Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927
II. volební období.
4. zasedání

1061.

Návrh

poslanců V. Mikuláše, E. Špatného, Fr. Zeminové, inž. Záhorského a druhů

na poskytnutí pomoci postiženým živelními pohromami.

Z celé řady okresů hlášeny jsou strašlivé živelní pohromy, jejichž dosah jest nebývalý. Průtržemi mračen a krupobitím byly způsobeny ohromné škody na úrodě polní, ovocných zahradách, na obytných domech i cestách. V některých obcích řádilo krupobití takovou silou, že jak ozimy tak i jařiny jsou úplně zničeny. Jsou místa, kde obraz tohoto díla zkázy lze si velmi těžko představiti. Byla to především ledová smršť a ohromné krupobití dne 4. června v odpoledních hodinách v obcích na Příbramsku, Dobříšsku, Novoknínsku, Neveklovsku, Zbraslavsku, Davelsku, Jílovsku a Říčansku, jehož následky jsou pro zemědělce hrozné. V mnohých obcích způsobeny škody statisícové. Žito a pšenice zničena úplně, ječmen i oves z největší části, ba i pícniny jsou zkaženy. Ovoce letos nebude! Stromy jsou otlučeny, ba i kůra ledovou spouští sedřena a řada ovocných stromů vyvrácena. Jahodoviště, zeleniny i řepy ledová smršť vbičovala do země. Také v lesích a na domovním majetku, zejména oknech, způsobeny značné škody. V Petrově na Jílovsku, v Třebšíně na Neveklovsku, v Krámech na Dobříšsku, způsobeny škody statisícové, ve Štěchovicích 368.774 Kč, v Novém Kníně 948.000 Kč. Škody takto způsobené páčí se do mnoha milionů.

Stav zemědělců jest namnoze zoufalý a vyžaduje co nejrychlejší a vydatné pomoci se strany státu. Nebude ani chleba ani dostatek píce pro dobytek. Celoroční práce a výsledky námahy zemědělského lidu katastrofou postiženého zmařeny rázem. Bude třeba, aby do obcí postižených, kde bude nutno zničené obilí neb jiné kultury zaorávati dodáno bylo okamžitě z prostředků státních vhodné osivo různých směsek, aby tak získána byla potřebná píce pro příští měsíce. Nestane-li se tak co nejdříve, budou nuceni poškození zbaviti se posledního kouska dobytka. Jest tedy veřejné pomoci potřebí ihned, po svědomitém, přesném a přísném zjištění škod. Jest ovšem také žádoucno, aby příslušné politické úřady spravedlivě rozlišovaly mezi škodami částečnými, škodami velkými a škodami, které znamenají zničení existence. Zvláštního zřetele pak bude třeba u drobných zemědělců, kteří i za normální úrody těžce existenci svých rodin obhajují. Poněvadž jedná se v tomto případě o okresy zvláště chudé. dospěli podepsaní k přesvědčení, že jest nutno přispěti vydatně a okamžitě poškozeným v jejich těžkých poměrech.

Podepsaní proto navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby:

1. škody výše uvedené dala okamžitě úředně vyšetřiti,

2. poškozeným podle výše zjištěných škod poskytnuta byla z prostředků státních přiměřená finanční podpora,

3. na postižených nebyly letošního roku vymáhány běžné daně,

4. do obcí, kde jest úroda zničena úplně. urychleně dodáno bylo potřebné osivo za účelem získání zelené píce,

5. do okresních i zemských pomocných komisí pro poškozené živelními pohromami byli bezpodmínečně povoláni zástupcové malozemědělců, domkářů, venkovských živnostníků a dělníků.

Návrh tento budiž přikázán výboru zemědělskému a rozpočtovému k projednání.

V Praze dne 9. června 1927.

Mikuláš, Špatný, Zeminová, inž. Záhorský,

dr. Uhlíř, Buříval, Bergmann, Netolický, dr. Patejdl, Chvojka, Procházka, Prášek, Sladký, Hrušovský, Moudrý, Riedl, Pechmanová, Červinka, Langr, David, Lanc, Knejzlík, dr. Franke.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP