Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období 4. zasedání

1144.

Vládní návrh,

kterým se předkládá Národnímu shromáždění obchodní úmluva sjednaná mezi

Československou republikou a republikou Tureckou ze dne 31. května 1927.

Návrh schvalovacího usnesení.

Národní shromáždění Československé republiky souhlasí s obchodní úmluvou mezi Československou republikou a republikou Tureckou, sjednanou v Angoře dne 31. května 1927.

Důvodová zpráva.

Naše obchodní styky s Tureckem byly až dosud upraveny prozatímní úpravou ze 6. srpna 1925 (s platností od 21. srpna 1925), kterou bylo nutno, aby byl zabezpečen nepřerušený rozvoj našich obchodních styků, ve smyslu tureckého zákona z 12. prosince 192 vždy po půl roce obnovovati, což se stalo naposledy výměnou not ze dne 24. března t. r. Zatím bylo jednáno s tureckou vládou o obchodní úmluvu definitivní, a tato byla uzavřena: v Angoře 31. května t, r.

Předkládaná obchodní úmluva upravuje vzájemné obchodní styky na základě doložky nejvyšších výhoda mimo ta si smluvní strany navzájem vážou celní sazby na hlavní své vývozní druhy zboží, vyjmenované v připojených seznamech A a B; zvláštních celních slev si neposkytují.

Dle zásady nejvyšších výhod upravuje se touto úmluvou také průvoz zboží, zacházení s loďmi, obchodními cestujícími atd. Z této zásady vyjímá se, jako obvykle, pohraniční styk a zvláštní obchodní a celní režim, jestliže by byl zaveden mezi Tureckem a zeměmi odloučenými v r. 1923 od říše Ottomanské.

V závěrečném protokolu je upravena otázka nákupu tabáku se strany československé tabákové režie.

Úmluva vstoupí v platnost 1 měsíc po výměně ratifikačních listin, má zůstati v platnosti bez časového omezení, ale může být vypovězena se 6měsíční lhůtou.

Význam této úmluvy pro naše obchodní styky s Tureckem je patrným z dosavadního rozvoje vzájemného obchodu: Náš vývoz do Turecka vzrostl ze 167 mil. Kč v roce 1925 na 234 mil. Kč v roce 1926; za prvé čtyři měsíce tohoto roku dosáhl 68 mil. Kč. Dovoz z Turecka k nám stoupl ze 439 mil. Kč na 98 mil. Kč; letos dosáhl dosud jen 8 mil. Kč, protože hlavní nákupy tabáku nebyly, dosud provedeny. Do Turecka vyváží se z Československé republiky hlavně cukr, bavlněné příze a tkaniny, vlněné tkaniny, jutové pytle, skleněné a porculánové zboží, smaltované nádobí, hospodářské stroje, zápalky a jiné. Dováží se především tabák, dále fíky, sušené hrozny, cigarety; lískové oříšky, jehněčí kůže a jiné.

Po stránce formální vláda projevuje přání, aby tato předloha byla projednána současně poslaneckou sněmovnou a v ní výborem zahraničním a výborem pro záležitosti obchodu, průmyslu a živností, i senátem a v něm výborem zahraničním a národohospodářským.

Text této obchodní úmluvy s protokolem o odepsání předkládá se ve zvláštním exempláři ve znění francouzském a v překladu československém.

V Praze dne 30. června 1927.

Předseda vlády:

Švehla, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP