Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927
II. volební období
4.zasedání

1183.

Odpověď

ministra veřejných prací

na interpelaci poslanců K. Brožíka, J. Bečko a soudruhů

o bezpečnostních opatřeních a o báňské inspekcí, aby se čelilo vzrůstu smrtelných

a těžkých úrazů v dolech

(tisk 1079).

Na interpelaci, jejíž zodpovědění jsem převzal sám, jelikož záležitost jí dotčená spadá výhradně do kompetencí ministerstva veřejných prací, sděluji toto:

Zavedení spoluúčasti dělnictva na kontrole bezpečnosti báňského provozu bylo již dávno snahou nejen dělnictva, ale i vlády a majitelů dolů.

V bývalém Rakousku byli t. zvaní dělničtí delegáti anebo členové místních pracovních výborů, po případě členové představenstva bratrských pokladen, kteří přednášeli hornoúředním funkcionářům a správám dolů jménem dělnictva stížnosti anebo návrhy, jež se týkaly bezpečnostních a zdravotních poměrů při práci hornické.

V Československé republice jsou členové závodních rad na základě zákona čís. 146/1920 (§ 2. bod 1. a 2.) pověřeni obhlídkami dolů a povrchových zařízení závodů, sepisují o prohlídkách závodů protokoly, ve kterých uvádějí výsledky svých pozorování a jednají se správou závodů a horními úřady o odstranění závad a nepřístojností, které by mohl y ohrožovati život a zdraví dělnictva.

Inspekční úředníci ministerstva veřejných prací zjišťují zvláště, jakého druhu jsou závady nalezené členy závodních rad, zda byly závodní správou odstraněny a bylo-li stížnostem horním úřadům sděleným vyhověno.

Účast dělnických zástupců při kontrole bezpečnosti horního provozu byla zaváděna vládou a vítána majiteli závodů, neboť, když dělnictvo samo spolukontroluje bezpečnost provozu, spíše se přesvědčí, že stanou-li se přece neštěstí, že zaviněna jsou vyššími silami nebo vlivem různých neblahých okolností, jichž zamezení je namnoze mimo lidské schopnosti.

Hornictví má velké škůdce v třaskavých plynech, uhelném prachu a důlních požárech; tito tři činitelé jsou zpravidla příčinami velkých důlních katastrof.

Práce na dole je a zůstane i při zachovávání všech bezpečnostních ohledů vždy nebezpečná pro všechny kategorie zaměstnanců.

Paušální obviňování správ závodů a horních úřadů ze zanedbaného stavu dolů nelze bráti všeobecně, poněvadž samotným inženýrům, dozorcům i hornoúředním úředníkům jistě záleží na vlastním životě a zdraví.

Horní úřady i ministerstvo veřejných prací snaží se všemožně, aby ochranná bezpečnostní zařízení na dolech byla na výši doby; nutno uvésti na př. jen opatření, aby čeleno bylo nebezpečí uhelného prachu kamenným poprašováním místo dosud užívaného navlhčování uhelného prachu, přes to, že tento způsob vyžádá si poměrně velkých investicí. Dále jest snaha zavésti nový typ indikační lampy, která by se zapalovala elektrickým akkumulátorem a pod.

Hornická úrazová statistika za rok 1926 bude ukončena během července 1927 a výsledek bude publikován.

Ohledně počtu smrtelných úrazů v letech 1919-1926 nutno uvésti, že se pohybuje úplně v mezích počtu smrtelných úrazů roků předválečných i válečných. V interpelaci uvedená sestava o smrtelných úrazech dělá dojem jich přírůstku jen proto, poněvadž začíná rokem 1922, ve kterémž roce bylo za celou periodu let 1910 - 1926 minimum smrtelných úrazů.

Výsledek není ani zdaleka tak nepříznivý srovnají-li se statistická data počínaje rokem 1910, a to bez Slovenska poněvadž údaje pro Slovensko za předpřevratové roky chybí.

Počet úrazů lehkých které jen dobou léčení kvalifikovaly se za těžké, stoupl ovšem a jest tudíž větší proti rokům dřívějším.

Tato okolnost vysvětluje se tím, že novou úpravou nemocenského a neplným zaměstnáním po celý týden při nedostatku uhelného odbytu prodloužila se průměrná doba subjektivní neschopnosti k práci i v těch případech, kde v bezpečnostních poměrech nenastalo zhoršení.

V náhradě bezpečnostní kontroly dělnické, prováděné nyní členy dělnictvem volených závodních rad, jinými státními orgány vyšlými z řad dělníků nevidí ministerstvo veřejných prací žádné zlepšení inspekce.

Bezpečnostním dozorem pověření členové závodních rad mají při inspekcích oproti jiným dozorčím orgánům tu výhodu, že jsou stále na jednom závodě znají důkladně jeho poměry poněvadž zpravidla zde mnoho let pracovali a konají inspekce systematicky v krátkých, 14tidenních lhůtách, mají tudíž stále běžnou znalost o provozních poměrech bezpečnostních.

Ministerstvo veřejných prací snaží se již po léta o sanaci horních úřadů a patřičné obsazení inspekčního oddělení v ministerstvu veřejných prací; v této svojí snaze musí pokračovati i přes úsporné tendence, sledované jinak státní správou. Věc inspekčních dělnických orgánů bude ministerstvem veřejných prací samozřejmě dále sledována, aby v dohodě se všemi na hornictví súčastněnými činiteli mohla býti uspokojivě vyřešena a vybudována tak, aby se její činnost potkávala s důvěrou hornických zaměstnanců a také veškeré veřejnosti.

V Praze dne 13. července 1927.

Ministr veřejných prací:

Dr. Spina v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP