POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.7. zasedání.


1969.

Návrh

poslanců Bradáče, dra Dolanského, dra Labaje, dra Kramáře, Mlčocha, Windirsche, dra Luschky, Stenzla, Staňka, Dubického, Nejezchleb-Marchy, dra inž. Botto, Adámka, F. Navrátila, Šamalíka a druhů

na změnu zákona ze dne 1. července 1926, čís. 139 Sb. z. a n., o finanční podpoře elektrisace venkova.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne ............................,

kterým se mění některá ustanovení zákona ze dne 1. července 1926, číslo 139 Sb. z. a n., o finanční podpoře elektrisace venkova.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

1. § 1 zákona čís. 139/1926 Sb. z. a n. se mění a bude zníti takto:

"Na podporu soustavné elektrisace venkova povoluje se na léta 1929 - 1933 roční částka 35,000.000 Kč."

2. V § 2 odst. 1 nahrazuje se prvá věta větou:

"Roční částky 35,000.000 Kč se použije."

Čl. II.

"Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Jeho provedení ukládá se ministrům veřejných prací, financí a zemědělství.

Důvodová zpráva.

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé usnesla se ve své 150. schůzi dne 28. června 1928 na této resoluci:

Vláda se vyzývá, aby počínaje rokem 1929 zařazovala do rozpočtu státního každoročně na finanční podporu elektrisace venkova nejméně po 35 mil. Kč, aby účelu zákona čís. 139 Sb. z. a n. 1926 bylo dosaženo.

Elektrisace venkova dotýká se všech výrobních vrstev. Jde tu nejen o motory a světlo pro zemědělce, ale jde tu i o živnosti a průmysl a veškeré soukromé domácnosti.

Levná energie umožní vznik novým živnostem, zabrání vystěhovalectví, sníží dovoz osvětlovacích a poháněcích prostředků z ciziny, zlepší naši platební bilanci, čímž posílí stát ve všem jeho hospodářském podnikání.

Podpora dle tohoto zákona elektrisaci poskytnutá dostane se státu v daních od výrobců mnohonásobně zpět.

Finanční zatížení, pokud návrhem tímto vznikne, budiž kryto zařazením příslušné položky do rozpočtu.

Po stránce formální budiž návrh přikázán výboru iniciativnímu, pak zemědělskému a rozpočtovému.

V Praze dne 17. ledna 1929.

Bradáč, dr. Dolanský, dr. Labaj, dr. Kramář, Mlčoch, Windirsch, dr. Luschka, Stenzl, Staněk, Dubický, Nejezchleb-Marcha, dr. inž. Botto, Adámek, F. Navrátil, Šamalík,

Bečák, Beran, Bistřický, Branecký, inž. Černý, dr. Černý, dr. Halla, Haupt, inž. Hrdina, dr. Hnídek, Honzl, Chlebounová, Kocsis, dr. Králík, Křemen, Macek, Mach, Machník, Malík, Mašata, Molík, Pelíšek, Petrovič, Prokůpek, dr. Slávik, Šoltys, dr. Štefánek, dr. Štefan, Tóth, Tůma, Vencl, dr. Viškovský, Vomela, dr. Zadina, Zeman, dr. Wolf.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP