Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.
II. volební období 6. zasedání.


1804.

Naléhavá interpelace

poslanců inž. J. Nečase, dra I. Dérera, V. Brodeckého, J. Bečko a soudruhů

vládě

o slovenské a podkarpatoruské výhodě.

Při projednávání požitkového zákona byla sněmovnou jednomyslně přijata resoluce, kterou se vláda vybízí, aby upravila otázku slovenské a podkarpatoruské výhody.

Při systemisaci a při vydávání vládních nařízení, upravujících služební a platové poměry státních zaměstnanců, nebyl vzat na toto přání sněmovny vůbec zřetel. V tom směru jest dnes na Slovensku a Podkarpatské Rusi naprostá anarchie, neboť otázka tak zv. výhody byla řešena nejednotně a chaoticky nejen u různých odvětví státní správy, nýbrž dokonce i uvnitř jednotlivých jejích resortů.

Oprávněnost zvláštní úpravy (výhody) slovenských a podkarpatských platových poměrů státních zaměstnanců byla věcně odůvodněna v obou zákonodárných sborech. Větší drahota na Slovensku a Podkarpatské Rusi (cenový index potravinový mezi Čechami a Podkarpatskou Rusí diferuje o 100 jednotek), zoufalé namnoze poměry bytové, velké potíže administrativní, jazykové atd. vedly též vládu republiky v prvých letech jejího trvání k zavedení slovenské a podkarpatské výhody.

V posledních letech se poměry na Slovensku a v Podkarpatské Rusi pro zaměstnance zhoršily tak, že dochází k hromadným žádostem o přeložení do Čech a na Moravu, jež však jsou šmahem zamítány. Sebevraždy finanční pohraniční stráže a četnictva na Slovensku a Podkarpatské Rusi a zlý zdravotní stav množství zaměstnanectva slovenského a podkarpatského, zaviněný u nižších kategorií nedostatkem, podvýživou a nelidskými poměry bytovými, jsou výstražným ukazovatelem úrovně našich zaměstnanců na Slovensku a Podkarpatské Rusi.

Systemisace zhoršila dosavadní stav v tom směru, že na zaměstnance pracující v necentrálních úřadech, nebylo pamatováno tak dobře, jako na zaměstnance centrálních úřadů. Tím byli postiženi všichni zaměstnanci slovenští a podkarpatští, jimž nebyla systemisací přiznána vůbec žádná výhoda.

Vládní nařízení č. 15 z r. 1927 ruší dokonce smluvní závazky, dané železničním erárem zaměstnancům železničním na základě výnosů č. 54.718 a 40.064 z roku 1921. Na železnicích dochází tak k chaosu a k známým, oprávněný podiv celé veřejnosti vzbuzujícím nesrovnalostem, jež vyvrcholují podáváním žalob železničních zaměstnanců na stát pro nedodržování pravoplatných smluvních závazků a pro jejich rušení. Odkazování zaměstnanců na cestu soudní ve věci slovenské a podkarpatoruské výhody i s míst úředních a vládních, náleží ke zjevům jinde nezvyklým a jistě neudržitelným.

Podepsaní se táží:

1. Co vláda míní zaříditi v otázce tak zv. slovenské a podkarpatské výhody, aby dostála všem v této věci vydaným výnosům vládním a aby dostála též jednomyslnému přání parlamentu, vyjádřenému při projednávání platového zákona?

2. Zda jest vláda ochotna učiniti konec nynějšímu chaotickému stavu co do slovenské a podkarpatské výhody, generelním udělením této výhody všem kategoriím zaměstnaneckým?

3. Zda jest vláda ochotna vyřešiti tyto otázky ještě v jubilejním roce, přihlížejíc k těžké a odměny zasluhující práci zaměstnanců na Slovensku a Podkarpatské Rusi, která byla v mnohém směru prací budovatelskou?

V Praze dne 21. září 1928.

Inž. Nečas, dr. Dérer, Brodecký, Bečko,

Tayerle, Tomášek, Karpíšková, Hampl, Svoboda, Pik, dr. Meissner, Kříž, Srba, Bechyně, Biňovec, Klein, Johanis, Prokeš, Remeš, Chalupník, Koudelka, Stivín, dr. Winter.







Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP