Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928

II. volební období.7. zasedání.

1961.

Naléhavá interpelace

poslanců H. Bergmanna, Al. Tučného, Fr. Buřívala, Boh. Procházky a druhů

vládě

o provedení jubilejní abolice a amnestie pro státní zaměstnance.

Na návrh pana ministra spravedlnosti vydal pan president republiky rozhodnutí z 19. října 1928, aby 28. října byla provedena amnestie v oboru občanského trestního soudnictví v tomto rozsahu:

Čl. I. Aby trestní řízení pro přečiny a přestupky podle § 11 zákona na ochranu republiky ze dne 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n., spáchané do dne 28. října 1928, nebylo zaváděno, aby bylo zastaveno.

Čl. II. Osobám odsouzeným před 28. říjnem 1928 pravoplatně k trestu na svobodě ne delšímu, než jeden měsíc. Jde-li v takovém případě o osobu odsouzenou podmínečně, promíjí se trest s účinky § 1 zákona o podmínečném odsouzení, avšak jen pod podmínkou, že odsouzený, jak mu bylo soudem uloženo, nahradil podle svých sil škodu nebo dal zadostiučinění, neb učiní tak nejpozději ve lhůtě, která mu byla k tomu soudem ustanovena.

Čl. III. 1. Osobám odsouzeným před 28. říjnem 1928 pravoplatně k trestu na svobodě, delšímu než jeden měsíc, ne však delšímu než čtyři měsíce, promíjí se trest (zbytek trestu) za těchto podmínek:

a) že jde o jejich první, soudem uložený trest, neb o odsouzení jen pro přečin nebo přestupek, trestný podle III. hlavy zákona na ochranu republiky.

b) že nebudou znovu odsouzeny k jakémukoliv trestu na svobodě pro trestný čin, spáchaný do dvou let ode dne účinnosti tohoto rozhodnutí.

2. Osobám, odsouzeným před 28. říjnem 1928 pravoplatně a podmínečně k trestu na svobodě, délky, uvedené v odstavci 1, promíjí se trest s účinky § 1 zákona o podmíněném odsouzení pod podmínkou, uvedenou v čl. II. a pod další podmínkou, že jde o jejich první, soudem uložený trest nebo o odsouzení jen pro přečin nebo přestupek, trestný podle III, hlavy zákona na ochranu republiky.

Čl. IV. V rozsahu a za podmínek, uvedených v čl. II. a III. tohoto rozhodnutí promíjí se též tresty na penězích, ať hlavní, či vedlejší. Zda a kterého ustanovení tohoto rozhodnutí má býti užito, sluší posouditi podle délky trestu na svobodě, uloženého pro případ nedobytnosti trestu na penězích. Dobu trestu na svobodě, uloženého pro případ nedobytnosti vedlejšího trestu na penězích, sluší při užití čl. II. a III. přičísti k uloženému hlavnímu trestu na svobodě.

Čl. V. Osobám, odsouzeným před 28. říjnem 1928 pravoplatně k trestu na svobodě, ne delšímu, než jeden měsíc a před tím soudně bezúhonným, promíjí se nezpůsobilost dosíci určitých práv, míst a oprávnění, jakož i ztrátu volebního práva, pokud tyto právní následky podle zákona nastaly nebo soudem byly vysloveny.

Čl. VI. Činí-li se užití tohoto rozhodnutí závislým na tom, že jde o první soudem uložený trest, není jeho užití na překážku ta okolnost, že trestu, o nějž jde, předcházelo toliko odsouzení již zahlazené, odsouzení podmíněné, při němž se odsouzený osvědčil, neb odsouzení toliko k peněžitému trestu.

Čl. VII. Tohoto rozhodnutí užíti jest i tehdy, jestliže odsouzení nenabylo sice ještě právní moci, avšak nabude ji později proto, že nebylo proti němu užito opravného prostředku nebo že opravný prostředek byl odvolán neb že opravný prostředek, podaný jen se strany žalobcovy, neměl vůbec úspěchu nebo se nesetkal s výsledkem, který by užití tohoto rozhodnutí vylučoval.

Čl. VIII. konečně, aby - požádá-li o to odsouzený, bylo jeho odsouzení k trestu na penězích nebo k trestu na svobodě, nepřevyšujícímu dobu jednoho roku, zahlazeno, jestliže:

a) odsouzený podle možnosti napravil škodu, trestným činem způsobenou,

b) a ode dne, kdy trest byl vykonán, prominut, nebo promlčen, do 28. října 1928 uplynula aspoň polovina, u osob pak, které se činu dopustily ve věku do dvaceti let, aspoň třetina zkušební doby, uvedené v § 3 zákona o zahlazení odsouzení ze dne 14. června 1928, č. 111. Sb. z. a n., nejméně však na tři roky.

Ministerstvo vnitra publikovalo ve ťVěstníku ČetnictvaŤ č. 16. ze dne 7. listopadu 1928 amnestii pana presidenta republiky výnosem ze dne 30. října 1928 čís. 64.382 a ze dne 5. listopadu 1928 čís. 64.595, jimiž byly amnestovány skoro všechny disciplinární tresty četnictva.

Věcný věstník M. N. O. přinesl obsah ustanovení amnestie, udělené pro osoby vojenské, která byla ještě rozšířena ministrem národní obrany prominutím všech kázeňských trestů na svobodě uložených, do 28. října t. r., pokud nebyly ještě odpykány.

Vláda úplně opomenula navrhnouti aspoň částečnou amnestii neb abolici disciplinárních trestů státních zaměstnanců a zejména zahlazení následků těchto trestů, uložených před převratem z politické neb národnostní zaujatosti rakouského režimu.

Toto opomenutí trpce se dotklo všech státních zaměstnanců, že nenašli u dnešní vlády aspoň tolik ohledu, aby byli uznáni též za hodné amnestie trestů disciplinárních aspoň v obdobném rozsahu a v přiměřené šíři, jako v oboru občanského soudnictví trestního.

Vláda může ještě toto opomenutí státních zaměstnanců napraviti dodatečným návrhem amnestie trestů disciplinárních k Vánocům 1928.

Z těchto důvodů táží se podepsaní vlády:

I. Jest ochotna dodatečně navrhnouti panu presidentu republiky amnestii disciplinárních trestů pro všechny státní zaměstnance k Vánocům 1928 v tomto rozsahu:

1. Buďtež zastavena všechna disciplinární řízení, která by skončila podle § 90: a) výstrahou, b) peněžitou pokutou (to se týká i těch trestů, které podle § 91 může mimo disciplinární komisi uložiti i přednosta služebního úřadu).

2. Ti, kteří již byli potrestáni podle § 93: a) důtkou, b) vyloučením z postupu do vyšších platů, c) zmenšením služného (ad juta) nabudou dnem 28. října 1928 plných práv, t. j. uplynulý trest podle bodu b) a c) se započítá pro nabytí vyšších požitků (tudíž zůstane normální postup, ovšem bez doplatků). Výmaz trestu poznamená se ve kvalifikační tabulce u úřadu.

3. Amnestovaní úředníci, kteří podle § 94 a 95 neměli nárok na povýšení, na propůjčení volného systemisovaného místa, mají možnost se o tato ucházeti, prokáží-li svoji činností, že během posledního roku získali kvalifikační známky nejméně velmi dobré. Ti, u kterých disciplinární řízení ještě skončeno není, mají rovněž právo žádati o propůjčení volného systemisovaného místa: a) Pakliže disciplinárka leží již déle než jeden rok nevyřízena a oni podali v posledním roce velmi dobrou činnost. b) Stala-li se jejich činnost předmětem disciplinárky v roce 1928 a nebyla ještě vyřízena, čítá se zkušební rok od protokolování disciplinární žádosti (aktu).

4. Budiž přihlíženo blahovolně k žádostem nevinných příslušníků rodinných, i z trestu propuštěných zaměstnanců (na základě dřívějších disciplinárních nálezů) při poskytování nejvyšší výměry služného propuštěnému, i na zaopatřovací požitky příslušníkům rodiny (§ 98).

5. O náhradě škody, kterou splácí amnestovaný zaměstnanec podle dřívějšího disciplinárního rozhodnutí, může znovu jednati příslušné ministerstvo v mezích své kompetence až do výše 5.000 Kč. Ve vyšších obnosech dohodne se s ministerstvem financí. Splátky mohou se buď úplně zastaviti nebo částečně náhrada výšky škody snížiti.

6. Zaměstnanci, kteří jsou účastni všeobecné amnestie, publikované ministerstvem spravedlnosti, mají další nárok na amnestii svrchu uvedenou; jsou to případy, kdy ministerstvo spravedlnosti by je amnestovalo, v úřadě by byli však po 28. říjnu 1928 disciplinárně potrestáni. Vyloučeny jsou však případy opětovných krádeží, zabití, vlastizrady a proti mravopočestnosti. Navrhujeme, aby obdobná amnestie byla provedena ve všech oborech veřejných služeb včetně učitelstva. (Cit §§ se týkají služ. pragm. zák. č. 15 z r. 1914.)

II. Jest ochotna sděliti podepsaným, co v této věci učinila, aneb zaříditi hodlá?

V Praze dne 13. prosince 1928.

Bergmann, Tučný, Buříval, Procházka,

Zeminová, dr. Franke, Lanc, Chvojka, Vlček, Prášek, Sladký, Langr, Riedl, dr. Patejdl, Červinka, Netolický, dr. Klapka, Špatný, Slavíček, dr. Uhlíř, Moudrý, Pechmannová, Mikuláš, Knejzlík.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP