II. volební období.
4. zasedání

1041.

Zpráva

výboru pro záležitosti průmyslu, živností a obchodu a výboru rozpočtového

o vládním návrhu (tisk 942) zákona,

kterým se vláda zmocňuje, aby převzala státní záruku za úvěr určený k výstavbě veletržních paláců v Praze.

I.

Účelem předložené osnovy vládní jest umožniti vystavění resp. dostavění definitivních budov pro Pražské vzorkové veletrhy čili t. zv. veletržních paláců, jež mají býti zřízeny dle osvědčených vzorů z ciziny, aby sloužily nejenom účelům veletržním v obvyklém jarním a podzimním období, nýbrž aby poskytly útulek celoročním vzorkovým síním, kancelářím a skladištím obchodních a živnostenských závodů, zejména takových, které hledají odbytiště svých výrobků a svého zboží za hranicemi. Také malým výrobcům-živnostníkům, kteří nemají příležitosti a možnosti nabízeti své často velmi dokonalé výrobky širšímu okruhu odběratelů, poskytuje se tu možnost rozšířiti okruh svého zákaznictva, nemajetným vynálezcům umožňuje se lepší komerční využití jich vynálezů atd.

Je patrno, že vybudování t. zv. veletržních paláců bude podnikem veliké národohospodářské důležitosti nejen pro hlav. město státu, nýbrž i pro celý náš stát, a že podporou tohoto podniku dociluje se velmi racionelní podpory veškerého průmyslu, obchodu a živností a tím i podpory tříd dělnických, majících zájem na plné zaměstnanosti, našich prostředků výrobních, jest na bíledni, že možnost tak vydatné a soustředěné nabídky výrobků a zboží vykoná příznivý vliv na jejich kvalitu, podnítí hospodářskou podnikavost a otevře naší výrobě možnost odbytu doma i za hranicemi.

Toto vše, je posláním našich Pražských vzorkových veletrhů, které založila vláda československá za účasti obce Pražské vládním nařízením ze dne 9. dubna 1920, č. 224 Sb. z. a n.

Avšak k plnění tohoto poslání nepostačovalo dosavadní výstaviště v Král. Oboře, pronajímané vlastníkem (zemským správním výborem) i k jiným účelům, ba dosavadní způsob užívání výstaviště k účelům veletržním byl přímo neekonomický, protože úprava výstaviště před veletržním obdobím a uvedení v předešlý stav po každém vyžadovalo nepřiměřených nákladů jak vystavovatelů tak podniku samého.

Proto již v r. 1921 ustavilo se Stavební družstvo pra výstavbu budov definitivních, které vyčkavši zkušeností z pořádání 10 veletrhů zakoupilo za výhodných podmínek značné plochy poblíže dosavadního výstaviště, část jich provisorně k účelům veletržním již upravilo a na jiné ploše opatřilo cestou veřejné soutěže velkolepý projekt prvního veletržního paláce, jehož stavba byla již započata a má býti dohotovena do podzima r. 1927.

Státní garancie, k níž dle osnovy vláda se zmocňuje, má sloužiti k opatření levnějšího úvěru u domácích ústavů peněžních a zlevněnî úvěru bude míti opět příznivý vliv na rentabilitu podniku a na snížení vystavovatelských poplatků.

Bližší úprava majetkových a právních poměrů mezi Družstvem stavebním a ústavem Pražských vzorkových veletrhů, směřující k tomu, aby veletržní paláce pro účely jim vytčené byly zajištěny, ponechává se k bližšímu dojednání súčastněných ministrů. Výsledek odborné revise státní, vykonané jak v P. V. V. tak v stavebním družstvu vyzněl příznivě a odborný posudek min. veřejných prací, které prozkoumalo' plány stavební, potvrzuje, že stavba provádí se účelně a ekonomicky.

Neobyčejný národohospodářský význam P. V. V. je nesporný, dle výsledku úřední revise ministerstva financí a obchodu je obchodní vedení P. V. V. velmi dobré a vývoj P. V. V. má tendenci vzestupnou, takže správa P. V. V. i po dostavění prvního paláce nebude moci postrádati dosavadního výstaviště pro účely veletržní, kterého arci použije k umístěnî výrobků, jež pro nedostatek prostoru v rámci dosavadních veletrhů místa nenalezly.

Místo pro projektované paláce je velmi výhodné pozemek pro ně opatřen tak levně, že již dnes cena jeho značně se zvýšila.

Máme za to, že poskytnutím žádané garancie.splatí stát jenom část svého dluhu k podniku tak důležitému a plnícímu poslání tak významně, povážíme-li zejména, že v cizině požívají veletrhy velkých stálých subvencí od státu, zemí a obcí a že na vybudování veletržních domů věnovány jinde z veřejných prostředků veliké sumy.

(Tak na př. veletrh Lipský kromě každoročních subvencí státu, země a obce obdržel v posledních letech státní podporu ve výši našich 70 milionů Kč na výstavbu veletržních paláců, veletrh Lyonský v r. 1922 k témuž účelu státní subvenci 45 mil. franků atd. Stát československý pak nákladem několika milionů korun zakoupil v Lipsku veletržní palác pro zdejší vystavovatele.)

Povážíme-li, že stát podporuje stálými ročními subvencemi Dunajský veletrhu Bratislavě, a že na vybudování výstaviště Brněnských výstavních trhů, přispěl stát nejen kapitálovou účastí, nýbrž i bezúročnou půjčkou ve výši několika milionů, není jistě neskromný'm požadavkem, aby i pro vybudování definitiv. Pražských vzorkových veletrhů, vzniklých ze soukromé podnikavosti, přispěno bylo aspoň garancii za úvěr domácích ústavů, čímž by docíleno zlevnění tohoto úvěru bez přímých obět státu. Povážíme-li zejména, jak obrovské oběti přinesl stát přímou podporou stavebního ruchu k účelům obytným, jest risiko státu přî této garanční akci přímo nepatrné, neboť garancie státní týká se podniku rentabilního, který ze svého výnosu uhradí v dohledné době veškeré své závazky.

Výbor pro záležitosti průmyslu, živností a obchodu doporučuje poslanecké sněmovně, aby tento vládní návrh zákona chválila v nezměněném znění a aby, přijala též navrženou resoluci.

V Praze 7. dubna 1927.
Petrovický v. r.,
F. Pechman v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.

II.

Rozpočtový výbor pojednal ve své dne 9. června 1927 konané schůzi o vládním návrhu zákona (tisk č. 942), kterým se vláda zmocňuje k převzetí státní záruky za stavební náklady veletržních paláci v Praze a usnesl se doporučiti tento návrh k ústavnímu projednání ve znění nezměněném.

V Praze dne 9. června 1927.
Bradáč v. r.,
Jan Pekárek v. r.,
předseda
zpravodaj

Zákon

ze dne..................................1927,

kterým se vláda zmocňuje, aby převzala státní záruku za úvěr určený k výstavbě veletržních paláců v Praze.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby převzala státní záruku jako rukojmí a plátce za výpůjčky do 45,000.000 Kč, slovy čtyřicetipěti milionů korun československých, s případným příslušenstvím, které budou poskytnuty tuzemskými peněžními ústavy na vybudování veletržních paláců v Praze.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provésti jej ukládá se ministru průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministry financí a veřejných prací.

Resoluce:

Vláda se vybízí, udělení garancie učiniti závislým dle možností do těchto kautel, které by došly výrazu v garanční listině:

1. Vzorkové veletrhy a družstvo pro výstavbu veletržních paláců v Prase tvořiti budou jeden právní subjekt.

2. Tento subjekt bude smíšenou akciovou společností s kapitálem 10 milionů Kč.

3. Z tohoto obnosu 10 milionů Kč převezme město Praha částku 2 milionů.

4. Státu bude statutárně zaručena účast ve správě a v kontrole správy.

5. Pokud bude akciový kapitál vnesen peněžně, použije se ho ku proplácení dosavadních hypotekárních dluhů.

6. Garantovaný obnos bude vtělen ve prospěch státu hned za zbytkem dnešního hypotekárního dluhu, pokud nebude splácen způsobem pod bodem 5. uvedeným.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP