Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 4. zasedání.

1018.

Naléhavá interpelace

poslanců Sliwky, Petera a soudruhů vládě o katastrofě na jámě Barboře v Karvinné.

Dne 16. května t. r. udála se na jámě Barboře v Karvinné důlní katastrofa, které padlo za obět sedm hornických životů. Jeden horník byl těžce raněn. Ze sedmi zabitých horníků byli čtyři ženatí a zanechávají po sobě ženy a úhrnem 12 nezaopatřených dětí. Ostatní tři zabití svobodní horníci byli rovněž živiteli rodin.

Ačkoliv vyšetřování se dosud provádí, lze přece už dnes s určitostí tvrditi, že hlavní příčinou důlní katastrofy na jámě Barbora je bezohledný vykořisťovatelský systém uplatňovaný na dolech ostravsko-karvínského revíru jakož i soustavné zanedbávání hornopolicejních nařízení.

Právě na dole Barboře v onom místě, kde došlo k výbuchu třaskavých plynů; byl strop velmi nedostatečně vydřevněn a bezpečnostní dřevění nebylo pravděpodobně vůbec provedeno. Při sesuti tvrdé kameninové massy vznikly pravděpodobně jiskry, od nichž vzňaly se třaskavé plyny. Proto nutno odmítnouti paušální obviňování úřadů; že k výbuchu došlo vinou některého z horníků, zapalujícího benzinovou lampu.

Jak nemilosrdně a brutálně počíná si dravý kapitál; vidno je z toho, že po zjištění; že mimo zraněných bylo sedum horníků též zabito; správa dolu nenechala těžbu ani na okamžik zastaviti a dala v těžních klecích vytahovati současně uhlí i roztříštěné údy a těla zabitých horníků. Správa snažila se též všemožně, aby nikdo z osazenectva ani ze sousedního obyvatelstva se o katastrofě ničeho nedověděl. Nezkrotitelná ziskulačnost a vražedné methody popohanečské, směřující k neustálému stupňování pracovního výkonu bez ohledu na zdraví a životy dělníků jsou vlastními příčinami ohrožování životů a zdraví zdejších horníků, kteří svůj trpký chléb draze platí strašnými zmrzačeními, nemocemi ano i smrtí při častých katastrofách důlních, zde tak častých jako v žádném jiném revíru.

Podepsaní táží se proto vlády:

1. Zná vláda pravé příčiny katastrofy na dole Barbora?

2. Je vláda ochotna dosaditi zvláštní vyšetřovácí komisi; v níž by byli též zástupci dělnictva a která by nejen zjistila příčiny katastrofy na dole Barbora v Karvinné a vinníky její, ale která by též zjistila, v čem spočívá přímo strašné ohrožování zdraví a životů hornictva a do jaké míry plní uhlobaroni předpisy hornopolicejní a jak je zanedbávají?

3. Je vláda ochotna konečně jednou po, starati se a zavedení důlní inspekce, prováděné neodvislými inspektory ze řad horníků?

4. Je vláda ochotna poskytnouti okamžitou mimořádnou pomoc a nadále úplné za opatření pozůstalým po zabitých hornících na dole Barbora, kteří tuto pomoc pro své bezútěšné postavení bezpodmínečně potřebují?

V Praze dne 19. května 1927.

Šliwka, Peter,

Harus, Neurath, Wünsch, Kolláriková, Major, Čermák, Juran, Hruška, Chlouba, Štětka, Kubicsko, Gulen, Cibulka, dr. Stern, Kopasz; Kršiak, Mondok, Škola, Zápotocký, Dědič, Bolen, Burian, Schmerda, dr. Gáti, Jílek, Elstner, Vobecká, Sedorjak.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP