Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.
II. volební období.
6. zasedání.

1769

Návrh

poslanců Františka Tomáška, dra Czecha a soudruhů na zrušení cukerního cla.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne....................,

jímž pozměňuje se ustanovení všeobecné celní sazby pro československé celní území.

Národní shromáždění Československé republiky usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

V celním sazebníku pro československé celní území I. díl, Dovoz, IV. Cukr v položce 19, Cukr řepový a ostatní cukry podobného druhu a v položce 20, Cukr jiného druhu, škrtá se základní celní sazba Kč 26;- a koeficient 13 a nahrazuje se poznámkou "volný",

§ 2.

Tento zákon nabývá platnosti dnem vyhlášení. Provedením jeho pověřují se ministr obchodu, průmyslu a živností a ministr financí.

Důvody:

Zvýšení cukru o 60 hal. na 1 kg způsobilo v řadách konsumentů veliké pobouření. Je nezbytno, aby okamžitě provedena byla příslušná opatření. Zvýšení toto je bezdůvodné a znamená přímo vydíráni, kterého se dopouští cukerní kartel na státu a poplatnictvu. Zlovolné jednání cukrovarníků vyžaduje nezbytná protiopatření v tom smyslu, aby až na další zrušeno bylo dovozní clo na zahraniční cukr, čímž docílí se vlivu na vytváření cen domácích. Dočasné zrušení dovozního cla nezpůsobí újmu státním financím a to proto, že jedná se pouze o clo ochranné. Není proto nutno, aby v uvedeném návrhu bylo pamatováno také na výlohy s uskutečněním tohoto zákona spojené.

Zdražení cukru znamená pro všechny konsumenty a zvláště pro chudé vrstvy ohromné zatížení, protože se jedná o nezbytnou poživatinu. Následky zdražení cukru projeví se však také ve zdražení ostatních životních potřeb, neboť nezůstane při dnešní stoupající tendenci cenové jenom při jediném odvětví cukerním, nýbrž zasažená budou i odvětví jiná. Okamžité protiopatření, jímž čelilo by se zubožení chudého obyvatelstva, je nezbytné. Zájem veřejností vyžaduje, aby návrh tento byl také neprodleně projednáván.

Formálně navrhujeme, aby náš návrh přikázán byl výboru pro obchod, průmysl a živností a výboru rozpočtovému.

V Praze dne 6. září 1928.

Tomášek, dr Czech,

Klein, Hackenberg, Pohl, Schweichhart, Brodecký, Bečko, Pik, Bechyně, Koudelka, Johanis, dr Winter, Srba, Stivín, ínž, Nečas, Chalupník, Kříž, dr Dérer, Brožík, Prokeš, Remeš, dr Meissner, Geršl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP