POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1928.
II. volební období.
6. zasedání.

1772.

Návrh

poslanců Fr. Zeminové, L. Pechmanové, E. Špatného, H. Bergmanna a druhů

na zrušení cla na cukr.

Podepsaní poslanci navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne................. 1928,

jímž se ruší v celním sazebníku z r. 1927 položka čís. 19.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Položka čís. 19. celního sazebníku z r. 1927 se zrušuje.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedením jeho se pověřuje ministr financí.

Odůvodnění.

Neslýchaný postup cukrovarnického kartelu, který bez ohledu na výrobní cenu cukru, občanský zisk a těžké hospodářské poměry většiny obyvatelstva našeho státu diktuje si každou chvíli nové a nové zvýšení cen cukru v domácím konsumu, vynucuje si okamžité podání tohoto návrhu.

Celní sazebník položka čís. 19: Cukr řepný a ostatní cukry téhož druhu (cukr třtinový) bez ohledu na čistotu s výjimkou melasy, základní poplatek pro 100 kg 26 Kč, koeficient, celní sazba 338 Kč za každý 1 q do váženého cukru jest tak vysoká, že by žádná konkurence z ciziny nemohla působiti soutěživě na ceny cukru u nás.

Clo na cukr je clem privilegovaným, je v rozporu s mezinárodními ujednáními a je také pevnou ochranou před levnější soutěží z ciziny.

Cukr náš určený k vývozu do ciziny, stojí na burse 160 Kč 1 q v té době, když u nás pro spotřebu domácí prodává se za cenu dvakrát tak vysokou. Při zrušení dovozného cukerního stane se ta krvavá národohospodářská ironie, že nám Anglie, Rakousko, Německo, Holandsko atd. bude dovážeti náš cukr zpět o 1,50 Kč až 2 Kč levněji, než nám kartel prodává doma.

Je dost smutné, že ve státě, ze kterého se 3/4 výroby cukerní vyváží a to za ceny značně levnější, než je cukr u nás, musíme se s nastoupení širokých vrstev národa dovolávati zrušeni celní ochrany cukerní a dovozu lacinějšího cukru z ciziny.

Podavatelé návrhu jsou pro každou spravedlivou ochranu domácí výroby, ale nemohou trpěti, aby kartel několika milionářů stal se neobmezeným diktátorem nad veškerým obyvatelstvem republiky.

Návrh nevyžaduje finanční úhrady, clo nic nevynášelo, protože za té výše koeficientu to bylo znemožněno. Navrhujeme, aby projednáváním návrhu byl pověřen výbor rozpočtový.

V Praze dne 6. zář 1928.

Zeminová, Pechmanová, Špatný, Bergmann,

dr. Klapka, Lanc, Chvojka, Červinka, Sladký, Langr, Riedl, Knejzlík, Prášek, David, dr. Uhlíř, Vlček, Tučný, Hrušovský, Mikuláš, Buříval, Slavíček, Procházka.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP