Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období. 7. zasedání


2107.


Návrh

poslanců Ferd. Práška, L. Pechmanové, Fr. Červinky a druhů na novelisaci epidemického zákona ze dne 14. dubna 1913, čís. 67 ř. z.


Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno račiž se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne ....................,

kterým se mění a doplňuje epidemický zákon ze dne 14. dubna 1913, čís. 67 ř. z.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:


§ 1.

Náhrada ušlého výdělku osobám při provádění epidemického zákona poškozeným, budiž dána ve výši 100% denní mzdy toho kterého nemajetného nemocného, z pokladny státní (nikoliv nemocným, požívajícím podpory z pojišťovny).

§ 2.

Návrh na odškodnění nebo na náhradu ušlého výdělku možno učiniti nejpozději ve 30 dnech:

a) po uzdravení posledního nemocného člena postižené rodiny a po provedení závěrečné desinfekce v infikovaném bytě.

b) zrušení karantény osob z nákazy podezřelých.

§ 3.

Návrh buď podán u příslušného okresního úřadu, v jehož obvodu opatření se stalo a výplata náhrady ušlého výdělku nebo odškodnění budiž vykonána u příslušné berní správy na poukaz okresního úřadu a to po uplynutí každého týdne po dobu trvání karantény.


Odůvodnění.

Epidemickým zákonem ze dne 14. dubna 1913 čís. 67 ř. z. o zamezení a potlačení nakažlivých nemocí přiznána jest osobám nemajetným, drobným živnostníkům, zemědělcům a dělnictvu vůbec v případě postižení jich nebo členů jejich rodin nakažlivými nemocemi a to záškrtem, spálou, tyfem střevním, úplavicí, cholerou, tyfem skvrnitým, neštovicemi a ostatními, v cit. zákoně uvedenými nemocemi, po dobu, po kterou jsou jako nemocní isolováni, neb jako nositelů nemocenských zárodků některé z uvedených nemocí, podrobeni zvláštnímu, zdravotně-policejnímu pozorování a dohledu v karanténě, neb v práci výdělečné omezení, náhrada ušlého výdělku ve výši 60% obvyklé denní mzdy obyčejných dělníků, povinnosti pojišťovací podrobených.

Totéž platí při uzavření živnostenských podniků pro vypuknutí nakažlivé nemoci neb pro obyvatele infikovaného bytu, který pro potlačení nákazy bylo nutno vykliditi.

Jestliže postižený požívá podle pojištění nemocenského v tomto případě náhrady za ušlý výdělek, která však nedosahuje uvedených 60% denní mzdy, přináleží postiženému náhrada pouze v té výši, aby celkem dosáhla 60% jeho denní mzdy a jestliže náhrada podle pojištění tuto výši 60% dosahuje nebo převyšuje, nemá postižený nároku na náhradu z pokladny státní. Lhůta pro domáhání se nároku a náhrady ušlého výdělku za věci při desinfekci a při provádění ostatních zdravotně-policejních opatření poškozené (§ 29), stanovena jest podle §u 33 cit. zákona epidemického dobou 30 dnů po vykonaném opatření. Později návrh zaniká. Znění zákona i prakse jeho nevyhovuje dnešním změněným poměrům po vydání zákona se vytvářivší, proto vyžaduje tento zákon navrhované novelisace. Nevýhody stávajícího zákona jsou:

1. Výše náhrady za ušlý výdělek postižených vyjádřená 60% obvyklé denní mzdy obyčejných dělníků jest jednak příliš malá a jednak dlužno rozeznávati denní výdělek dělníka obyčejného a dělníka kvalifikovaného.

2. Lhůta 30 dnů k podání nároku na odškodění neb náhradu za ušlý výdělek jest příliš krátkou a nutno ji rozšířiti na dobu, přesahující trvání jednotlivých infekčních chorob až do úplného uzdravení a zrušení isolace nemocných i karantény osob z nákazy podezřelých.

3. Největším nedostatkem zákona jest, že postižený musí předkládati žádost o náhradu ušlého výdělku zemskému úřadu (zem. správě politické) prostřednictvím příslušného okr. úřadu, aniž by bylo postaráno o výživu a výživu jeho rodiny, mnohdy dětí, v době nejblíže příští po vejití v platnost nařízené karantény. Zde jest třeba, aby postiženému bylo možno domáhati se a dosíci náhrady ušlého výdělku ihned po uplynutí prvého týdne karantény, aby rodina postiženého netrpěla hladem.

Nákladů zvláštních opatření toto nevyžaduje a jest možno úhradu opatřiti v rámci povolených úvěrů.

Návrh budiž přikázán výboru zdravotnímu a rozpočtovému.

V Praze dne 15. února 1929.

Prášek, Pechmanová, Červinka, Lanc, Slavíček, Bergmann, dr. Klapka, Netolický, dr. Uhlíř, Chvojka, David, Procházka, Špatný, Buříval, dr. Franke, Moudrý, Mikuláš, Hrušovský, Langr, Sladký, Riedl.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP