Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období. 5. zasedání.

1432.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslance Františka Tomáška a soudr.

o protistátním počínání poslance dra V. Tuky (tisk 1419).

Státoprávní poměry republiky Československé jsou určeny česko slovenským právním řádem. Stěžejní a nejvyšší normou československého právního řádu jest jedině ústavní listina republiky Československé, uvozená zákonem ze dne 29. února 19 2, č. 121 Sb. z. a n., schváleným Národním shromážděním jednohlasně i všemi zástupci slovenskými.

Paragraf 3. této ústavní listiny stanoví:

ťÚzemí Československé republiky tvoří jednotný a nedílný celek, jehož hranice mohou býti měněny jen ústavním zákonem a jednotnost a nedílnost území Československé republiky jest tudíž právně trvalá, časově neomezená.

Stejně trvalý charakter má i československý právní řád.

Jest proto bez právní opory domněnka, že pro jitím určité doby mohlo by nastati na území státním nebo některé jeho části v ohledu státoprávním nějaké vacuum juris.

31. říjnem 1928 nepřetrhne se nijak právní kontinuita našeho právního řádu, a nenastane v žádné části Československé republiky bezprávní stav nebo snad stav, jejž by nebylo lze jinak změniti než sebeurčovacím právem.

Platí a budou nadále platiti platné zákony, jež jsme sami dali a jež měněny mohou býti pouze ústavou předepsaným způsobem.

Vládě přísluší ústavní povinnost prováděti zákony a dozírati na jejich zachovávání.

Proto vláda se vším důrazem odmítá názory projevené v novinářském článku, v interpelaci blíže vyznačeném, jenž neposloužil nijak prospěch u. a bezpečnosti našeho společného státu.

V Praze dne 25. ledna 1928.

Náměstek předsedy vlády:

Šrámek, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP