Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období 4. zasedání


1111.

Zpráva

výboru zemědělského a rozpočtového

o návrhu posl. Frant. Staňka, dr. Dolanského, dr, Budaye, dr, Lukavského, R. Mlčocha, Windirsche, dr, Luschky, Stenzla a druhů (tisk 948)

na pomoc krajům, v nichž dobytkářství ohroženo jest nemocí zvanou distomatosa.

I.

Zemědělský výbor jednal o výše uvedeném návrhu ve schůzi dne 15. června 1927. Zpravodaj přednesl návrh čís. 94 o poskytnutí pomocí krajům, v nichž dobytkářství jest ohroženo nemocí, zvanou distomatosa a podal obšírnou zprávu o rozšíření této nemocí.

Dle úředního šetření vyskytla se distomatosa v uplynulém zimním období na území republiky ve 113 okresech, 1154 obcích a 13.705 dvorcích. V tomto období přibližně do konce měsíce března uhynulo touto chorobou celkem 4.051 kusů skotu, 6.567 ovcí a 352 koz a bylo poraženo z nutností 3.840 kusů onemocnělého skotu, 7.795 ovcí a 132 koz.

Počítá-li se s průměrnou cenou 1 kusu skotu 1.700 Kč a s 4.051 kusy uhynulými, 2688 kusy nutně poraženými, ale neupotřebitelnými, dále 840 kusy uhynulými v měsíci dubnu a 539 kusy v témže měsíci nutně poraženými, ale neupotřebitelnými, přichází se k celkové ztrátě skotu ve výši 13,800.600 Kč,

V tomto nejsou započítány ztráty na ovcích, které zvláště na Slovensku a Podkarpatské Rusi přicházejí v úvahu, Počítáme-li s průměrnou cenou 120 Kč za 1 ovcí a připočteme-li při témže způsobu odhadu jako u skotu k 6.567 uhynulým ovcím ještě 5.456 ovcí nutně poražených, ale neupotřebitelných, dále pravděpodobné ztráty za měsíc duben a to 1320 uhynulých a 1.092 pravděpodobně v dubnu nutně poražených, ale neupotřebitelných, činí ztráty u ovcí celkem 1,732.200 Kč.

Čili úhrnná ztráta u skotu a ovcí činila by pak do měsíce dubna 15,532.800 Kč.

Uvedené úředně zjištěné ztráty jsou ve skutečnosti ještě mnohem větší, neboť mnoho případů zůstane neohlášeno jednak z obavy před kontumačními opatřeními, jednak z neznalostí věcí, ale i z netečností živelními pohromami již otupělého zemědělce.

Pokud došly zprávy, byla nemoc distomatosa v Čechách zjištěná v okresích: České Budějovice, Hluboká n. Vlt., Netolice, Prachatice, Habry, Ledeč, Chotěboř, Čáslav, Dolní Kralovice, Krumlov, Lišov, Trhové Sviny, Týn, n. Vlt., Horažďovice, Strakonice, Jičín, Libáň, Klatovy, Milevsko, Soběslav, Vimperk, Volary, Volyně, Tábor, Třeboň, Veselí n. Luž., Mladá Vožice. Ve velkém rozsahu rozšířila se tato nemoc na Slovensku, zejména v okrese Michalovce, Prievidza atd. a na Podkarpatské Rusi, kde téměř všechny okresy byly zamořeny touto nemocí. Také na Žitném Ostrovu v povodí Hronu a Ipoly nabývá onemocnění skotu motolicemi hrozivého rozsahu. Nemoc tato vyskytuje se zvláště v krajinách, kde povodně a zátopy způsobily jíž v minulých letech velké škody, takže nejvíce postiženi jsou zemědělci, kteří stíháni byli v minulých letech živelními katastrofami, z nichž se dosud nevzpamatovali.

Dle sdělení zástupců vlády poskytla vláda 1 milion Kč na zakoupení prostředků ku léčení této zhoubné nemocí, Tento obnos použít byl na úhradu 50% nákladu cen léků, používaných ku léčení nemoci distmatosy, Vzhledem k velkému rozsahu rozšíření této nemoci obnos tento nepostačuje a jest nutno, aby poskytnuty byly další prostředky, aby netoliko nemocný dobytek byl léčen, ale aby také učiněna byla náležitá opatření jak preventivního rázu, tak i k omezení následků nemoci. Jest proto nutno nejen zvýšiti výše uvedený obnos, ale jest také potřeba zařaditi do rozpočtu na rok 1928 příslušnou položku, aby zamezeno bylo včasným léčením rozšíření distomatosy v letech příštích.

Nelze ještě dnes ani přibližně vypočítati ztráty, které pádem dobytka budou zemědělcům rozšířením této emoci způsobeny. Ztráty národohospodářské, které vznikají touto nemocí, jsou velmi značné a postihují zejména drobné a střední zemědělce, poněvadž dle provedeného šetření nemoc tato rozšířena byla zejména u drobných a středních zemědělců, kteří vyhánějí dobytek na pastvu.

Proto z důvodů národohospodářských jest nutno, aby státní správa nejen co nejúčinněji přistoupila ku léčení nemocí a k zamezení dalšího šíření katastrofy, ale tak, aby postiženým zemědělcům dostalo se z prostředků státních úměrné náhrady za padlý dobytek. Situace zemědělců v postižených krajích jest zoufalá, Po katastrofách minulých let přichází tato nová pohroma.

Zemědělský výbor projednával výše uvedené návrhy a přijal návrhy referenta, aby mimo návrhů obsažených v iniciativním návrhu poslance Staňka a spol, bylo doporučeno vládě, aby nařídila příslušným berním správám v oblastech pohromou postižených, aby poskytnuty byly postiženým poplatníkům úlevy daňové a aby v těchto krajinách přistoupeno bylo k soustavnému provádění meliorací půdy a úpravě toků, neboť jedině odvodněním, pozemků a provedením regulací, které by zabraňovaly povodním a vápnění pozemků, jest možno trvale zabrániti většímu rozšíření této nemocí.

Vzhledem k tomu navrhuje zemědělský výbor:

Poslanecká sněmovno, račíž se usnésti:

Vládě republiky Československé se ukládá:

1.) aby nákladem státním opatřeno bylo dostatek prostředků k léčení distomatosy;

2.) aby v krajích postižených bylo přikročeno k plánovitému léčení této nemocí a byla nařízena veškerá nutná opatření, jak preventivního rázu, tak i k omezení následků nemoci;

3.) aby zemědělcům, kteří utrpěli těžké ztráty pádem dobytka, byly z prostředků státních poskytnuty úměrné náhrady;

4.) aby vláda nařídila příslušným berním správám, by vyžádaly si od okresních politických správ úřední výkazy o vyšetřených škodách a podle nich aby proveden byl u poplatníků v postižených krajích odpis daní, zvláště též daně z obratu a poskytnuty všemožné úlevy při placení daní;

5.) aby ministerstvo zemědělství přikročilo k vlastní produkcí léčiv na tuto nemoc;

6.) aby byl uveden v život fond pro účely veřejného živelního pojištění, zejména dobytčího;

7.) aby v krajinách postižených bylo přikročeno k soustavnému provedení melirací a k úpravě toků.

V Praze, dne 15. června 1927.
Ad. Prokůpek v, r
Rud. Beran v, r.
předseda,
zpravodaj,


II.

Výbor rozpočtový pojednal o návrhu citovaném ve své schůzí dne 23. června 1927 a usnesl se doporučiti usnesení výboru zemědělského poslanecké sněmovně ku schválení.

Upozorňuje však, že ve zprávě výboru zemědělského nejsou vyjmenovány všecky okresy distomatosou napadené a jest třeba, aby vláda vzala zřetel i na okresy nevyjmenované, Nemocí, o níž návrh pojednává, postiženy byly všecky krajiny loňským mokrem postižené. Nemoc ta pravděpodobně jen v mokrých krajinách a obdobích se přichází - zejména i východní oblast Čech byla napadena.

Dobře vystihl zemědělský výbor, že v mnohých místech nemoc bujela a nebyla hlášena. Stalo se tak proto, že nemoc neodborníkem nemůže býti rozpoznána, řezníci pak velmi zhusta nemoc po poražení kusu, dohodnuvše se s majitelem, neohlásili.

Jelikož ještě v měsíci květnu byly zjištěny případy nemocí distomatosy na okresu skutečském, jest oprávněná obava, že škody národohospodářské jsou daleko vyšší, nežli s jakými úřední statistika počítá.

Rozpočtový výbor se usnesl doporučiti poslanecké sněmovně schválení všech 7 resolučních návrhů výboru a žádá, aby slavná sněmovna přijala i usnesení výboru rozpočtového, znějící:

ťVláda republiky Československé se vyzývá, aby poskytla podpory i krajinám ve zprávě nejmenovaným, v nichž škody zjištěny byly až v měsících jarních.Ť

V Praze, dne 23. června 1927.
Bradáč v, r.,
Jos. V. Adámek v. r.,
Předseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP