POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1929.

II. volební období. 7. zasedání.


1996.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslance dra Gáti a soudruhů

o událostech v Chustě - Boroňavě dne 8. září 1928 a o bílém teroru v Podkarpatsku (tisk 1939).

Ministr vnitra učinil o zakročení a postupu policejních orgánů dne 8. září 1928 v Boroňavě prohlášení již ve schůzi rozpočtového výboru poslanecké sněmovny dne 4. října 1928. Jak z tohoto prohlášení patrno, bylo klidné obyvatelstvo v obci Boroňavě drahnou dobu soustavně znepokojováno zřejmě místními pachateli a ohrožováno na svém majetku a osobní bezpečnosti. Snaha policejního komisařství, zjednati nápravu těchto neblahých poměrů, se setkávala se značnými obtížemi, neboť pachatelé si vyhlédli zpravidla ke svým činům dobu noční a mimo to poškození ze strachu před pomstou zdráhali se obyčejně udati bližší podrobnosti, které by mohly vésti k usvědčení pachatelů, takže se podařilo tyto zjistiti jen v několika případech.

Policejní komisařství vyslalo proto dne 8. září 1928 večer do Boroňavy oddíl stráže bezpečnosti v počtu 18 mužů, aby provedl bezpečnostní pochůzku. Policejní orgánové byli ozbrojeni služebními pistolemi a obušky. Hned, jak po té se vyskytly zprávy, obdobné tvrzením obsaženým v interpelaci, že totiž bylo při této bezpečnostní pochůzce několik osob bezdůvodně policejními orgány ztýráno, byli na telefonický příkaz ministerstva vnitra vysláni na místo k vyšetření případu dva zkušení konceptní úředníci zemského úřadu v Užhorodu. Těmito bylo v podstatě vyšetřeno, že zmíněný oddíl stráže bezpečnosti provedl v obci bezpečnostní pochůzku, jsa rozdělen ve skupiny po třech mužích, že při tom část bezpečnostních orgánů, napadena hloučkem neznámých osob - kamením - obušky zakročila proti výtržníkům, kterým se v panující tmě podařilo utéci, a nebyli zjištěni, ač stráž po nich dále v obci pátrala.

Ježto pak na některých osobách, obvinivších policejní orgány u vyšetřující komise z výše zmíněného přehmatu, byly při lékařské prohlídce shledány stopy zranění (dle lékařského posudku jednalo se o zranění nezanechávající následků), bylo v šetření pokračováno a dle výsledků jeho učinilo pak policejní ředitelství v Užhorodu dne 26. října 1928 u státního zastupitelství v Hustu trestní oznámení proti 8 členům sboru bezpečnostní stráže policejního komisařství v Hustu, které při vyšetřování označily zraněné osoby jako původce svého ztýrání. Na základě tohoto trestního oznámení zavedlo státní zastupitelství v Hustu proti obviněným policejním orgánům dle § 473 a 301 uh. tr. z. přípravné vyšetřování, které není dosud skončeno a od jehož výsledku též závisí, do jaké míry bude nutno proti těmto policejním orgánům postupovati disciplinárně. Nelze se proto toho času o případu blíže vyjádřiti, aby výsledku zavedeného trestního řízení a výsledku disciplinárního řízení se nepředbíhalo.

Pokud jde o poměry u policejního komisařství v Hustu, podotýká se, že dosavadní přednosta tohoto úřadu byl ze služebních důvodů zatím přeložen na jiné služební místo a že u policejního komisařství v Hustu již službu nekoná ani smluvní policejní konceptní úředník Julius Slováček.

V Praze dne 25. ledna 1929.

Náměstek předsedy vlády:

Šrámek, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP