II. volební období. |
Poslední úprava cen cukru zavedením tak zvané jednotné dopravní přirážky stala se bez spolupůsobení vlády, a to vzhledem k tomu, že obchod cukrem jest nyní úplně volným. Uvolnění obchodu cukerního stalo se v důsledku resoluce n. S. ze dne 23. června 1920, jíž bylo uloženo vládě, aby počínajíc 1. říjnem 1920 neobnovovala vázaného hospodářství cukrem a aby napříště nebylo na obchod tento používáno předpisů vládního nařízení ze dne 3. září 1920, č. 516 Sb. z. a n. Z té příčiny není vláda povolána nové kalkulace cen cukru zkoušeti, ježto právního podkladu pro to obsaženého ve vládním nařízení právě citovaném nemůže býti použito.
Vláda jest vedena stále snahou potírati účelně kartely jakéhokoliv druhu, pokud jeví účinky škodlivé. Nepustila z tohoto důvodu se zřetele vydati podle potřeby zákon o kartelech. Jak o tom svědčí četné poznatky v cizině, jde tu o problém nadmíru choulostivý, a mohlo by ukvapené řešení míti v zápětí nedozírné škody celého národního hospodářství. Musí proto býti postupováno co nejopatrněji a konáno šetření co nejdůkladnější, které samozřejmě vyžaduje delšího času. Problémem kartelovým obírala se také poslední mezinárodní hospodářská konference v Ženevě; o aplikací resolučních usnesení zmíněné konference na naše poměry koná se nyní v Poradním sboru pro otázky hospodářské široce založená expertisa za účasti všech význačných složek našeho hospodářství. K dotazu, zda přistoupí vláda konečně ke zřízení komor spotřebitelů a komor práce jako nezbytných poraden v hospodářských otázkách se sděluje, že osnova o těchto komorách jest jíž vypracována a bude ve vhodné době učiněna předmětem meziministerských porad.
Otázka cla na cukr řešena může býti jenom v souvislostí s úpravou celého našeho cukerního hospodářství. Pokud jde o to, aby zemědělská cla znovu byla upravena, nemá vláda nyní úmyslu nějakou změnu provésti, poněvadž dle článku V. zákona ze dne 22. června 1920 č. 109 Sb. z. a n. má možnost v případě mimořádné nouze dočasně nejdéle na dobu půl roku zrušiti nebo přiměřeně snížiti cla na obilí, mlýnské výrobky, dobytek a tuky. Poslední domácí sklizeň obilí, zvláště žita a pak brambor jest značně vyšší než sklizeň minulá, kdy vstoupil v platnost zákon o zemědělských clech a také cla neuplatnila se plně v cenách domácích plodin, přihlížíme-li k cenám na světovém trhu. Vzhledem k tomu nelze mluviti o mimořádné nouzi.
Pokud jde o dozor na bursy, jest jíž platnými předpisy a to zákonem ze dne 1. dubna 1875 č. 67 ř. z. ze dne 4. ledna 1903 č. 10 ř. z. a pokud se týče plodinové bursy v Bratislavě zákonem ze dne 15. února 1922 č. 69 Sb. z. a n. o něj dostatečně postaráno. Tento dozor může býti přirozeně vykonáván jen orgány státními.
Ve věci bonifikací podotýká se toto:
Státní správa železniční poskytla v kampani 192728 pro přepravu řepy a řízků v tuzemsku 15% slevu, pro přepravu surového cukru, určeného k výrobě vývozní rafinady 8-17% slevu, odstupňovanou podle vzdáleností, pro vývoz rafinady 10-20% slevu, odstupňovanou taktéž podle délky přepravní trati.
V oboru daňovém, celním a vývozním není žádných bonifikací.
K otázce, oč jest náš cukr lacinější ve státech jiných, možno odpověděti jen tolik, že cukr jest předmětem světového obchodu a tvoření místních cen jest v importujících státech odvislo kromě od nákupní ceny ještě od jiných momentů, jako jest dopravné, clo, daně, dávky atd. Při tom, jak zkušenost učí, pravidelně se nerozeznává v ohledu cenovém původ zboží.
V příčině snížení spotřební daně z cukru podotýká se, že vypjaté požadavky kladené na státní pokladnu nedovolují, aby podobný návrh zákona byl podán, při čemž nutno zdůrazniti, že dnešní zdanění cukru řepového, jež činí 1,84 Kč za 1 kg čisté váhy, činí proti zdanění mírovému, jež vyjádřeno bylo 38 zlatými korunami za 100 kg, necelý pateronásobek a zůstává jak za koeficientem valutárním (6.5) tak i za indexem cenovým (9).
Rovněž nedovoluje dosud rovnováha státního rozpočtu všeobecné snížení sazby daně z obratu, jež činí 25 hal. za 1 kg a zahrnuta jest v částce v interpelaci uvedené 2,9 Kč za 1 kg.
Žádné přesunutí spotřební
daně z cukru odporovalo by principu daně spotřební.