POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.7. zasedání.


2130.

Návrh

poslanců Jana Slavíčka, J. Netolického, F. Práška a druhů

na změnu a doplnění zákona čís. 112 z 15. července 1927, kterým zavádí se průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno račiž se usnésti:

Zákon ze dne .............................,

kterým se doplňuje a mění zákon ze dne 15. července 1927 čís. 112 Sb. z. a n., jímž se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Odstavec (1) mění se takto:

V obcích, čítajících podle posledního sčítání lidu 2,000 a více obyvatel, včetně spojených osad, majících místní starosty či důvěrníky, kteréžto osady či místa jsou součástkou jedné obce či města.

Odstavec (2) a) se doplňuje takto:

"nádražních bufetech".

Odstavec (2) b) se mění takto:

"v hotelích vůbec".

Odstavec (2) c) se doplňuje slovy:

"výletních - letoviskách".

Odstavec (2) se doplňuje dále body:

"d) v živnostech hostinských, jsoucích v majetku obce, okresu, země čí státu".

"e) pro stáčení piva do lahví vůbec".

§ 2.

V odstavci (1) vypouští se slova "v takové živnosti" a nahražují se slovy: "v živnosti hostinské a výčepnické".

Odstavec (3) doplňuje se slovy:

"Absolvent této školy musí se však podrobiti zkoušce pomocnické u příslušného odborného společenstva",

§ 3.

Odstavec (1) a) doplňuje se slovy:

"Bylo-li toto oprávnění provozováno ve spojitosti s jinou živností obchodní či řemeslnou, jest koncesionář - pachtýř či náměstek osvobozený pouze od dříve nabytých oprávnění koncesních, (§ 16 ž. ř. a § 3, odst. II, III a IV zákona čís. 112/1927).

Za odstavec (1) a) budiž připojen nový odstavec (1) aa) tohoto znění:

"aa) Manželky - vdovy majitelů koncesí hostinských, schválených pachtýřů či náměstků, které provozovaly živnost hostinskou a výčepnickou společně se svým manželem po dobu 6 let na dobu jejich vdovství."

Odstavec (5) změní se takto:

Číslice "6.000" nahražena budiž číslicí "2.000".

Dále připojen budiž nový odstavec (6) tohoto znění:

"(6) částky b, c, d, odstavec (1), jakož i poslední odstavec (2) §u 3, pozbývají platnosti dnem 31. července 1933."

§ 4.

Odstavec (2) se zrušuje.

§ 5.

Odstavec (2) se doplňuje slovy:

"po dobrozdání obchodní a živnostenské komory, jakož i příslušného odborného společenstva."

§ 6.

doplní se novým odstavcem (2) tohoto znění:

"(2) Ustanovení § 23a) odst. 2. živnostenského řádu se na tento zákon nevztahuje."

§ 7.

se nemění.

§ 8.

Z odstavce (2) vypouští se slovo: "Slovenska".

Odstavec (3) bude zníti:

"Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedení jeho přísluší ministru průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministrem vnitra.

Zpráva důvodová.

Zavedením průkazu způsobilosti pro živnost hostinskou staly se některé chyby, které teprve v praksi se projevily a jest proto nutno, aby zákon byl novelisován, aby stal se zákonem chránícím nejen stav hostinský, ale i pomocnický a aby přinesl národu to, co od živnosti hostinské očekává, t. j. popularitu československého hostinství a popularitu naší národní kuchyně.

§ 1 odst. 1. nutno změniti již trvale proto, že i obce mající 2,000 a více obyvatel jsou místa, v nichž jsou schopny udržeti se dobře vedené živnosti hostinské, v nichž by cestující, či cizinec dostal náležitého osvěžení a pokrmu. K odstavci tomuto jest také nutno konstatovati, že jeho smysl zaujímá souhrn všech míst pod jednou hlavní správou sdružených, jako jest na př. Velká Praha, Velké Brno atd. Průkaz jest dle odstavce 2, § 1 rozšířiti i na podniky umístěné u nádraží, neboť ty bývají velmi často také navštěvovány cizinci a ti žádají náležitého obsloužení. Odstavec (2b) §u 1 vztahuje se na hotely vůbec, neboť hotelové podniky stávají se střediskem cizineckého ruchu i v místech menších a jejich návštěvníci mají nárok na náležité obsloužení, zvláště když se jedná o hotely v turistických místech. Rovněž tak odstavec (2c) a (2d) jest třeba doplniti, neboť i návštěvníci na letních bytech se nalézající, dále pak výletníci, jakož i návštěvníci v místech stávajících průmyslových podniků stěžují si neustále na vady v hostinských živnostech, které odstraniti mohou jen řádní odborníci, tedy podnikatelé kvalifikovaní. Podniky, jsoucí v majetku obcí, měst, země či státu jsou vždy v místě největšími podniky a již touto svojí povahou mají náležitě representovati naše československé hostinství. Nový odstavec (3) §u 1. vsunuje se do zákona z těch důvodů, že stáčení piva do lahví má býti součástkou § 16. ž. ř., neboť právě tato živnost neodborníky vedená poškodila nejvíce živnosti hostinské.

Odstavec (1) §u 2. třeba ponechati pouze se změnou slov, neboť pomocníkovi jest třeba započítati veškerou dobu do jeho pomocnického zaměstnání, což ponecháním slov "v takové živnosti" by nestávalo. Rozšířením průkazu způsobilosti nebude nikdo poškozen, neboť na ty, kdož již učně mají, se ustanovení toto nevztahuje.

Odstavec (3) §u 2 nutno stylisovati tak, aby z jeho znění bylo zřejmo, že škola nahražuje jen dobu učební, kvalifikaci však, že potvrzuje jen zkouška pomocnická.

Odstavec (1a) §u 3 doplňuje se, aby bylo zřejmo, že majitel oprávnění ve smyslu § 16 ž. ř., který nebyl hostinským, nýbrž jiného oboru a hostinství ve spojitostí s jinou živností provozoval, má nárok pouze na oprávnění dříve nabytá, aneb zákonem mu zaručená. Nový odstavec (6) §u 3. vsunuje se proto, aby bylo zřejmo, že jmenované odstavce jsou pouze přechodné t. j. na dobu 6ti let.

Nejdůležitějším odstavcem tohoto návrhu jest nový odstavec §u 3 1 aa), kterým se přiznává právo na koncesi hostinskou manželkám vdovám, jestliže nejméně po dobu 6 let s manžely živnost hostinskou provozovaly. Jest celkem známo, že manželka hostinského má zpravidla nejen tytéž zkušenosti jako manžel hostinský, ale mnohdy má i zkušenosti větší, neboť vedle výčepu piva a obsluhy hostů má znalosti kuchařské, ba i sama kuchyni vede.

Odstavec (2) §u 4 se zrušuje, protože v poslední době jest stále hustěji dokazováno, že spolky upravují své domy a podniky převážně pro provozování živnosti hostinské, dokazují sice, že hostinství jest pro jejich podnik, nebo pro jejich spolek vedlejší a všeobecně prospěšnou věcí, ale ve skutečnosti jest to podnik výdělečný, ba namnoze jedině pro tento spolek výnosný.

Odstavec (2) §u 5 třeba doplniti slovy "po dobrozdání obchodní a živnostenské komory, jakož i příslušného odborného společenstva", protože tyto dvě korporace jsou do té míry samostatné, že jejich dobrozdání může býti směrodatným pro rozhodování ministerstva pro průmysl, obchod a živnosti.

Z důvodů formálních navrhují podepsaní, aby návrh byl přikázán výboru pro průmysl, obchod a živnosti k ústavnímu projednání.

V Praze dne 13. března 1929.

Slavíček, Netolický, Prášek,

Bergmann, Špatný, Sladký, Červinka, David, Hrušovský, Moudrý, Procházka, dr. Uhlíř, Riedl, dr. Franke, Tučný, dr Klapka, Zeminová, Chvojka, Buříval, Vlček, Pechmanová, Langr.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP