POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.7. zasedání.


1966.

Naléhavá interpelace

poslanců dra Franke, V. Sladkého, H. Bergmanna a druhů

ministru vnitra a ministru veřejných prací

o neudržitelných a nemožných ubytovacích poměrech státního policejního ředitelství v Opavě.

Státní policejní ředitelství v Opavě jest celé umístěno ve starých městských budovách, starých asi 350 roků. První částečné přestavění stalo se už v roce 1873. Ubytování toto jest naprosto nedostatečné pro úřad čítající na 100 zaměstnanců a opravdu skandální na dnešní požadavky jak zdravotní, tak representační v důležitém pohraničním městě s velkým cizineckým ruchem.

Úřad sestávající z administrativních oddělení a z velitelství uniformované stráže bezpečnosti, jest umístěn takto:

Vlastní úřad umístěn jest v I. poschodí starého městského domu v zadním traku mrtvé uličky. Už vchod do úřadu jest trapný: schody jsou dřevěné, rozviklané, často spravované, bez zábradlí. Kancelář šéfa úřadu jest umístěna na konci dlouhé, úzké chodby, která slouží zároveň za čekárnu. Než vstoupí šéf do vlastní kanceláře, musí projíti malou kanceláří tajemníka, který má u sebe ještě jednoho detektiva. Kancelář šéfa úřadu jest malá (5 X 3 m), mizerně vybavená kam nepřijde po celý rok vůbec slunce, a oddělena jest od městských úřadů jen malou přepážkou.

V kanceláři tajemníkově (5 X 4 m) úřaduje tajemník a detektiv, vedoucí státně-policejní věci.

Předsíň ke kanceláři šéfa úřadu a k tajemníkovi vůbec není žádná a nahražuje ji už zmíněná uzoučká chodba.

Stejně ubohou jest i podatelna se starými pilíři (6 X 4 m) se starou podlahou, bez slunce, zařízená z vetešnického skladu. Úřaduje v ní kancel. oficiál, 3 kancel. oficianti, sluha a slečna - písařka, tedy 6 osob. Jeden stůl natlačen jest na druhém, a v podatelně denně je velká návštěva obecenstva, neboť tam se podávají všechny žádosti.

Hned vedle podatelny jest místnost detektivů (9 mužů), velká 7 X 4 m, staré haraburdí jest v ní nábytkem. Tam chodí konfidenti, udání, tam se předvádějí delikventi, fotografuje se, tam jest celá evidence, daktyloskopie, trestní rejstříky. Tam se též vyslýchá a vyšetřuje, a každé slovo jest slyšeti na chodbě. Vedoucí nemá oddělené místnosti, pro vyšetřování důvěrná není vůbec místnosti, pro fotografování rovněž není místnosti, pro daktyloskopii též ne. Policejní komisař obývá malou díru (4 X 3.5 m), spojenou dveřmi s místností detektivů a na chodbu, bez předsíně, bez nábytku, a bez slunce, kam z místnosti detektivů zaznívá po celý den řev a hádky delikventů. Do pasového oddělení vedou s chodby 3 schůdky dřevěné (na zabití!), se vchodem vedle dvou záchodů, které čpí na dálku: Pracují tam tři úředníci; není zde čekárny, kterou zastává malá prostora (2 X 2 m) před záchody. Frekvence jest tam velká a cizinci se sami několikráte vyjádřili, že ani na hranicích v Albánii poslední strážnice není tak odporná jako zdejší úřad.

Přihlašovací úřad jest umístěn mezi vchodem z ulice a vchodem z nádvoří. Tmavá (5 X 6 m) díra, v níž úřadují 2 úředníci a slečna, kde se celý den svítí; slunce za celý rok do místnosti nevnikne, větrání nemožné, vzduch hnilobný. (Dříve to bylo skladiště!) Zde se provádí kontrola cizinců, zařízení jest skandální ze starého haraburdí, naprosto nedostačující. Čekárna není vůbec žádná.

V těchto "úřadovnách" vlastního policejního úřadu jest umístěno 25 lidí!!

Sbor uniformované stráže bezpečnosti jest umístěn přes uličku ve staré radnici a v malém přístavku následovně:

Vchod po několika tmavých schůdkách rozviklanými dveřmi vede do díry, kde se celý rok svítí, na hlavní strážnici (10.50 X 4.20 m). Jest jí tmavá místnost bez jediného paprsku světla za celý rok, prohnilá podlaha s houbou, klenutá sklepní místnost, bez ventilace s nemožností otevříti po celý rok jediná dvě okna vedoucí na náměstí, rejdiště myší a hmyzu. Slouží za telefonní ústřednu, za místnost pro pohotovost 10 mužům, za místnost pro strážmistra, administrátora, za oddělení ztrát a nálezů, za knihovnu sboru, za skladiště nálezů, za místnost pro velitele sboru, za spárnu pro kontrolujícího a strážmistra, za úřadovnu pro strany (denně 90 návštěv), za úřadovnu pro massu a všechny administrativní práce, za místnost pro předvádění delikventů, opilců, prostitutek, rváčů atd.

Vstoupí-li strana na strážnici, musí dáti pozor, aby neupadla přes úřední kola připravená pro každý případ, musí dáti pozor, by neuklouzla na podlaze napuštěné proti blechám a vším olejem, musí si dáti vyčistiti od štěnic a vší ihned oděv; poněvadž touto havětí se vše jen hýbe. Jest to pochopitelné, neboť věznice sousedí přímo se strážnicí a do věznice přicházejí lidé se syfilidou, svrabem, hmyzem, opilci atd. Hnusný zápach panuje zvláště ráno po noci. Úřední paušál na čištění nestačí a proto členové stráže čistí si nejméně 4kráte do roka (bílením, desinfekcí atd.) sami své ubikace a věznice, aby nepřenesli nějakou nákazu na své rodiny. Vší nanosí stráž domů dosti, neboť nikdo se o odvšivení předvedených lidí nestará.

Kapitola sama pro sebe jest tak zvaná ložnice pro stráž. Pro sbor 80 lidí jest postaráno jednou děrou (10 X 4 m): jest to bývalá stáj pro 6 koní, nyní v Republice tam spí 10 čsl. strážců bezpečnosti na 8 (!) postelích mizerných, strouchnivělá od vlhka sláma, voda teče ze zdí prosáklých vlhkem. V této mučírně odbývá se škola pro 40 mužů, kteří nemají kde seděti (sedí po postelích zastrčených ve vlhkých výklencích), dále slouží jako jídelna; pro větší pohotovosti, za umývárnu, pro prohlídku prostitutek, za umývárnu pro mužstvo, za šatnu pro 60 lidí, za fotografický "atelier", za místnost pro sušení bot a promoklých oděvních součástek, za místo pro čištění šatstva a obuvi atd. Jest to opravdu skandál, jakému snad není v republice Československé rovno.

Vězení jsou opravdové lidomorny bez světla, prosáklé vlhkostí a zápachem ze tlení podlah a staletým zápachem plísně. Vězení pro zuřivce jest unikum: místo vytapetování jsou tvrdé zdi, o které si již mnoho lidí, jak svědčí o tom krvavé skvrny, rozbilo hlavy. Ostatní vězení jsou tak zvaná společná (3 - 7.80 - 4.80 m). V těchto děrách není světla, za to nadbytek plísně a hnusných zápachů. Mnohdy je tam uzavřeno až 16 lidí najednou. Vězení pro ženy nemá vůbec oken, takž vládne tam věčná tma a plíseň.

Skladištěm pro materiál a zbraně jest díra 3 X 4 m, vlhká a plesnivá. Nádvoří vklíněné mezi budovami, bez slunce, vlhké s odpadovým nekrytým kanálem, o velikosti 7 X 4 m, sousedící s ložnicí, t. j. bývalou stájí, slouží za místo pro nácvik s puškou a pro tělocvičná cvičení sboru.

Garáž pro motorku vůbec není.

Tyto nelidské, neuvěřitelné poměry trvají již sedmý rok! Snad ani obecní šatlava na Slovensku v zapadlé vsi není tak bídně umístěna, jako velitelství sboru čítajícího 80 mužů. A policejní ředitelství jako státní úřad I. stolice v městě Opavě také neslouží svým umístěním opravdu státní správě nikterak ku cti. Mužstvo je nemocno, množí se případy vážných onemocnění plic a očí. Též kloubový revmatismus má každý strážník, který musí prodlévati v těchto děrách, nehodných 20tého kulturního století. Mužstvo jest nespokojeno, obecenstvo reptá. Těžká odpovědná služba již sama o sobě ničí zdraví a nervy podsystemisovaného stavu, a nebude-li zjednána ihned náprava v dosavadním nemožném umístění, možno očekávati velmi vážné poruchy ve zdraví všech těch, kdož odsouzeni jsou v tomto desolátním stavu žíti, pracovati a sloužiti.

Sama vláda, zejména ministerstvo vnitra, přesvědčilo se již vícekráte příslušnými inspekcemi o neudržitelném provisorním umístění stát. policejního ředitelství v Opavě, na které bylo poukázáno i četnými intervencemi poslaneckými. Proto byla už svého času zařazena do státního rozpočtu příslušná položka pro novostavbu opavského policejního ředitelství, ba byl již v sousedství zemské politické správy v Opavě vyhlédnut velmi vhodný stavební pozemek pro tuto novostavbu. Bohužel však k realisaci dodnes nedošlo. Nyní však naskýtá se vhodná příležitost přemístiti státní policejní ředitelství v Opavě do některé budovy, uvolněné zrušením zemské správy politické a zemské slezské správní komise v Opavě, a definitivně ubytovati tento důležitý a frekventovaný úřad v místnostech hygienicky nezávadných a representačně důstojných jména a prestiže republiky Československé v městě tak významném a exponovaném, jako je Opava.

Proto táží se podepsaní, zda-li oba páni ministři jsou ochotni provésti bezodkladně toto přemístění státního policejního ředitelství v Opavě; a zda-li jsou ochotni sděliti, co v této důležité věci hodlají vůbec zaříditi pro okamžitou nápravu nynějšího neudržitelného a opravdu křiklavého provisorního ubytování?

V Praze dne 18. prosince 1928.

Dr. Franke, Sladký, Bergmann,

Pechmanová, Buříval, dr. Uhlíř, Netolický, Moudrý, Vlček, Slavíček, David, inž. Záhorský, Zeminová, Tučný, Lanc, Chvojka, Prášek, dr. Pateidl, Langr, Špatný, dr. Klapka, Mikuláš.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP