II. volební období. | 5. zasedání |
V časopise ťPrager PresseŤ, dne 18. prosince 1927 byla uveřejněna zpráva, že splnomocněný ministr Československé republiky dr. Krofta se strany jedné a zástupce Vatikánu se strany druhé sjednali dohodu o modu vivendi, která byla již parafována. Podle posledních zpráv bylo dokonce toto ujednání již ratifikováno.
Jelikož až do dnešního dne nebyly s veřejností sděleny úředně žádné údaje o obsahu tohoto ujednání ani po stránce meritorní - co je vlastním obsahem ujednání - ani po stránce formální - má-li býti uzavřena smlouva nebo jen vyměněny noty, obsahující výsledek jednání, jeví se žádoucí a nezbytné, aby Národnímu shromáždění byla o věc podána zpráva, Nemůže býti pochyby, že se tato ujednání dotýká věcí náboženských, jejichž úprava náleží k právům parlamentu, Vedle toho byl ve veřejnosti vyvolán dojem, že se ujednání dotýká také některých platných zákonů republiky a dokonce i svrchovaností státní. Protichůdné zprávy domácího i zahraničního tisku, zejména pak informace, jež otisknul říšskoněmecký časopis ťGermaniaŤ vyvolaly ve veřejnosti zmatek, obavy a znepokojení, Československá vláda prohlášením ze dne 9. prosince 1927 sdělila, že při dnešním stavu věcí nelze vyvraceti všechny nesprávnosti, ve zprávách novinářských uvedené, a uvésti je na pravou míru, ale ani později nesdělila ničeho s veřejností, očekávající s napětím zprávy o skutečném obsahu ujednání.
Z těchto příčin táží se podepsaní:
1. Jaký je obsah a průběh jednání Československé vlády s Vatikánem?
2. Bylo dotčeno tímto jednáním zákonodárství Československé republiky a mezí jiným také zákonodárství o pozemkové reformě?
3. Jaké stanovisko zaujímá vláda k
problému rozluky církve a státu?