POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.7. zasedání.


1867.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslanců Fr. Zeminové, J. Slavíčka, L. Pechmanové, E. Špatného, H. Bergmanna a druhů,

o novém neslýchaném útoku na konsumenty zkartelovanou "Pražkou prodejnou uhlí" ve Velké Praze o 90 hal. na 1 q a o úplné vládní indolenci proti drahotě (tisk 1762).

Pro velkoobchod uhlím v obvodu Velké Prahy platí směrné ceny stanovené vyhláškou ministerstva pro zásobování lidu za souhlasu ministerstva veřejných prací a publikované v Úředním Listě čís. 245 z roku 1923.

Tyto směrné ceny Pražská prodejna uhlí společnost s r. o., která representuje převážnou většinu velkoobchodníků uhlím v Praze, dnem 1. září 1928 zvýšila o 50 haléřů na 1 q a současně zvýšila dle udání dělnické mzdy o 15%, uhelný deputát v letních měsících, po případě vánoční remuneraci. Dle předložené kalkulace Prodejny činí efekt zvýšených mezd 47.4 hal. na 1 q.

Protože jde o ceny směrné, nikoli maximální, není právního podkladu, aby rozhodnutí Prodejny bylo zastaveno, nýbrž nutno stíhati konkrétní neodůvodněné překročení směrných cen cestou soudní. Kdyby se podařilo Prodejně odůvodniti kalkulačně zvýšení, nebylo by lze očekávati rozsudek odsuzující.

Bylo proto uloženo Zemské správě politické, aby se pokusila o dohodu mezi zástupci konsumentů a Pražskou prodejnou uhlí. O věci konáno několik porad. V poradě dne. 11. t. m. konané vyžádali si zástupci konsumentů kalkulace Prodejny, aby je mohli podrobiti svému zkoumání a závěrečná porada bude konána koncem měsíce října.

Současně se směrnými cenami byly stanoveny i tak zvané příplatky za rozvoz uhlí, které Prodejna rovněž dnem 1. září 1928 zvýšila průměrně o 30 až 40 haléřů na 1 q odvolávajíc se na zdražení krmiv. Protože tu nejde o směrné ceny, nýbrž o příplatky, které ve smyslu § 9 vládního nařízení č. 516/20 Sb. z. a n. nesmí býti zvýšeny bez úředního schválení, bylo uloženo Zemskou správou politickou z příkazu ministerstva pražskému magistrátu, aby publikoval, že jednostranné zvýšení rozvozných příplatků jest nepřípustné a překročení jich aby stíhal.

Nebude-li v otázce směrných cen uhlí docíleno dohody mezi konsumenty a Prodejnou, budou ceny uhlí znovu přezkoumány a súčastněná ministerstva učiní potřebná opatření dle platných předpisů.

Pražská prodejna uhlí jest ustavena jako společnost s ručením obmezeným, dle zákona ze dne 6. března 1906, č. 58 ř. z. Vzhledem k okolnostem dosud zjištěným nelze podle dotud platných předpisů naříditi její rozpuštění.

Ministerstvo pro zásobování lidu podalo svého času návrh ministerské radě na legislativní úpravu otázky kartelové, načež ministerská rada uložila ministerstvu spravedlnosti vypracovati příslušnou osnovu. Přes všechny nikterak nepatrné obtíže legislativní úpravy kartelů a přes zkušenosti nabyté v tom směru v jiných státech a nikoli zvlášť povzbuzující, vypracovalo ministerstvo spravedlnosti osnovu zákona o svazech podnikatelů (kartelech) a soukromých monopolech, majíc na zřeteli dřívější náměty zákonodárné téže otázky se týkající, zejména též i návrh poslanců Zeminové a druhů (tisk č. 628/II-26). Osnova stala se předmětem předepsaného meziministerského jednání a bude podle výsledků jeho předložena k dalšímu projednávání. Aniž by chtěla podvazovati určité positivní výhody kartelů osnova dává státní správě možnost dozoru a dalekosáhlého přímého i nepřímého zasáhnutí v případě, že by obchodní podmínky neb cenová opatření kartelů byla s to, aby ohrozila veřejné hospodářství neb veřejné blaho. Osnova je vybavena též sankcemi trestními.

Ministerstvo pro zásobování lidu uložilo všem politickým úřadům zvýšenou pozornost v otázkách cen životních potřeb, aby udržena byla stabilita cenové úrovně zejména masa, mléka, chleba a pečiva. Vzhledem k sestupné tendenci bursovních cen obilí nařídilo ministerstvo pro zásobování lidu všem politickým úřadům ještě zvláštní revisi cen chleba a bílého pečiva, která měla příznivý výsledek.

Zvýšením ceny uhlí ve Velké Praze, zabývá se jak uvedeno Zemská správa politická v Praze, protože nejde o otázku celostátní.

V Praze dne 25. října 1928.

Náměstek předsedy vlády:

Šrámek, v. r.

Ministr
pověřený vedením ministerstva
pro zásobování lidu:
Černý, v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP