Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927
II. volební období
4.zasedání

1196.

Naléhavá interpelace

poslanců Hakena, Kreibicha a soudruhů

vládě

o opětných provokačních pokusech policejních orgánů vůči komunistické straně v Československu.

K obvyklým prostředkům, jichž s oblibou používají všechny vlády v Československu, stejně jako v ostatních měšťáckých státech, v boji proti revolučnímu dělnickému hnutí patří policejní špiclové, konfidenti a agenti provokatéři, padělané dopisy a listiny, podvržené úřední spisy a plány, předstírané atentáty a jiné. Tyto prostředky, jež v boji proti dělnické třídě zaujímaly význačné místo v arsenálu politických zbraní Bismarcka, stejně jako carských vlád, jsou se stejnou, ba ještě zvýšenou oblibou používány v celém poválečném kapitalistickém světě, jehož vlády se i na tomto poli v pravém slova smyslu předstihují ve ťzbrojeníŤ, opatřujíce si celé armády ke všemu ochotných nízkých individuí a pořizují si hotové kanceláře na výrobu ťusvědčujících dokumentůŤ. Každý nový ťvynálezŤ v tomto ťoboruŤ v jednom státě je vítán a horlivě napodoben vládami druhých států, které daněmi na pracujících vrstvách krvavě vydřené peníze rozhazují na tyto ušlechtilé účely a sypou do hrdel hrabivých individuí.

Ani československé vlády nechtějí zůstati pozadu za všeobecným ťpokrokemŤ v tomto oboru státní činnosti druhých kapitalistických vlád, a zatím, co nemají peněz na podpory nezaměstnaných pro státní zaměstnance a pro postižené živelními pohromami, mají jich dosti na všelijaké policejně-špiclovské podvody. Podařilo se nám již hezkou řadu všelijakých Engelbertů Kučerů, Františků Benešů, Johnů a Grossmannů odhaliti. Ale československým ministrům zřejmě nedávají spáti pádné vzory pana Chamberlaina, Sarrouta, Mussoliniho, Cankovova, Pilsudského, Averescu, Horthyho a jiných velikánů a ve své ctižádosti se nepřestávají snažiti aby dosáhli v oboru policejního špiclovství, konfidentství a provokatérství vůči dělnické třídě v Československu světového formátu.

Čím více rostou v Československu třídní rozpory v důsledku hospodářské a sociální politiky reakční vlády, čím větší je bída vykořisťovaných, širokých pracujících mass, tím větším a uvědomělejším stává se odpor pracujících mass za vedení komunistické strany proti politickému, hospodářskému a národnostnímu útisku, tím usilovněji používá československá vláda všech možných policejně-špiclovských prostředků, kojíc se bláhovou myšlenkou, že se jí může podařiti těmito prostředky a methodami rozvrátiti a zničiti revolučněuvědomělou komunistickou stranu a zlomiti tak odpor všech utiskovaných vrstev.

Podáváme dnes vládě nový doklad o jejich policejně-špiclovských a provokačních methodách vůči komunistické straně, jehož odhalení svědčí zároveň o naivnosti a marnosti všech takovýchto snah.

Již delší dobu snažil se vetříti do různých ústředních orgánů komunistické strany Československa a jejích složek, jakož i do blízkosti jejích vedoucích funkcionářů Rudolf Bernhard, který bydlí ve Strašnicích, vydává se za architekta a stal se mimo jiné nápadným také tím, že bylo záhadno z čeho vlastně žije. Jeho počínání bylo proto s naší strany bedlivě, ale velmi nenápadně sledováno. Toto individuum nabídlo, aby si opatřilo snadný pramen příjmů, policejním orgánům, že za peníze bude dodávati zprávy od ústředního tajemníka komunistické strany Československa, poslance Jílka policii. O tom, jak jsou policejní orgány neustále pohotově, používati špiclovsko-provokativních method a prostředků vůči komunistické straně Československa, svědčí ta okolnost, že služby Bernhardovy bez okolků použily, ač jejich uskutečnění na první pohled bylo docela nepravděpodobné. Když nemohla přirozeně tato ťčinnostŤ Bernhardova vésti k žádným výsledkům, nabídl se, aby neztratil pramen svých nekalých příjmů a znaje již ze zkušenosti pohotovost policie k takovým machinacím, že bude touž cestou opatřovati informace o komunistické propagandě v Anglii a Francii. O spoluúčasti státních orgánů na tomto komplotu svědčí opět ta okolnost, že samy o této věci jednaly se zastupitelskými úřady francouzskými a anglickými v Československu.

Při tom Bernhard, aby povzbudil naděje policejních orgánů, vymýšlel všelijaké povídačky o kurýrech, které, byť pro každého jiného byly průhledným podvodem, stačily policii k řadě policejních opatření v okolí Jílkova bytu.

Konečně nastrojil Bernhard proti straně provokaci. Přišel do bytu tajemníka Mezinárodního všeodborového svazu Mesteka a přinesl mu plány létadel, bombardovacích létadel a stihačů systém ťŠmolík 16Ť a ťŠmolík 20Ť, o nichž nejprve tvrdil, že je ukradl státní továrně na létadla, a pak, že je dostal od svého švakra, který je prý jako major v továrně zaměstnán. Když tajemník Mestek rázně Bernharda odmítl, provokoval jej Bernhard po starém způsobu všech odmítnutých a odhalených provokatérů, výtkou, že je Mestek špatný revolucionář a nabízel mu, aby si plány aspoň přes noc prohlédl, že si pro ně druhého dne přijde. Mestek bydlí totiž v témž domě, jako poslanec Jílek a Bernhard a strůjci celého plánu a policie takto s Mestekem a Jílkem hodlali zatáhnouti celou komunistickou stranu Československa do nové ťvelezrádné aféryŤ. Poněvadž měl Bernhard pochybnosti, lze-li u poslance provésti domovní prohlídku, zjišťoval, dokud ještě počítal, že se mu jeho provokatérský plán zdaří, je-li skutečně možno policejní prohlídku v poslancově bytě provésti.

O spojení Bernhardově s policií svědčí v tomto případě nejlépe ten fakt, že Bernhardovi byly k provedení provokačního záměru opatřeny plány vojenských létadel.

Komunistické straně Československa a jejím funkcionářům podařilo se znovu odhaliti jeden z provokatérských plánů československé vlády proti komunistickému hnutí. Máme za to, že by vláda měla už jednou tohoto trainingu ve špiclovsko-provokatérském sportu zanechati. Odhalení opět dokazuje, jak je vláda v úzkých se svojí reakční politikou, ale zároveň je také dokladem o bláhovosti takového počínání. Ubezpečujeme vládu a její policejní orgány, že se i v budoucnosti roztříští její špiclovské a provokativní plány o bdělost revolučních dělníků celé komunistické strany.

Tážeme se vlády:

1.) Je ochotna sděliti sněmovně, který státní orgán zprostředkoval jednání špicla a provokatéra Bernharda s anglickým a francouzským zastupitelským úřadem?

2.) Je ochotna sděliti, kdo dal Bernhardovi k disposici k účelům policejní provokace plány vojenských létadel?

3.) Kdo nařídil policejní hlídky hlídající celé dny a noci okolí obydlí poslance Jílka

a kdo je odvolal, když byla tato provokace v komunistickém tisku odhalena?

4.) Chce vláda už konečně jednou přestati s plýtváním peněz, vydřených daněmi na pracujících vrstvách na účely policejní provokace a špionáže?

V Praze, dne 14. července 1927.

Haken, Kreibich,

Harus, Mondok, dr Gáti, Mikulíček, Čulen, Juran, Čermák, Štětka, Chlouba, Haiplick, dr Stern, Šafranko, Muna, Burian, Elstner, Schmerda, Bolen, Kopasz, Škola, Sedorjak, Steiner, Major, Jílek, Peter, Kolláriková.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP