Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období. 7. zasedání.

2128.

Návrh

poslanců J. Slavíčka, J. Netolického, Ferd. Práška a druhů

na doplnění §u 20 živnostenského řádu, upraveného zákonem ze dne 5. února 1907, čís. 26 ř. z., jímž povoluje se přeložení koncese hostinské do jiné místnosti v téže obci.

Podepsaní navrhují:

Slavná sněmovno račiž se usnésti:

Zákon

ze dne .........................................,

kterým se mění a doplňuje § 20 živnostenského řádu odst. (1), jednající o přeložení koncese hostinské a výčepnické do jiné místnosti v téže obci.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

§ 20 živnostenského řádu, upravený zákonem ze dne 5. února 1907, čís. 26. ř. z., mění a doplňuje se v odst. (1) a bude zníti takto:

§ 20.

Jestliže by někdo živnost hostinskou neb výčepnickou v §u 16 ž. ř. vytčenou pod lit. b), c), d), f), g), chtěl přeložiti do jiné místnosti v téže obci či městě, nepotřebuje k tomu nové koncese, musí si však vyžádati schválení úřadu živnostenského, jenž má při tom přihlížeti k tomu, hodí-li se místnost, kde živnost má býti provozována, pak k silnici, ulici neb náměstí, kde se místnost nalézá a k tomu, může-li se k ní policejně dohlédati, jakož i bráti zřetel na potřebu obyvatelstva.

Článek II.

Zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedení přísluší ministru průmyslu, obchodu a živností.

Důvodová zpráva.

Liberálním výkladem §u 20. živnostenského řádu po jeho uzákonění v létech 1907 a později, umožnilo se hostinstvu přenášení nabytých hostinských oprávnění živnostenských podle §u 16 ž. ř. s jednoho místa na druhé, aniž činěny byly námitky či povolováno ku přenesení určité části oprávnění, jak v zákoně jest uvedeno. Zákonodárci patrně jen nedopatřením opomenuli povoliti přenesení oprávnění v §u 16 b) (podávání pokrmu), f) (podávání kávy, čaje, čokolády a j. teplých nápojů) a g) (dovolené hry), ačkoliv na druhé straně povoleno jest přenesení výčepu lihovin, který jistě měl by snad zákonodárce právoplatně omezovati, jestliže by se chtělo uplatniti omezovací stanovisko. V poslední době politické úřady a magistráty postupují velmi často podle liter tohoto zákona a tak hostinský, mající oprávnění podle §u 16 ž. ř., žádající o přenesení hostinské koncese, musí mimo toho žádati zase o novou koncesi pro odstavce b), f), g), které přenésti nemožno.

Uzákoněním zákona o dávkách za úřední úkony jest stav hostinský příliš přetěžován, neboť žadatelé musí zaplatiti za přenesení koncese nejméně 125 Kč a za odstavce nepřenesené, novou koncesi, další poplatek Kč 500.-. Jedná-li se pak o podnik rozsáhlejší, jsou poplatky ještě vyšší. Nehledě k tomuto finančnímu zatížení, jest postupem takovým znemožňována činnost provozovatele, zatěžována agenda politických a policejních úřadů i společenstevních orgánů a proto jest nutno, aby dříve, než provedena bude novelisace živnostenského řádu, tato nesrovnalost byla odstraněna.

Při této příležitosti jest nutno také upozorniti na výnos ministerstva pro průmysl, obchod a živnosti, jednající o omezení udělování koncesí hostinských na určitý počet obyvatel, o kteréžto věci také již vynesl svůj názor Nejvyšší správní soud.

Finančního nákladu osnova nevyžaduje a proto není nutno úhrady hledati.

V Praze, dne 12. března 1929.

Slavíček, Netolický, Prášek,

Bergmann, Procházka, inž. Záhorský, Lanc, Buříval, Pechmanová, Hrušovský, Langr, Zeminová, dr. Franke, Vlček, David, Chvojka, Červinka, Knejzlík, Tučný, Mikuláš, Moudrý, dr. Uhlíř, Špatný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP