POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.8. zasedání.


2190.

Naléhavá interpelace

poslanců dra Wintra, Johanise, Tayerle a soudruhů

předsedovi vlády a ministru sociální péče

o jmenování představenstev a dozorčích výborů nemocenských pojišťoven.

Zákon ze dne 8. listopadu 1928, kterým nynější sněmovní většina změnila přes odpor dělnické třídy zákon o pojištěni dělnickém pro případ nemoci, invalidity a stáří, zmocnil zemské úřady, aby jmenovaly představenstva a dozorčí výbory nemocenských pojišťoven. Zemské úřady jsou při tom omezeny potud, že musí přihlížeti k návrhům Ústřední sociální pojišťovny a že mohou jmenovati pouze takové osoby, které by byly volitelny za členy představenstva nebo dozorčího výboru.

Ústřední sociální pojišťovna předložila zemským úřadům návrhy, na kterých se shodli zástupci zájmových organisací. Úřední list republiky Československé z 19. t. m. uveřejnil rozhodnutí zemských úřadů, kterými bylo jmenování představenstev a dozorčích výborů nemocenských pojišťoven provedeno. Na první pohled bylo patrno, že zemské úřady nepřihlížely k návrhům Ústřední sociální pojišťovny, že jmenovaly do těchto orgánů nemocenských pojišťoven osoby, které podle zákona byly vyloučeny ze jmenování, jen když šlo o příslušníky vládních stran a že zejména jmenovaly takřka ve všech nemocenských pojišťovnách méně zástupců Odborového sdružení československého, nežli jich bylo Ústřední sociální pojišťovnou navrženo.

Ústřední sociální pojišťovna přihlížela ve svých návrzích k tomu, aby v orgánech nemocenských pojišťoven byly zastoupeny všechny složky, které jednak mezi pojištěnci, jednak mezi zaměstnavateli přicházejí aspoň poněkud v úvahu. Ústřední sociální pojišťovna snažila se, aby nové orgány byly složeny tak, aby v nich byla možná spolupráce všech súčastněných činitelů.

Zemské úřady však opřely se této snaze Ústřední sociální pojišťovny, opustily linii dohody a sestavily správní orgány nemocenských pojišťoven tak, aby tyto ústavy dělnického pojištění byly úplně vydány vlivu podnikatelů.

Tato skutečnost rozjitří znovu veřejný život v republice, a uvede neklid také do vnitřního života nemocenských pojišťoven ke škodě pojištěnců a na úkor veřejných zájmů.

Podepsaní se proto táží:

Zda-li pan předseda vlády a pan ministr sociální péče jsou si vědomi těchto důsledků nezákonného postupu zemských úřadů a jsou-li ochotni zjednati okamžitou nápravu?

V Praze dne 23. dubna 1929.

Dr. Winter, Johanis, Tayerle,

Brodecký, Srba, dr. Meissner, Stivín, Kříž, Chalupa, Prokeš, Brožík, Klein, Chalupník, Remeš, Geršl, Pik, Bečko, Svoboda, Jaša, Biňovec, dr. Dérer, Bechyně, Tomášek, Koudelka, inž. Nečas.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP