Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.

II. volební období. 5. zasedání.

1294.

Návrh

poslanců J. Pekárka, F. Ostrého, J. Náprstka a druhů

na vydání zákona, kterým se živnost dekoratérská prohlašuje za integrující součást řemeslné živnosti čalounické (§ 1 živ. řádu a § 1 živ. zák. pro území Slovenska a Podkarpatské Rusi).

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne ......................,

kterým se živnost dekoratérská prohlašuje za integrující součást řemeslné živnosti čalounické (§ 1 živ. řádu a § 1 živ. zák. pro území Slovenska a Podkarpatské Rusi).

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Živnost dekoratérská prohlašuje se za řemeslnou jakožto integrující součást řemeslné živnosti čalounické s obmezeními obsaženými v §u 1 odst. 5. živ. řádu a §u 1 odst. 5. živ. zákona pro území Slovenska a Podkarpatské Rusi.

§ 2.

Od průkazu způsobilosti jsou osvobozeni ti, kteří do doby účinnosti tohoto zákona byli zaměstnání v živnosti čalounické jako učni nebo pomocníci, prokáží-li 5tileté zaměstnání v této živnosti. Do tohoto pětiletí čítá se i doba ztrávená v tomto zaměstnání po účinnosti tohoto zákona. Pokud průkaz o vyučení se živnosti může býti nahrazen průkazem o nabytém školním vzdělání v příslušných školách odborných, ustanoví nařízení.

§ 3.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedení jeho náleží ministru obchodu, průmyslu a živnosti v dohodě s ministrem školství a národní osvěty.

Důvodová zpráva.

Živnostenský řád, platný pro země historické a živnostenský zákon, vydaný jako jeho obdoba pro Slovensko a Podkarpatskou Rus, ve svém §u 1 předpokládá rozvoj řemeslných živností a možnost, aby další živnosti řemeslné byly tam zařaděny, objeví-li se toho potřeba v zájmu veřejnosti interesované na činnosti živnostenské i v zájmu státu, jakožto nejvyššího činitele politiky živnostenské. V případě prohlášení živnosti dekoratérské za živnost řemeslnou, jsou zde důležité okolnosti, které pro vydání navrhovaného zákona mluví.

Činnost dekoratérská vyvinula se v posledním období jakožto významná činnost v důsledku zvýšené úrovně bytové a okrašlovací kultury, která dožaduje se i v uspořádání dekorativních předmětů nejen vkusu, nýbrž i řemeslné dovednosti a pohotovosti. Práce dekorační zejména pokud se týče popínání látek na zdě, úpravy výstav a dekorace plesové a slavností, bytové spojené s úpravou a věšením záclon, jsou a byly vždy provozovány čalouníky, takže již z toho jest zřejmo, že k provozování činnosti dekoratérské jest třeba řemeslné zručnosti. Také čalouníci zapracovaní pro úpravu bytovou mají stále spojení s umělci, pracujícími na návrzích, i s podniky, vyrábějícími látky dekorativní.

V odborné škole čalounické jest zvláštní péče věnována dekoratérství, z čehož jest zřejmo, že ministerstvo vyučování uznává činnost dekoratéra za činnost vyžadující řemeslného školení a řemeslné zručnosti.

Stát, pečující obsáhlým způsobem o rozvoj bytových řemesel, nemůže se uzavírati v zdokonalení bytových řemesel právě tím, že i ony druhy činnosti, které dosud jsou svobodné, avšak s bytovou kulturou těsně souvisejí, musí býti pojaty do okruhu živností řemeslných, aby i po formální stránce byly jim rovny, když po stránce faktické již rovnost činnosti zde nastala. Není pochyby o tom, že pronikání lepší bytové kultury do nejširších vrstev lidových jeví se již v podpoře stavebního ruchu, zejména zdůrazněním zdravého bydlení v rodinných domcích dlužno jenom uvítati a že právě byla to zvýšená péče o řemeslně zdatný dorost v řemeslech bytových, která uzná nejen zvýšené úrovně veškerého druhu bytového zařízení, nýbrž i četné úspěchy našich bytových řemesel v cizině, na př. na poslední výstavě dekorativních umění v Paříži. Činnost dekoratérská svou podstatou jest blízka ostatním bytovým řemeslům a již z toho důvodu jest nutno, aby prohlášením této živnosti za řemeslnou byla zaručena souhlasná spolupráce řemeslně kvalifikovaných příslušníků ostatních bytových řemesel a dekoratérů.

Řada živností, vykazující cechovní tradici, přešla mezi živnosti řemeslné při uzákonění živnostenského řádu jaksi automaticky. Nelze odpírati téže ochrany v zájmu veřejném i činnosti dekoratérské, která postupem doby a svým rozvojem stává se této ochrany hodnou, ježto zařazením ostatních bytových řemesel do zákonné ochrany ukazuje jasně, že zákonodárce měl na mysli zaručiti širokému odběratelstvu těchto životních potřeb dobrou jakost výrobků. Tohoto účelu lze vhodně a bez nákladů se strany státu docíliti, jestliže dekoratérství bude zařaděno mezi živnosti řemeslné, jakožto integrující součást řemeslné živnosti čalounické, jak v §u 1 vytčeno.

Provedením zákona pověřen jest ministr obchodu, průmyslu a živností v dohodě s ministrem školství a národní osvěty a to zejména ustanovení příslušných předpisů zákonných o vyučení a odborném školním vzdělání.

Po stránce formální budiž návrh přikázán výboru iniciativnímu a pro záležitosti průmyslu, živností a obchodu.

V Praze, dne 8. července 1927.

Pekárek, Ostrý, Náprstek,

Mlčoch, A. J. Beneš, Beran, Mašata, Molík, Malík, Pelíšek, dr. Zadina, Machník, Bradáč, inž. Černý, inž. Hrdina, dr. inž. Botto, Branecký, Chlebounová, Hýbner, Anděl, Kyncl, Jiráček, Pechmann.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP