Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.
6. zasedání.

1588.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne..................,

jímž se mění § 3 zákona ze dne 16. dubna 119, č. 21 Sb. z. a n., o zabrání velkého majetku pozemkového (zákona záborového).

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

§ 3 zák. č. 215/1919 Sb. z. a n. mění se takto:

1. k prvnímu odstavci tohoto paragrafu se připojují jakožto bod c) slova "společný majetek bývalých urbarialistů";

2. dosavadní druhý odstavec téhož paragrafu se ruší.

Čl. II.

Zákon tento nabývá účinnosti 15. dnem po vyhlášení.

Provedou jej všichni členové vlády.

Důvodová zpráva.

Při jednání o osnově zákona záborového nebyly dostatečně vyjasněny poměry t. zv. kuriálních komposesorátů, pročež bylo v druhém odstavci § 3 zákona záborového výslovně ustanoveno, že o majetku těchto komposesorátů bude rozhodnuto zvláštním zákonem.

Nyní jest jisto, že při těchto komposesorátech jde o malý počet případů, při kterých vesměs není důvodů, pro které by neměla pro ně platiti ustanovení všeobecně pro pozemkový majetek platná, tedy zejména - jsou-li dány podmínky zákonem záborovým vůbec stanovené - předpisy zákona záborového a zákonů tento zákon doplňujících.

Jest proto důsledným a již v zájmu stejnoměrné úpravy právních poměrů velkého majetku pozemkového nutným, aby bylo přikročeno k právní úpravě, zmíněné v § 3 zákona záborového. K tomu právě směřuje připojená vládní osnova, která vypuštěním výhrady o zákonné zvláštní úpravě majetku kuriálních komposesorátů podrobuje tyto komposesoráty všem ustanovením zákona záborového. Tím dociluje se i žádoucí unifikace právní, neboť podle § 2 záborového zákona jest zabrán společný majetek (ve spoluvlastnictví) ve všech případech, které nejsou výslovně vyloučeny ze záboru podle prvního odstavce § 3 zábor. z., ať již právní povaha tohoto majetku jest jakákoli. Pro příště ani majetek t. zv. kuriálních komposesorátů nemá činiti výjimku z předpisů zákona záborového.

Současně zaměňuje se v dosavadním znění druhého odstavce § 3 zákona záborového, jež zařazuje do odst. prvního označení "majetek urbariálních obcí" výrazem; "společný majetek bývalých urbarialistů", který měl zákonodárce zřejmě na mysli již při vydání zákona záborového, a stanoví se tím zároveň v intencích zákonů o pozemkové reformě a ve shodě s nazíráním praxe v slovně, že není podroben záboru tento majetek, jehož nabyli bývalí poddaní při zrušení poměru poddanského, aby nebyla ohrožena jejich hospodářská, existence.

Právní účinnost zákona, jímž samozřejmě není dotčeno plnění povinností, plynoucích z církevních patronátů a na těch kterých majetkových souborech váznoucích, nastane podle výslovného ustanovení jeho článku lI. patnáctým dnem po jeho vyhlášení.

Vláda doporučuje, aby tento její návrh byl přikázán v poslanecké sněmovna výborům zemědělskému a ústavněprávnímu a v senátu výborům národně-hospodářskému a ústavně právnímu ku podání zprávy ve lhůtě nejkratší.

V Praze, dne 24. května 1928.

Náměstek předsedy vlády:

Šrámek v. r.

Ministr zemědělství:

Dr Srdínko v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP