Středa 26. února 1930

Předseda (ujav se předsednictví - zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji výboru rozpočtového, p. posl. dr Patejdlovi.

Zpravodaj posl. dr Patejdl: Vážená sněmovno, dámy a pánové! Pánové z komunistické strany podali k návrhu zákona své pozměňovací návrhy, které byly právě přečteny. Návrh posl. Štětky a soudr. k §u 1 směřuje k tomu, aby znemožnil tento zákon, a navrhuje prostě škrtnutí §u 1 vládního návrhu. Není to nic jiného, než negace nebo demonstrace a je přirozeno, že se vyslovuji proti tomuto návrhu.

§ 2 navrhuje, aby částka, která má býti podle vládního návrhu věnována k volné disposici prvního presidenta republiky, byla věnována pro celostátní výbor nezaměstnaných v Praze. Tento návrh sleduje jedině ten cíl, aby jiným způsobem se zmařil úmysl vlády, senátu a rozpočtového výboru. Je tedy přirozené, že se vyslovuji také proti tomuto druhému návrhu.

Pokud se týká debaty samé, budiž mně dovoleno říci:

Páni řečníci z komunistické strany pronesli několik osobních útoků proti prvnímu presidentu republiky. Prosím váženou sněmovnu, aby mně dovolila odmítnouti tyto útoky v zájmu důstojnosti této slavné sněmovny a v zájmu dobrého jména československého národa. (Výborně! - Potlesk. - Výkřiky komunistických poslanců.)

Vážená sněmovno! Měl jsem již čest v rozpočtovém výboru poukázati, že výtky, které pánové přednášejí, mohou přednášeti snad vůči odpovědné vládě, ale pokud s těmito výtkami vystupují proti presidentu republiky, nelze je považovati než za obyčejnou a ubohou demonstraci. Lituji, že jsem nucen na tomto svém názoru setrvati, a prosím slavnou sněmovnu, aby mi prominula, že nebudu reagovati na vývody pánů z komunistické strany (Potlesk.), poněvadž způsob, jakým byly předneseny, zbavuje mne povinnosti, abych na ně odpovídal. (Potlesk.)

Budiž mně dovolena při tom aspoň jedna poznámka. Co zde bylo předneseno při této příležitosti pány z komunistické strany, nesvědčí, vážená sněmovno, o krisi komunismu československého, nýbrž o jeho úplné degeneraci. (Potlesk. - Výkřiky komunistických poslanců.)

Měl jsem příležitost přednésti důvody, které vedly vládu k tomu, aby tento návrh podala. K tomu, co jsem prohlásil, mohl bych ještě připojiti:

Měli jsme možnost sledovati z denního tisku, že jubileum presidenta republiky bude oslaveno způsobem mohutným a důstojným v bratrské Jugoslavii (Výkřiky komunistických poslanců.), kde bude celý týden věnován oslavám Masarykovým. Oslavy podobného druhu chystají se v Rumunsku. Státy Malé Dohody i při této příležitosti ukazují, že jsou jednotné. Nebudou to však jen státy Malé Dohody, kde bude vzpomenuto významu presidenta Masaryka, domnívám se, že to bude celá Evropa, která k tomuto dni projeví své stanovisko. Mohu jen říci, že jsem šťasten, že obyvatelstvo této republiky, až na nepatrný zlomek pánů (ukazuje na komunistické poslance), kteří dnes v této věci nikoho nezastupují, stojí pevně za presidentem republiky. (Potlesk.) Pánové si marně namlouvají, že v tomto případě půjde dělnictvo s nimi. Dělnictvo tyto jejich ošemetné hry prohlédlo, dalo na ně odpověď již v Ostravě a dá na ně příslušnou odpověď později.

Není tedy třeba, abych se déle zdržoval u vývodů pp. řečníků z oposičních stran a proto opětuje svůj návrh, který jsem učinil, doporučuji, aby návrhy podané se strany komunistické byly zamítnuty a aby osnova byla přijata tak, jak ji senát schválil, beze změny. (Hlučný potlesk.)

Předseda (zvoní): Přikročíme ke hlasování.

Osnova má 4 paragrafy, nadpis a úvodní formuli.

Ježto došly pozměňovací návrhy, míním dáti hlasovati takto:

O celé osnově zákona v úpravě návrhů posl. Štětky a soudr.; bude-li zamítnuta, podle zprávy výborové.

Jsou nějaké námitky proti tomuto pořadu hlasování? (Námitky nebyly.)

Není jich. Budeme tedy podle něho hlasovati.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, nadpisem a úvodní formulí v úpravě návrhu posl. Štětky a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Navržená úprava je zamítnuta. (Hluk. - Předseda zvoní.)

Prosím o klid.

Kdo nyní souhlasí s celou osnovou zákona, nadpisem a úvodní formulí ve znění zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu tuto ve čtení prvém, a to ve znění shodném s předchozím usnesením senátu. (Hluk.)

Prosím o klid.

Druhé čtení provedeme při dalším odstavci pořadu, bude-li této osnově přiznáno zkrácené jednání podle §u 55 jedn. řádu.

Tím jest vyřízen 3. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

4. Návrh, aby řízením zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednána byla osnova zákona o věnování na oslavu 80. narozenin prvního presidenta republiky Československé T. G. Masaryka (tisk 232).

K odůvodnění zkráceného jednání uvádím: Sněmovna beze změny schválila usnesení senátu ve čtení prvém. Navrhované zkrácení má význam pouze formální, neboť má uspíšiti druhé čtení osnovy a tím umožniti, aby zákon ten co nejdříve vešel v platnost.

Kdo tedy souhlasí s návrhem, aby osnově této přiznáno bylo zkrácené řízení podle §u 55 jedn. řádu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Návrh jest přijat. (Hlučný potlesk.)

Přistoupíme tedy ihned ke druhému čtení uvedené osnovy.

Ad 3. Druhé čtení osnovy zákona o věnování na oslavu 80. narozenin prvního presidenta republiky Československé T. G. Masaryka (tisk 232).

Zpravodajem výboru rozpočtového jest p. posl. dr Patejdl.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Patejdl: Nikoliv.

Předseda: Kdo tedy ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona také ve čtení druhém, a to ve znění shodném s předchozím usnesením senátu.

Tím vyřízen jest 4. odstavec pořadu.

Přerušuji další projednávání pořadu dnešní schůze.

Před ukončením schůze učiním ještě některá presidiální sdělení.

Dovolené dal jsem dodatečně na včerejší, jakož i na dnešní schůzi pp. posl. Hodinové, Čižinské, Zápotockému, dr Sternovi, Vallo, Baršovi, Gottwaldovi, Hadkovi, Haiblickovi, Höhnelovi, Hrubému, Kuhnové, Klimentovi, Novotnému, K. Procházkovi, Śliwkovi - vesměs pro neodkladné záležitosti.

Nemocí omluvil se posl. inž. Nečas.

Došlo oznámení o změně ve výboru. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Do výboru branného vyslal klub poslanců čsl. soc. dem. strany dělnické posl. Jaroše za posl. Hampla.

Předseda: Mezi schůzí byly tiskem rozdány zprávy.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

233. Zpráva výborů živnostensko-obchodního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 150), kterým se překládá Národnímu shromáždění ke schválení dodatečná dohoda k obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Francií ze dne 2. července 1928, sjednaná výměnou not dne 10. ledna 1930 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 10. ledna 1930, č. 10 Sb. z. a n.

234. Zpráva výborů živnostensko-obchodního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 40), kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu dohoda mezi republikou Československou a Dánskem, sjednaná výměnou not ze dne 26. a 27. srpna 1929 v Kodani o rozšíření platnosti doložky o nejvyšších výhodách, stipulované v československo-dánské prozatímní úpravě obchodních styků ze dne 18. dubna 1925, na Gronsko.

235. Zpráva výborů živnostensko-obchodního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 149), kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení dohoda o některých tarifikačních otázkách mezi republikou Československou a Německem, sjednaná výměnou not dne 22. prosince 1929, uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 10. ledna 1930, č. 9 Sb. z. a n.

Předseda (zvoní):

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala ve středu dne 5. března 1930 ve 3 hod. odpol. s

pořadem:

1. Zpráva výborů živnostensko-obchodního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 150), kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení dodatečná dohoda k obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Francií ze dne 2. července 1928, sjednaná výměnou not dne 10. ledna 1930 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 10. ledna 1930, č. 10 Sb. z. a nař. (tisk 233).

2. Zpráva výborů živnostensko-obchodního a zahraničního o vládním návrhu (tisk 40), kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu dohoda mezi republikou Československou a Dánskem, sjednaná výměnou not ze dne 26. a 27. srpna 1929 v Kodani o rozšíření platnosti doložky o nejvyšších výhodách, stipulované v československo-dánské prozatímní úpravě obchodních styků ze dne 18. dubna 1925, na Gronsko (tisk 234).

3. Zpráva výborů živnostensko-obchodního a zahraničního o vládním návrhu, kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení dohoda o některých tarifikačních otázkách mezi republikou Československou a Německem, sjednaná výměnou not dne 22. prosince 1929, uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 10. ledna 1930, č. 9 Sb. z. a nař. (tisk 235).

4. Návrh, aby posl. sněmovně prodlouženy byly lhůty stanovené §em 43 úst. listiny k projednání usnesení senátu o vládních návrzích zákonů:

a) o trestním stíhání presidenta republiky a členů vlády podle §§ 34, 67 a 79 ústavní listiny (tisk 2),

b) o změně §§ 82 a 54 živn. řádu a § 70 živn. zákona pro území Slovenska a Podk. Rusi (tisk 3),

c) o veřejné stráži zemědělské (tisk 4),

d) o ochraně polního majetku (tisk 5),

e) o změně některých ustanovení zákona ze dne 8. července 1925, č. 172 Sb. z. a n., o letectví (tisk 7),

f) zákona, kterým se provádí úmluva mezi Československou republikou a královstvím Maďarským ze dne 26. května 1928 o úpravě dluhů a pohledávek ve starých korunách rakouských a uherských (tisk 8).

Jsou proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 3 hod. 45 min. odpol.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP