Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období 4. zasedání

1117.

Návrh

poslanců Františka Navrátila, Františka Světlíka, Jakuba Janovského a druhů na poskytnutí pomocí obyvatelstvu živelní katastrofou postiženému na Kojetínsku a na Konicku.

V sobotu dne 18. t. m. po 9. hodině večer stiženo bylo Kojetínsko prudkou bouří s větrnou smrští, krupobitím a průtrží mračen. Živelní touto katastrofou byly způsobeny obrovské škody. Stromy byly vyvráceny z kořenů, sloupy elektrického vedení převráceny, silnice a cesty přívalem vodstva podemlety, že staly se nesjízdnými. Úroda na polích zničena. Nejvíce poškozeny jsou obce Dřevnovice, Nezamyslice, Doloplazy, Polička, Vicoměřice, Němčice, Tvorovice, Polkovice, Pištín., Hruška, Osičany a řada jiných.

Rovněž zhoubnou katastrofou bylo dne 18. t. m. odpoledne postiženo Konicko, zejména obce: Buková, Lípová, Jednov, Suchdol, Přemyslovice a Ptenský dvorek. Voda hrnoucí se s hor sebrala na polích veškerou úrodu a také úrodnou prsť. V celém kraji jest spoušť a zničení. O katastrofě lze si učiniti představu, když i vlak jedoucí z Prostějova se musel vrátiti, poněvadž příval vody ženoucí se proti němu hnal sebou stromy, klády a valouny kamene. Přívaly vod podemlely také četné domky, takže některé hrozí sesutím.

Obyvatelstvo krajů katastrofou postižených octlo se v postavení přímo zoufalém a bez pomocí z prostředků veřejných nebude moci ze své hospodářské tísně, do které bylo nezaviněně uvrženo vybřednouti. Vzhledem k tomu navrhují podepsaní:

Slavná sněmovno, račíž se usnésti:

Vládě se ukládá;

1.) Aby nařídila vyšetřiti co nejbedlivěji škody způsobené letošními živelními pohromami za účastí místních znalců a zástupců.

2.) Aby bez prodlení byly poskytnuty postiženým zemědělcům z prostředků státních jednak přiměřené nouzové podpory na opatření osiva, plodin, krmiva a steliva i na odstranění nánosu, jednak bezúročné půjčky.

3.) Aby v postižených krajích proveden byl odpis daní přímých, zvláště též daně z obratu a to nejen pro rok 1927, nýbrž i dlužných daní starších, jakož i dlužných dávek z majetku a z přírůstku na majetku.

4.) Aby státní pozemkový úřad povolil příslušným zemědělcům-přídělcům slevy, pokud se týče odklad splátek na přídělové ceny a to bezúročně.

5.) Aby nařídila příslušným okresním politickým správám, aby zahájily co nejrychlejší a nejrozsáhlejší akce pro postižené na opatření osiva a plodin, jež by ještě letos mohly dáti nějakou sklizeň, ale také i pro podzimní zasetí zemědělských ploch i příští jarní setbu, jakož i též krmiv, steliva a umělých hnojiv, Pro dovoz těchto buďtež povoleny co největší slevy na železnicí.

6.) Aby ministerstvo Národní Obrany zapůjčilo, kde tak lze učiniti, koně, by náhradní osev mohl býti ještě teď urychleně proveden.

7.) Aby spolu se zeměmi podporovala opravu poškozených komunikací, jako prací nouzových a tím zmírnila nezaměstnanost v postižených krajích.

8.) Aby s urychlením přikročila k realisování zákona ze dne 15. října 1925, čís. 227 Sb. z. a n. a ze dne 4. července 1923, č. 149 Sb. z. a n. o opatřeních k zamezení škod při živelních pohromách v budoucností a o zřízení fondu na vybudování veřejné organisace živelního pojištování zemědělského.

Finanční zatížení s návrhem tímto spojené budiž hrazeno z položek rozpočtu k tomu účelu určených a z úspor rozpočtových vůbec.

Po stránce formální budiž tento návrh přikázán výboru iniciativnímu a pak zemědělskému i rozpočtovému.

V Praze, dne 21, června 1927.

Fr. Navrátil, Světlík, Janovský,

Bezděk, Sedláček, Stašek, Hintermüller, Šamalík, Krejčí, Bayer, inž, Dostálek, Daněk, Adámek, Janalík, Kaňourek, Roudnický, dr. Dolanský, Košek, Myslivec, Stanislav, Vološin, Vičánek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP