Středa 5. listopadu 1930

Předseda (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Žádám o přečtení podaných návrhů.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

1. Návrh posl. Gottwalda, dr Sterna, Štětky a soudr. podle § 47 jedn. řádu:

Navrhujeme, aby se přešlo k pořadu přes odst. 1. Zpráva výborů zemědělského a zásobovacího tisk 755 a 759 denního pořadu 78. schůze posl. sněmovny.

2. Pozměňovací návrh posl. dr Staňka, Tomáška, Zeminové, Šamalíka, Tauba, Böllmanna, dr Lukavského, Najmana, dr Kafky a druhů:

Podepsaní navrhují, aby místo § 6 vládního návrhu zákona tisk 755 vloženo bylo toto nové znění:

"§ 6.

(1) Dodávkové smlouvy, sjednané před účinností tohoto zákona o dodávkách pšeničné a žitné mouky, jimiž se tato mouka uvádí do tuzemského oběhu (§ 2), jest splniti výhradně v mouce, vyhovující předpisům tohoto zákona. Každá smluvní strana může ustoupiti od smlouvy, musí však to nejpozději do 14 dnů ode dne počátku účinnosti tohoto zákona oznámiti druhé smluvní straně. Stane-li se tak, má poškozená strana nárok na přiměřené odškodnění. Neužije-li žádná strana tohoto práva, mohou se dohodnouti strany o případném cenovém rozdílu, způsobeném změnou předmětů dodávky.

(2) Nedohodnou-li se strany o náhradě škody, pokud se týče o cenovém rozdílu (odst. 1.), rozhodne o tom rozhodčí soud plodinové bursy. Příslušnost tohoto soudu řídí se, pokud se strany jinak nedohodnou, bydlištěm (sídlem) kupujícího, při čemž rozhodčí soud plodinové bursy v Praze jest příslušný pro zemi Českou, plodinové bursy v Brně pro obvod obchodní a živnostenské komory v Brně, plodinové bursy v Olomouci pro obvod obchodní a živnostenské komory v Olomouci a Opavě a plodinové bursy v Bratislavě pro zemi Slovenskou a Podkarpatoruskou."

Předseda (zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji výboru zemědělského, p. posl. dr Zadinovi.

Zpravodaj posl. dr Zadina: Slavná sněmovno! Po ukončení debaty soudím, že mohu konstatovati, že tato debata byla skutečně velmi věcná a že vyznívala příznivě ve prospěch projednávané osnovy vládního zákona.

Mohu konstatovati, že někteří kolegové, především kol. Mikuláš, kol. Knotek, kol. Windirsch použili této příležitosti, aby objasnili podrobněji celou tu situaci našeho zemědělství, aby ji objasnili nejen s hlediska všeobecného a celkového, ale také s hlediska jednotlivých výrobních odvětví. Zmínění kolegové šli ještě dále a formulovali konkrétní návrhy a podněty pro řešení této zemědělské krise. Uvítal jsem to proto s tím větší radostí, poněvadž skutečně doba, kterou prožíváme, je jistě velmi vážná a je jistě odpovědným úkolem parlamentních sborů našich, aby v takové době ukázala se pohotovost k positivní práci pro zmírnění krise nejen zemědělské, ale i krise celého našeho národního hospodářství.

Mohu dále konstatovati, že i všichni jiní řečníci, zastupující i strany oposiční, projevili ve svých vývodech skutečně vzácné porozumění pro těžké poměry, pro těžkou situaci našeho zemědělského lidu a téměř všichni řečníci - a na to kladu velikou váhu - zdůrazňovali, aby vláda i parlament vyvinuly největší pohotovost pro rychlé řešení této těžké hospodářské situace.

Pokud se týče projednávání osnovy zákona, mohu konstatovati, že většina řečníků vyslovila se kladně a příznivě pro tento nový zákon. Konstatuji dále i to, že nebyla přednesena žádná vážná námitka proti té základní myšlence tohoto zákona, totiž proti té myšlence, aby zásobování domácího konsumu se provádělo přednostně z domácích výrobků, z domácích chlebovin. Tímto řešením přinášíme veliké prospěchy hospodářské pro všechny interesované kruhy, zejména pro naše zemědělství, pro naše mlynářství, ale i pro dělnické vrstvy v zájmu zvýšení zaměstnanosti a kladu na to velikou váhu, že i pro vrstvy konsumentské, poněvadž je prokázaným faktem, že domácí mouka se nejen vyrovná kvalitou cizím moukám, nýbrž že je i cenově lacinější, jak mohu konstatovati podle bursovních záznamů, o 20 až 40 Kč.

Z těchto důvodů opětuji původní svůj návrh, aby slavná sněmovna dala souhlas k této osnově zákona.

Pokud se týče návrhů podaných během debaty, doporučuji návrh, podaný p. Staňkem a druhy stran znění §u 6; naproti tomu nedoporučuji návrh pp. posl. Gottwalda a druhů. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji výboru zásobovacího, p. posl. Křemenovi.

Zpravodaj posl. Křemen: Slavná sněmovno! V zastoupení zásobovacího výboru připojuji se ku prohlášení p. referenta výboru zemědělského a doporučuji, aby byl přijat vládní návrh s pozměňovacím návrhem §u 6 pp. posl. dr Staňka, Tomáška, Zeminové, Šamalíka, Tauba, Böllmanna, dr Lukavského, Najmana, dr Kafky a druhů.

Nedoporučuji přijetí návrhu posl. Gottwalda, dr Sterna, Štětky a soudr. podle §u 47 jedn. řádu.

Předseda (zvoní): Přistoupíme k hlasování.

Osnova zákona má 11 paragrafů, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž byly podány návrhy, míním dáti hlasovati takto:

Nejprve o návrhu posl. Gottwalda a soudr. na přechod k pořadu.

Nebude-li tento návrh přijat, budeme hlasovati:

O §§ech 1 až 5 podle zprávy výborové.

Pak o §u 6 nejprve v úpravě návrhu posl. dr Staňka, Tomáška, Zeminové, Šamalíka, Tauba, Böllmanna, dra Lukavského, Najmana, dra Kafky a druhů, kterou doporučují pp. zpravodajové; nebude-li přijata, tedy budeme o §u 6 hlasovati podle zprávy výborové.

Na to budeme hlasovati o §§ 7 až 11, nadpisu a úvodní formuli zákona podle zprávy výborové.

Jsou proti navrženému hlasování nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Budeme hlasovati, jak jsem uvedl.

Sněmovna je způsobilá se usnášeti.

Kdo souhlasí s návrhem posl. Gottwalda a soudr. na přechod k pořadu, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Zamítnuto.

Kdo souhlasí s §§ 1 až 5 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, §y 1 až 5 jsou přijaty podle zprávy výborové. (Výkřiky komunistických poslanců.) - Prosím o klid.

Kdo souhlasí s §em 6 v úpravě návrhu posl. dr Staňka, Tomáška, Zeminové, Šamalíka, Tauba, Böllmanna, dr Lukavského, Najmana, dr Kafky a druhů, kterou doporučují pp. zpravodajové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. § 6 je přijat v úpravě návrhu posl. dr Staňka, Tomáška, Zeminové, Šamalíka, Tauba, Böllmanna, dr Lukavského, Najmana, dr Kafky a druhů.

Kdo souhlasí nyní s §§ 7 až 11, nadpisem zákona a úvodní formulí podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. §§ 7 až 11, nadpis a úvodní formule zákona jsou přijaty podle zprávy výborové.

Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona ve čtení prvém.

Druhé čtení provedeme ještě v této schůzi, bude-li osnově této přiznáno zkrácené řízení podle §u 55 jedn. řádu.

Tím jest vyřízen 1. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

2. Návrh, aby řízením zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednána byla osnova zákona o povinném semílání domácí pšenice a žita a uvádění pšeničné a žitné mouky do oběhu (tisk 759).

Návrh na zkrácené projednávání této osnovy, kterým má býti zkrácena 24hodinová lhůta, jež normálně má uplynouti mezi prvním a druhým čtením, činím proto, aby mohl také senát Národního shromáždění v nejbližších svých schůzích ji projednati.

Kdo tedy souhlasí s mým návrhem, aby jmenované osnově přiznáno bylo zkrácené řízení podle §u 55 jedn. řádu, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Návrh můj jest přijat.

Přistoupíme tudíž ihned ke druhému čtení uvedené osnovy.

Ad 2. Druhé čtení osnovy zákona o povinném semílání domácí pšenice a žita a uvádění pšeničné a žitné mouky do oběhu (tisk 759).

Zpravodajem výboru zemědělského jest p. posl. dr Zadina, zpravodajem výboru zásobovacího je p. posl. Křemen.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Zadina: Nemám žádných návrhů.

Zpravodaj posl. Křemen: Rovněž ne.

Předseda (zvoní): Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

3. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje obchodní a plavební smlouva mezi republikou Československou a královstvím Rumunským, sjednaná na Štrbském Plese dne 27. června 1930 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 11. července 1930, č. 114 Sb. z. a n. (tisk 700).

Zpravodajem výboru živnostensko-obchodního jest p. posl. inž. dr Toušek, zpravodajem výboru zahraničního p. posl. dr Hnídek.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. inž. dr Toušek: Není jich.

Zpravodaj posl. dr Hnídek: Nikoliv.

Předseda (zvoní): Kdo v druhém čtení souhlasí se schvalovacím usnesením tak, jak je poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení také ve čtení druhém.

Tím vyřízen jest 3. odstavec pořadu.

Přerušuji další projednávání pořadu schůze.

Poslanec Gottwald, dr Stern, Štětka a soudr. podali návrh podle §u 46, odst. 2 jedn. řádu, aby do dnešní schůze poslanecké sněmovny dostavil se předseda vlády a podal zprávu a vysvětlení o iniciativních návrzích posl. dr Staňka a druhů a posl. Böllmanna a druhů na urychlenou úpravu mimořádných hospodářských poměrů zmocňovacím zákonem.

Návrh vyhovuje jednacímu řádu a dám o něm rozhodnouti bez rozpravy prostým hlasováním.

Kdo souhlasí s právě přečteným návrhem posl. Gottwalda, dr Sterna, Štětky a soudr., aby pan předseda vlády dostavil se do dnešní schůze poslanecké sněmovny a podal žádanou zprávu a vysvětlení, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh jest zamítnut.

Posl. Gottwald, dr Stern, Štětka a soudr. podali dále podle §u 46, odst. 2 jedn. řádu návrh, aby do dnešní schůze poslanecké sněmovny dostavil se ministr zásobování a podal zprávu a vysvětlení o právě projednaném zákoně o povinném semílání domácí pšenice a žita a uvádění pšeničné a žitné mouky do oběhu, a aby zaujal stanovisko k zmocňovacímu zákonu, podanému posl. dr Staňkem a druhy a posl. Böllmannem a druhy.

Návrh vyhovuje jednacímu řádu a dám o něm rozhodnouti bez rozpravy prostým hlasováním.

Kdo souhlasí s návrhem posl. Gottwalda, dr Sterna, Štětky a soudr., aby pan ministr zásobování dostavil se do dnešní schůze posl. sněmovny a podal žádanou zprávu a vysvětlení, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh jest zamítnut.

Před ukončením schůze sděluji, že dal jsem dovolené: na dnešní schůzi posl. Rázusovi; na tento týden posl. Fedorovi, Szentiványimu - vesměs pro neodkladné záležitosti.

Došla oznámení o změnách ve výborech.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Do výboru rozpočtového vyslal klub poslanců "Deutsche soz.-dem. Arbeiterpartei" posl. Hackenberga za posl. Jaksche.

Do výboru zemědělského vyslal klub poslanců "Bund der Landwirte und der Deutschen Arbeits- und Wirtschaftsgemeinschaft" posl. Windirsche za posl. Platzera.

Předseda: Posl. Kubač pronesl ve své dnešní řeči výroky ohrožující bezpečnost státu, pokud se týče hrubě urážlivé.

Posl. Śliwka rovněž pronesl výroky hrubě urážlivé a ohrožující bezpečnost státu.

Také posl. Čižinská učinila projev ohrožující bezpečnost státu.

Předsednictvo se usneslo podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučiti projevy tyto ze zprávy těsnopisecké o dnešní schůzi.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby příští schůze svolána byla písemně s pořadem, který podle §u 40 a §u 9, lit. d) jedn. řádu určí předsednictvo.

Jsou proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 9 hod. 24 min. večer.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP