v Chebu žádá za souhlas s trest. stíháním posl. Kuhnové.

Posl. Kuhnová mluvila na nepovoleném táboru lidu v Dolním Rychnově. Po táboru měla se dopustiti činů, pro něž hlavní státní zastupitelství v Chebu žádá za její vydání (pro přestupek podle §§ 3 a 19 zákona o právu shromažďovacím a pro zločin podle §u 87 tr. z. event. §§ 5 a 81 tr. zák.).

Imunitní výbor projednal tuto záležitost a navrhuje posl. sněmovně, aby pro přečin podle §§ 3 a 19 zákona shromažďovacího nedala svého souhlasu s trestním stíháním posl. Kuhnové, kdežto pro zločin podle §u 87 tr. zák. event. §§ 5, 81 tr. zák. (pro vyzývání k útoku na četníky), aby posl. Kuhnová k trest. stíhání vydána byla.

Předseda (zvoní): K této věci došla řečnická přihláška, zahájíme tedy rozpravu.

Navrhuji podle usnesení předsednictva, aby řečnická lhůta byla stanovena 15 minutami. (Námitek nebylo.)

Námitek není, navržená lhůta je přijata.

Ke slovu je přihlášena na straně "proti" pí. posl. Hodinová. Dávám jí slovo.

Posl. Hodinová: V dnešní schůzi navrhuje se opět vydání komunistického poslance, a to posl. soudr. Kuhnové. V minulé schůzi byl vydán rovněž jeden komunistický poslanec, který dnes ve své řeči uvedl případ, pro který byl v minulé schůzi vydán, a poukázal také na to, jaká praxe se zde provádí a jak policie s poslanci zachází, aby potom ještě udělala na ně udání úplně nesprávné a zkreslené.

I v tomto případě, kdy se jedná o vydání posl. soudr. Kuhnové, tedy ženy, o které se zde říká, že se dopustila veřejného násilí na četnících, musím konstatovati, že to musí býti velmi špatné, na slabých základech, že musí býti také velmi mizerně na tom i vaše policie, může-li slabá žena ohroziti nebo znásilniti řadu policajtů nebo četníků, kteří ji obklopují.

Soudr. Kuhnová má býti vydána pro vyzývání k útoku na četnictvo. Já sama jsem měla několikráte příležitost viděti, jakým způsobem se inscenuje tak zv. vybízení k útokům na četníky nebo policajty. Při jedné demonstraci v Karlíně zpívali dělníci Internacionálu a dva policajti, kteří stáli u viaduktu, utekli jako kluci před masami dělnictva, odebrali se na strážnici a přivolali odtamtud pomoc. Mezi tím se demonstranti rozešli. Byla jsem sice přítomna, ale ne v místech, kde policajti stáli. Když jsem potom zasáhla proti brutálnímu postupu proti dělníkům a tázala se, proč si policajti dovolují tak brutálním způsobem proti dělníkům postupovati, byla jsem policií odvedena na strážnici a po cestě bylo se mnou surově jednáno a nadáváno mně. Když jsem si brala za svědky zřízence elektrických podniků, aby mi dokázali, jakým brutálním způsobem se mnou policie jednala, bylo mi řečeno: My vám kašleme na vaši legitimaci a imunitu, my si můžeme dělati, co chceme. Pánové, řekněte otevřeně, že imunita pro komunistické poslance neplatí, a neohánějte se při tom humanitou a demokracií. Pro výrok, že imunita pro komunistické poslance neplatí, odsuzují vaše soudy dělníky, kteří to tvrdí. Dokáži vám to na konkretním případě, kde byl soudr. Neuwirth v Mor. Ostravě odsouzen tamním soudem ke 48 hod. trestu vězení za to, že prohlásil na schůzi, že imunita pro komunistické poslance neplatí. To je logika celého vašeho třídního soudnictví, to je důkaz, jak se postupuje proti komunistickým poslancům.

I v této věci soudr. Kuhnové se má nově dokázati, že v Československé republice jsou nejvyššími pány policajti a četníci a že mají právo kohokoli, ať dělníka nebo jeho zástupce, šikanovati nejhroznějším způsobem. (Potlesk komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Dávám slovo k doslovu panu zpravodaji posl. Koškovi.

Zpravodaj posl. Košek: Žádám slavnou sněmovnu, aby podle návrhu imunitního výboru částečně nedala svého souhlasu k trest. stíhání posl. Kuhnové podle §§ 3 a 19 zák. shromažďovacího, a aby pro zločin podle §u 87 tr. z., event. §§ 5 a 81 tr. z. pro vyzývání k útoku na četníky posl. Kuhnová vydána byla.

Předseda (zvoní): Přistoupíme ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Kuhnové pro přečin podle §§ 3 a 19 zákona shromažďovacího a aby svolila k trest. stíhání téže poslankyně pro zločin podle §u 87 tr. z., eventuelně §§ů 5 a 81 tr. zákona.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Tím poslanecká sněmovna usnesla se přijmouti návrh pana zpravodaje.

Tím vyřízen jest 6. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

7. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zastupitelstva v Košiciach v trest. veci posl. Sedorjaka (tisk 637).

Zpravodajem jest pan posl. dr Markovič. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Markovič: Slávna snemovňa!

Hlavné štát. zástupiteľstvo v Košiciach žiada za súhlas k trest. stíhaniu poslanca Sedorjaka predovšetkým pre trestné výroky na verejnej schôdzi ľudu v Zaháti dňa 20. novembra 1928.

Imunitný výbor nespatruje v tomto prejave menovaného poslanca vážneho ohroženia verejného poriadku, preto navrhuje, aby posl. snemovňa s trest. stíhaním pre tento trestný skutok súhlasu neprejavila.

Pokiaľ ide o inkriminovaný prečin utrhania na cti, mal sa menovaný poslanec dopustiť tohoto prečinu tvrdením:

"Zemský president předvolal k sobě přední úředníky a notáře, dal jim rozkaz, by pracovali, aby agrární strana dosáhla většiny, jinak že budou propuštěni ze služeb; to jest teror!" (přečin utrhání na cti podle §u 1, §u 3, čís. 1 a 2, §u 9, čís. 6 zákonného článku XLI/1914).

Imunitný výbor navrhuje, aby pre tento prečin posl. snemovňa súhlas k trest. stíhaniu posl. Sedorjaka udelila.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trestnímu stíhání posl. Sedorjaka pro zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky a aby svolila k trest. stíhání téhož poslance pro přečin utrhání na cti podle §u 1, §u 3, čís. 1 a 2 a §u 9, čís. 6 zák. čl. XLI z r. 1914.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Tím posl. sněmovna usnesla se podle návrhu p. zpravodaje.

Tím vyřízen jest 7. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

8. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zastupitelstva v Bratislave v trest. veci posl. Siváka (tisk 638).

Zpravodajem jest pan posl. dr Markovič. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Markovič: Slávna snemovňa!

Hlavné štátne zastupiteľstvo v Bratislave žiada za súhlas s trest. stíhaním posl. Siváka pre prečin podľa §u 14, č. 5 a zločin podľa §u 16, č. 1 a 2 zákona na ochranu republiky, ktorého sa mal dopustiť v reči pri schôdzi ľudovej strany v Bánovciach dňa 20. oktobra 1929.

Imunitný výbor nespatruje v prejavoch pána poslanca tak vážneho ohroženia verejného poriadku, že by to prevyšovalo záujem na nerušenom výkone posl. mandátu menovaného poslanca, preto navrhuje, aby posl. snemovňa k trest. stíhaniu nesvolila.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Siváka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Siváka.

Tím vyřízen jest 8. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

9. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu ve Frýdku v trest. věci posl. Hrušky (tisk 639).

Zpravodajem za nepřítomného p. posl. dr Mareše je p. posl. dr Markovič.

Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Markovič: Slávna snemovňa!

Posl. Hruška použil na schôdzi stávkujúceho delnictva v továrni na buničinu vo Vratimove výrokov, pre ktoré žiada okr. súd vo Frýdku za jeho vydanie.

Imunitný výbor navrhuje posl. snemovni nevydať posl. Hrušku, poneváč shora uvedené prestupky, rešp. činy menovaného poslanca a výroky učinené na schôdzi delnictva nie sú takého rázu, aby ohrožovaly záujem verejný, rešp. odôvodnily prerušenie činnosti poslaneckej.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Hrušky.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Hrušky.

Tím vyřízen jest 9. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

10. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zástupitelstva v Košiciach v trest. veci posl. Sedorjaka (tisk 641).

Zpravodajem jest p. posl. dr Markovič. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Markovič: Slávna snemovňa!

Hlavné štátné zástupiteľstvo v Košiciach žiada za súhlas k trest. stíhaniu posl. Sedorjaka pre prečin podľa §u 15, čís. 2 zákona na ochranu republiky pre niektoré výroky prednesené na verejnej schôdzi svojej strany konanej dňa 21. novembra 1928 v Iršave.

Imunitný výbor nespatruje v jeho prejavoch vážné ohroženie verejného poriadku a preto navrhuje, aby posl. snemovňa súhlas k trest. stíhaniu nedala.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Sedorjaka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina.

Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Sedorjaka.

Tím vyřízen jest poslední odstavec pořadu.

Před ukončením schůze sděluji, že došla oznámení o změnách ve výborech.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Do výboru zahraničního vyslal klub poslanců čsl. soc.-dem. strany dělnické posl. Kučeru za posl. inž. Nečase; klub poslanců čsl. nár. demokracie posl. dr Hajna za posl. inž. dr Touška.

Do výboru rozpočtového vyslal klub poslanců čsl. soc.-dem. strany dělnické posl. inž. Nečase za posl. Kleina; klub poslanců čsl. nár. demokracie posl. Ježka za posl. Petrovického; klub poslanců "Deutsche nat. soz. Arbeiterpartei" posl. Kaspera za posl. Schuberta.

Do výboru soc.-politického vyslal klub poslanců "Deutsche nat.-soz. Arbeiterpartei" posl. Köhlera za posl. Geyera.

Předseda: Došla naléhavá interpelace.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Naléhavá interpelace posl. Gottwalda, Jurana, Hrušky, Dvořáka a soudr. ministrům nár. obrany a obchodu o válečných dodávkách pro rumunskou armádu.

Předseda: Mezi schůzí byly rozdány tištěné zprávy.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

841. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Litoměřicích za souhlas s trest. stíháním posl. Krebse.

842. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. trest. soudu v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Gajdy.

843. Zpráva technicko-dopravního výboru k vládnímu návrhu (tisk 831) zákona, kterým se prodlužuje lhůta k označení elektrických podniků, jež mají býti přeměněny na podniky všeužitečné.

Předseda: Mezi schůzí byly rozdány tištěné návrhy a zároveň přikázány výboru iniciativnímu.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

835. Návrh posl. Knotka, Koška, Šamalíka a druhů na změnu a doplnění zákona přídělového ze dne 30. ledna 1920, č. 81 Sb. z. a n.

838. Návrh posl. Krosnáře, Haiblicka, Majora, Sedorjaka, Śliwky a soudr. na uvolnění obnosu 150,000.000 Kč na zmírnění bídy nezaměstnaných, drobných rolníků a živnostníků.

Předseda: Oznamuji, že rozpočtový výbor koná schůzi ve své místnosti po ukončení této plenární schůze.

Posl. Hrubý ve své dnešní řeči pronesl výroky ohrožující bezpečnost státu, pokud se týče hrubě urážlivé.

Posl. Kliment pronesl ve své řeči výroky ohrožující bezpečnost státu.

Předsednictvo se usneslo podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučiti výroky ty ze zprávy těsnopisecké o dnešní schůzi.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala v pondělí dne 15. prosince 1930 ve 3 hod. odpol. s

pořadem:

1. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu (tisk 832) zákona o mimořádném úvěru 150,000.000 Kč na zmírňování následků hospodářské krise (tisk 846) (na základě §u 35 jedn. řádu).

2. Zpráva výboru technicko-dopravního k vládnímu návrhu (tisk 831) zákona, kterým se prodlužuje lhůta k označení elektrických podniků, jež mají býti přeměněny na podniky všeužitečné (tisk 843).

3. Druhé čtení osnovy zákona k ochraně osob oprávněných požadovati výživu, výchovu nebo zaopatření (tisk 764).

4. Druhé čtení osnovy zákona o trestním soudnictví nad mládeží (tisk 823).

5. Návrh, aby zkráceným jednáním podle §u 55 jedn. řádu projednány byly osnovy:

a) zákona o mimořádném úvěru 150,000.000 Kč na zmírňování následků hospodářské krise (tisk 846),

b) zákona, kterým se prodlužuje lhůta k označení elektrických podniků, jež mají býti přeměněny na podniky všeužitečné (tisk 843).

6. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Praze v trest. věci posl. Kopeckého (tisk 647).

7. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Kutné Hoře v trest. věci posl. Wagnera (tisk 648).

8. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Litoměřicích v trest. věci posl. Haiblicka (tisk 649).

9. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu v Námestove v trest. věci posl. Grebáče-Orlova (tisk 650).

10. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Mor. Ostravě v trest. věci posl. Śliwky (tisk 678).

11. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě v trest. věci posl. Steinera (tisk 679).

12. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Č. Lípě v trest. věci posl. Hadka (tisk 693).

13. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě v trest. věci posl. Siváka (tisk 694).

Jsou proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 4 hod. 17 min. odpol.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP