POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R.Č. 1929.

II. volební období.8. zasedání.


2207.

Návrh

poslanců Karla Riedla, Fr. Langra, J. Knejzlíka, W. Sladkého, H. Bergmanna, Fr. Buřívala a druhů

na zařazení obce Bílovice nad Svitavou do vyšší třídy činovného.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

"Vládě republiky Československé se ukládá, aby podle odst. 7, § 12 zákona č. 103/1926 vzhledem k mimořádným poměrům drahotním a vzhledem na souvislost katastrovou s hlavním městem Brnem zařadila obec Bílovice nad Svitavou do vyšší třídy činovného."

Odůvodnění.

Obec Bílovice nad Svitavou jest první železniční stanice od Brna ve vzdálenosti 1/2 km, souvisí katastrově úplně s městem Brnem a jest stálým sídlem letních hostí v počtu 600 - 750 osob. Bílovice n. Svit. jsou východiskem tur do Moravského Krasu a proto střediskem turistů. Tyto okolnosti způsobují mimořádnou drahotu nejen životních potřeb, ale i bytů: jednopokojový byt stojí tu 250.; dvoupokojový 350.-, třípokojový 450.- Kč měsíčně. Životní potřeby jsou sem dováženy z Brna a proto ještě o dovozné dražší než v samotném Brně. Hospodářská souvislost s městem Brnem jest tu nad jakoukoliv pochybnost.

Následkem bytové nouze a krátkého výhodného spojení bydlí v Bílovicích 48 úředníků a podúředníků, zaměstnaných u státních a jiných veřejných úřadů v Brně a to 14 zaměstnanců správy poštovní, 15 správy železniční, 4 zaměstnanci berní, 3 soudní, 2 vojenští, 5 zemských, 3 školní a 2 finanční. Tito mají vesměs činovné třídy A, co zatím zaměstnanci těchže odvětví státní správy s úředním sídlem v místě mají činovné třídy D, ačkoliv podléhají stejným drahotním podmínkám v místě.

Ze všech těchto důvodů jeví se nám náš návrh oprávněný a jest příkazem spravedlnosti, aby vláda použila § 12, odst. 7 zákona č. 103/1926 daného jí práva, uvážila uvedené mimořádné poměry, uvedla v soulad drahotní poměry s činovným a vyrovnala shora uvedené rozdíly v činovném u zaměstnanců téže kategorie tím, že by uvedla činovné veřejných zaměstnanců se služebním sídlem v místě na míru činovného ostatních zaměstnanců v místě toliko pobývajících, ale v Brně sloužících, anebo aspoň na míru tomuto činovnému se přibližující.

V Praze dne 25: dubna 1929.

Riedl, Langr, Knejzlík, Sladký, Bergmann, Buříval,

Červinka, dr. Klapka, dr. Uhlíř, Pechmanová, Vlček, inž. Záhorský; Zeminová, Lanc, Netolický, Prášek, dr. Franke, Mikuláš, Slavíček, Hrušovský, Procházka, Moudrý, Chvojka.






Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP