Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927
II. volební období
4.zasedání

1175.

Zpráva

kulturního a rozpočtového výboru

o usnesení senátu Národního shromáždění republiky Československé (tisk 1136)

k Vládnímu návrhu zákona (tisk sen. 326 a 465)

o úpravě zeměměřičského studia na Vysokých školách technických.

I.

Senát Národného shromáždení prijal 1. června 1927 osnovu zákona (tisk 326 a 465) o úprave zememeričského štúdia na vysokých školách technických. Osnova táto pridelená bola predsedníctvem snemovni kultúrnemu výboru ku podání zprávy do útorka t. j. 12. červenca 1927.

Zákonná osnova obsahuje len 7 paragrafov, ktoré v skutočnosti nevyžadujú obširnejšieho odôvodnenia, poneváč štúdium zememeričské na našich technikách skutočným oprávneným požiadavkom odbornej služby geometrickej nevyhovuje.

Odborníci a patričné spolky geometrov a inžinierov bojovali už v starom Rakúsku za prehĺbenie štúdia zememeričského; a síce za také prehĺbenie, ktoré by sa rovnalo aspoň štúdiu a organizácii v nemeckej ríši, vo Francii, alebo priamo v bývalom Uhorsku platné.

Krátky obsah nového zákona spočíva v zmene dosavádnych 2ročných geodetických kurzov na 3ročné zememeričské kurzy s dvoma štátnymi zkúškami. Týmto, vedecky i prakticky prehĺbeným štúdiumem získajú geometri inžinierskeho, eventuálne i doktorského titulu a stanú sa tak rovnocenní absolventom iných odborov techniky.

Kultúrny výbor prijal po dlhšej debate nezmenenú osnovu zákonnú, odhlasovanú v senáte hlavne preto, aby sa najnutnejším potrebám hneď vyhovelo. Ale kultúrny výbor vyslovuje v rezolúcii žiadosť, aby ministerstvo držalo v patrnosti eventuálne zlepšenie štúdia na 8 semestrov, a patričnú zmenu zákona po nadobudnutých zkušenostiach v budúcnosti.

Podobne prijal kultúrny výbor návrh rezolúcie, ktorou sa vláda vyzýva, že by podala návrh na založenie vysokej školy zememeričskej v Bratislave a umožnila tak event. premenu univerzity Komenského na polytechnikum. Kultúrny výbor nadobudol presvedčenia, že najlepším strediskom pre vysokoškolské a vedecké štúdium na Slovensku j e nateraz Bratislava, kde funguje už univerzita, kde je veľká a na pomery slovenské veľavýznamná univerzitná knihovna, kde jest mnoho vedeckých institutov atď. a tým je daná možnosť praktického vybudovania slovenskej techniky, alebo spolu s univerzitou polytechniky.

Kultúrny výbor navrhuje snemovni prijatie zákona a rezolucií v pripojenom znení.

V Prahe, dňa 12. červenca 1927.
Dr Novák v. r.,
Dr Štefánek v. r.,
místopredseda.
zpravodajca.

II.

Stát má význačný zájem na tom, aby studium zeměměřičské bylo postaveno na takovou výši, aby odpovídala důležitosti orgánu, kde osoby studium toto absolvující ze značné části najdou svého zaměstnání.

Část příjmů státu našeho závisí při pozemkové dani na správném vedení evidence katastrů, jež je svěřena právě orgánům, toto studium absolvujícím. Také právní podklad majetkové formy pozemkové jest velmi závislým na správné činnosti orgánů pozemkové katastrové evidence.

Proto rozpočtový výbor uvítal návrh zákona na úpravu studia zeměměřičského. Náklady tím státní správě vzniklé nejsou tak vysoké, aby nebyly vyváženy výhodami, které vzniknou schválením zákona.

Výbor rozpočtový připojil se též svým usnesením ku zprávě a návrhu výboru kulturního.

V Praze 12. července 1927.
Bradáč v. r.,
Ing. Jan Černý v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Resoluce

1.

Vládě se ukládá, aby se postarala o zřízení oddělení pro zeměměřičské studium také na německé vysoké škole technické v Praze, jakmile se toho objeví potřeba dostatečným stoupnutím poctu posluchačů zeměměřičského inženýrství na německé vysoké škole technické v Brně.

2. Vláda sa vyzýva, aby zahájila potrebné prípravy k čím rýchlejšiemu otvoreniu vysokej zememer. školy na Slovensku v Bratislave, ktorá nech je buď v spojení s univerzitou Komenského, alebo ako začiatok samostatnej slovenskej techniky.

3. Vláda se vyzývá, aby učinila přípravy po nabytí patřičných zkušeností k vybudování 4letého zeměměřičského studia v každém případu v době nejbližší.

Zákon

ze dne……………………………………1927

o úpravě zeměměřičského studia na Vysokých školách technických.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Na českém vysokém učení technickém v Praze v rámci vysoké školy speciálních nauk, na české vysoké škole technické v Brně a na německé vysoké škole technické v Brně zřizují se od počátku studijního roku 1927/28 oddělení zeměměřičského inženýrství.

(2) Posavadní dvouleté kursy pro vzdělání zeměměřičů (geodetické kursy) se koncem studijního roku 1927/28 vesměs zrušují.

§ 2.

(1) Studijní doba zeměměřičského inženýrství stanoví se třemi roky a rozvrhuje se na dva oddíly, z nichž prvý zakončuje se státní zkouškou obecnou a druhý státní zkouškou odbornou.

(2) Rozvrh studijní doby na oddíly určí ministr školství a národní osvěty.

§ 3.

Pro posluchače zeměměřičského inženýrství vydá ministr školství a národní osvěty studijní osnovy a zkušební řády; pokud tyto neobsahují odchylné předpisy, platí pro toto studium všeobecná ustanovení studijních řádů vysokých škol technických.

§ 4.

Absolventi studia zeměměřičského inženýrství, kteří vykonali státní zkoušku odbornou, mohou nabýti doktorátu technických věd za podmínek platných pro dosažení tohoto doktorátu, ne však dříve, než jeden rok po složení druhé státní zkoušky.

§ 5.

Posluchači a absolventi kursů pro vzdělání zeměměřičů (geodetických kursů) mohou do 31. prosince 1930 vykonati státní zkoušku podle nařízení ministerstva kultu a vyučování, vydaného ve shodě s ministerstvem vnitra, financí a orby ze dne 4. září 1897, č. 224 ř. z.

§ 6.

Ministr školství a národní osvěty stanoví podmínky, za nichž mohou posluchači a absolventi kursů pro vzdělání zeměměřičů (geodetických kursů) prokázati způsobilost podle zkušebních předpisů pro zeměměřičské inženýrství a tak nabýti též oprávnění k užívání stavovského označení "inženýr (Ing.)".

§ 7.

Zákon tento, jímž zrušují se všechna mu odporující ustanovení, nabývá účinnosti dnem 1. září 1927 a provede jej ministr školství a národní osvěty.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP