POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.
6. zasedání.

1591.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne...............,

kterým se osvobozují věnování na oslavu desetiletého trvání republiky Československé od kotků a poplatků a daně z obohacení, daně důchodové, daně výdělkové a všeobecné a zvláštní daně výdělkové.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Věnování (také nadační) mezi živými učiněná v roce 1928 na oslavu desetiletého trvání republiky Československé k účelům vyučovacím, dobročinným a lidumilným osvobozuji se od poplatků a daně z obohacení.

(2) Podání, listiny a úřední úkony, pokud je jich potřebí k právnímu uskutečnění věnování zmíněných v odst. 1, jsou osvobozeny od kolků a poplatků.

(3) Strana má povinnost splněni podmínek tohoto osvobození prokázati.

(4) Došlo-li k věnováni v roce 1928, ale ještě před účinnosti tohoto zákona, musí být osvobození uplatňováno, jestliže byly příslušné dávky předepsány před účinností tohoto zákona, nejpozději do 60 dnů od této účinnosti, jinak nejpozději ve lhůtě k podání rekursu proti předepsaným dávkám.

§ 2.

(1) Osvobození podle § 1 může být přiznáno rovněž věnováním (také nadačním) mezi živými sloužícím jiným účelům obecně prospěšným učiněným v roce 1928 na oslavu desetiletého trvání republiky Československé.

(2) Osvobození podle předcházejícího odstavce přiznává ministerstvo financí podle volného uvážení na žádost, doloženou potřebnými průkazy a podanou u příslušného vyměřovacího úřadu. Při věnováních učiněných před účinností tohoto zákona třeba za osvobození žádati do 60 dnů ode dne účinnosti tohoto zákona, v ostatních případech do 60 dnů ode dne věnování.

§ 3.

(1) Při vyměřování daně důchodové a všeobecné daně výdělkové na rok 1928 budou odečteny od příjmů zásadně dani podrobených (§ 7 zákona ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n., o přímých daních), dary a jiná bezúplatná věnování, pokud byla skutečně v roce 1928 ťJubilejnímu fondu republikyŤ poskytnuta a pokud nesnižují daňový základ o více nežli o pětinu.

(2) Dary a jiná bezúplatná věnování poskytnuta podniky podrobenými zvláštní dani výdělkové v obchodním období 1928 (19271928) fondu uvedenému v odstavci prvním jsou při vyměřování této daně na rok 1928 odčitatelnou položkou, pokud nepřevyšují 20% bilančního zisku, případně - byly-li dány z reservního fondu - pokud nečiní více než 20 fondu podle jeho stavu počátkem obchodního období 1928 (19271928). Dary poskytnuté ze starých nezdaněných reserv, nahromaděných do konce obchodního období 1896 (189511896), jsou osvobozeny od zvláštní daně výdělkové plnou částkou.

§ 4.

Osvobození uvedené v § 1 odst. 1. a 2. vztahuje se i na věnování mezi živými, která byla nebo budou poskytnuta ťJubilejnímu fondu republikyŤ, jakož i na věnování z tohoto fondu.

§ 5.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provésti jej ukládá se ministru financí.

Odůvodnění.

Dosavadní zákonodárství v oboru daně z obohacení podporuje zřízení nadací a věnování k účelům vyučovacím, dobročinným, lidumilným neb obecně prospěšným tím, že je podrobuje nižší sazbě daně z obohacení než věnování jiného druhu. Zmíněná výhoda činí: při věnováních do 100.000 Kč sazba 3% místo normální sazby od 15 do 27%, při věnováních přes 100.000 Kč sazba od 3.5% do 10% místo normální sazby od 30 do 55%.

Podle nynějšího stavu platí tyto nižší sazby, jde-li o zřízení nadací nebo věnování k účelům vyučovacím, dobročinným nebo lidumilným, již ze zákona samého, kdežto, jde-li o zřízení nadací a věnování k účelům obecně prospěšným, přiznává je ministerstvo financí podle volného uvážení na žádost, podanou u finančního úřadu prvé stolice, resp. na Slovensku a Podkarpatské Rusi u úřadu berního. Desetileté výročí založení republiky Československé bude zajisté pro lidumily i korporace podnětem ke zřizování nadací a věnování k humánním a osvětovým účelům všeho druhu v míře daleko hojnější, než tomu bylo v létech minulých.

Aby tento ušlechtilý způsob oslavy desetiletého trvání obnoveného státu československého byl co nejvíce podporován, rozhodla se vláda předložiti Národnímu shromáždění osnovu zákona., kterým se má poskytnouti věnováním k účelům vyučovacím, dobročinným, lidumilným neb obecně prospěšných, pokud jimi má býti oslavena desetiletá památka naší znovu nabyté samostatnosti, úplné osvobození od daně z obohacení.

Podle vzoru platných ustanovení o výhodě nižší sazby rozeznává i osnova mezi věnováními k účelům vyučovacím, dobročinným a lidumilným, jimž má příslušeti úplné osvobození z důvodu oslavy desetiletého trvání republiky Československé již ze zákona samého § 1), a věnováními k jiným účelům obecně prospěšným. Těmto posledním věnováním může býti přiznáno osvobození jen na řádně doloženou žádost (§ 2).

Pokud jde o osvobození darů a věnování od daně důchodové, všeobecné a zvláštní daně výdělkové, navrhuje osnova podle analogie vládního nařízení ze dne 28. září 1920, č. 550 Sb. z. a n., o Národním fondu Masarykovu, osvobození darů a věnování učiněných ťJubilejnímu fondu republikyŤ, při čemž výše darů a věnování osvobození požívajících jest omezena na jednu pětinu poplatného důchodu, pokud se týče jednu pětinu bilančního zisku. Jestliže v daném případě se finanční správa uchyluje od stěžejní zásady zákona ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n., o přímých daních, že dary, pokud nejsou částí režie výdělečného podniku, nesmí zkracovati daněprostě základ daně důchodové, všeobecné a zvláštní daně výdělkové, ježto při darování jde jen o způsob konsumpce důchodů, činí tak proto, aby umožnila jednotlivcům i podnikům súčastnili se důstojně oslavy desetiletého trvání republiky Československé, při čemž nepouštěla se zřetele jmenovitě okolnost, že soustředění darů u Jubilejního fondu republiky {obdobně jako tomu jest u Národního fondu Masarykova) zaručuje účelné a kontrole podrobené užití takových věnování všeobecným účelům národním, kulturním a humánním.

Vláda navrhuje, aby osnova byla projednána zkráceným řízením podle §§ 55 jednacích řádů sněmoven; zároveň doporučuje, aby osnova byla v obou sněmovnách přikázána výboru rozpočtovému s tím, aby podal zprávu ve lhůtě co možná nejkratší.

K odůvodnění návrhu na zkrácené řízení se uvádí:

Poněvadž úlevy platí jen pro věnování do konce roku 1928 a k uskutečnění věnování je potřebí u některých korporací delšího jednání, je požadavek, aby osnova byla projednána řízením zkrácenými, odůvodněn.

V Praze dne 12. června 1928.

Náměstek předsedy vlády:

Šrámek, v. r.

Ministr financí:
Dr. Engliš, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP