POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1928.
II. volební období.
6. zasedání.

1753.

Naléhavá interpelace

poslanců Fr. Zeminové, dra Klapky, H. Bergmanna, B. Procházky, Fr. Langra a druhů

vládě

o neslýchaném provokačním zdražení cukru o nových 240 milionů Kč a o stálém ustupování vlády před útoky kartelů, bursiánů a spekulantů.

Ještě 1. září 1928 v oficielním komuniké nynější vládní koalice a vlády bylo konejšeno obyvatelstvo našeho státu, že ťvláda a koalované strany učiní všechna potřebná opatření proti zdražení cukru.Ť

A za tři dny na to - dne 4. září - ohlašuje cukrovarnický kartel s netajenou pohrdlivostí k vládnímu prohlášení, že cukr zdražuje, ale jen pro domácí konsum o nových 60 h na 1 kg, což při roční spotřebě 4,000.000 q cukru vynáší fabrikantům, velkostatkářům, spekulantům a kartelářům na 240,000.000.Kč ročně bez námahy a zásluh.

Taková blamáž, jakou utrpěla vláda ve věci cukerní, se snad doposud žádné vážné vládě nestala. Přiznejme však hned, že si reakční českoněmecká vláda svojí indolencí jen sama vychovala rostoucí smělost kartelů, bursiánů a kapitalistů. Od roku 1926 mají ve státě úplně volné pole.

Za dnešní měšťanské vlády nikdo rozpínavost kartelů nestíhá; nikdo lichvu ve velkém netrestá, nikdo se z vlády o životní zájmy 90% obyvatelstva nestará.

Drahota v posledních dvou létech rapidně vzrostla. Českoněmecká koalice a vláda zdražila obyvatelstvu chléb, mouku, brambory, zeleninu, tuky, maso, cukr, činže, dopravu na drahách - vše, co nezbytně lid denně k životu potřebuje. Zdražení činí 10%, ale poživatiny jsou dražší o 25 až 50%, činže o 40%, doprava o 25 až 30% atd.

Nyní teprve široké vrstvy národa vidí - a to nejen dělnictvo, ale i gážisté, živnostníci a malí zemědělci (poslední ze zdražení nic nemají) - jaký je to ohromný rozdíl, když socialisté po převratě po 7 let hájili ve vládě lid, kdežto za nynějšího režimu má se dobře jen kněžstvo, velkostatkáři, fabrikanti a bursovní spekulanti.

Vládnoucí strany: lidová, agrární, nár. dem. a polit. živnostníků přímo exemplárně trestají národ za to, že jim dal tolik hlasů, aby všechnu státní moc mohli strhnouti na sebe.

Poslední útok cukrovarnického kartelu na kapsy poplatnictva vyvolal ohromné pobouření. Vždyf v posledních dvou létech čtyřikráte zdražil cukr a vymáhal nové subvence státní. Ještě nedávno dostal kartel od českoněmecké vlády milionový dar tak zvané ťdopravní přirážkyŤ, o kterou marně za nár. soc. ministra dra Franke usiloval.

Kolik desítek milionů a snad stamilionů dostal kartel od vlády nynější na zlevněných tarifech vývozních, na daňových odpisech atd., se nikdy řádně nedovíme. Náš poslanecký klub podal tři naléhavé interpelace, podal iniciativní návrh o řešení cukerní otázky a o ochraně konsumentů i zaměstnanců kartelu. Ale marně. Vláda návrhy neprojednává a v odpovědích na interpelace se nepřizná, jak to vlastně je: Je-li vládou vláda nebo kartel cukrovarnický, nebo - není-li vlastně mezi nimi rozdílu.

Náš cukr se v Rakousku, Anglii, Holandsku atd. prodává za 3 nebo za 4 Kč 1 kg, ale u nás - nejspíš jako první jubilejní vládní opatření - za 7 Kč.

Strana agrární hájí dnes více cukrovarníky a akcionáře, nežli řepaře a stát. Strana nár. dem. hájí kartel a Živnobanku, financující kartel, ale ne zájmy obyvatelstva a státu.

Strana lidová prosadila zvýšení činží o 40% a zavedla agrární cla a zdražila chleba, mouku, maso atd. - proč by také nezvýšila ceny cukru již po čtvrté, třeba poslanec Stašek v r. 1926 ještě psal v ťLidových ListechŤ, že ťzlodějnu s cukrem podporovati nebudouŤ - ale podporují.

Strana živnostenská je pátým kolem u vozu v dnešní koalici a proto musí poslušně odhlasovati vše, co vrchnost poručila.

Za ministra zásobování dra Franke po 3 léta stál 1 kg cukru nejvýše 5.20 Kč, ačkoliv řepa byla dražší až o 30%. Za vlády mons. Šrámka letí cukr na nedostupnou výši 7 Kč.

Statisíce dělníků textilních, zemědělských, horníků a j., miliony žen a dětí je u nás kávou živo, nejen ráno, ale i v poledne a večer. A nyní má se jim tento odvar znovu zdražovati vysokou cenou cukru? Je to možné, aby v 10 letém roce republiky se dělala takováto nelidská politika proti širokým vrstvám národa, které republiku budovaly?

Vláda nechť se nevymlouvá, že do svobodného obchodu nemä práva zasahovati. Když dovedla kartelu dáti presenty, má právo kartel držeti v mezích v otázkách cenových.

Je-li daň cukerní tíživá, vysoká, nechť vláda podá návrh na zrušení kněžské kongruy a desítky milionů sleví na daňovém zatížení, jak jsme již v r. 1926 prosazovali.

Také enormní, nesmyslně vysoké clo na cukr musí býti zrušeno, aby konkurence z ciziny srážela vysoké ceny domácí.

Vláda také kartelu musí dáti najevo jasně a nekompromisně, že krise v jednotlivých oborech výroby neřeší se na útraty státu a obyvatel. Neučinila tak v kovoprůmyslu, sklářství, kože průmyslu atd., nemůže dělati u cukrovarníků výjimku.

Kartel cukrovarnický mzdy zaměstnanců sráží, ceny konsumentům zvyšuje a od vlády ještě vyžaduje politiku subvenční. To je více, než celá veřejnost snese.

Na starobní pojištění dělnictva 40 mil. Kč vláda nedá, státním a soukromým zaměstnancům odpírá i nejnutnější, š malými živnostníky a malozemědělci ani vláda nemluví - a zde by kartelu ustupovala a zasypávala ho výhodami?

Plným právem obracejí se proto podepsaní poslanci na vládu republiky Československé a táží se naléhavě:

1. Je vláda ochotna ohlásiti ihned kartelu cukrovarnickému, že nepřipustí žádné zvýšení dosavadních cen cukru pro domácí konsum, protože i dnešní ceny Jsou neoprávněně vysoké?

2. Přistoupí vláda na náš iniciativní návrh, aby clo na cukr k nám dovážený bylo v nejkratší době zrušeno a umožněna konkurence cenová?

3. Zastaví vláda jako odpověď na provokační zvyšování cen cukru kartelu cukrovarnickému všechny výhody daňové, dopravní a subvenční?

4. Které výhody a daňové úlevy a v jaké výši povolila nynější vláda cukrovarnickému kartelu od roku 1926?

5. Sdělí vláda parlamentu, co stojí náš cukr v jiných evropských státech?

6. Sníží vláda vysokou daň cukerní tím, že podá návrh na anulování zákona o kněžské kongrue a 40-50 milionů tím ušetřených použije na snížení daně cukerní?

7. Podá vláda v nejbližších dnech předlohu zákona proti kartelům a přihlédne náležitě v této věci k iniciativnímu návrhu našeho poslaneckého klubu ze 14. října 1926 (č. t. 628)?

V Praze dne 6. září 1928.

Zeminová, dr. Klapka, Bergmann, Procházka, Langr,

Červinka, Hrušovský, Prášek, Buříval, Riedl, Chvojka, Slavíček, Tučný, Sladký, Lanc, Mikuláš, David, Netolický, Knejzlík, Moudrý, Špatný, inž. Záhorský, dr. Uhlíř.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP