Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 4. zasedání.

942.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne.....................1927,

kterým se vláda zmocňuje, aby převzala státní záruku za úvěr určený k výstavbě veletržních paláců v Praze.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby převzala státní záruku jako rukojmí a plátce za výpůjčky do 45,000.000 Kč, slovy čtyřicetipěti milionů korun československých, s případným příslušenstvím, které budou poskytnuty tuzemskými peněžními ústavy na vybudování veletržních paláců v Praze.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provésti jej ukládá se ministru průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministry financí a veřejných prací.

Důvodová zpráva.

Pražské vzorkové veletrhy byly zřízeny vládním nařízením ze dne 9. dubna 1920, č. 224 Sb. z. a n. Byly vybudovány obcí hlavního města Prahy, jsou samostatnou právnickou osobou a obchodníkem ve smyslu obchodního zákona a zapsány do rejstříku obchodního soudu v Praze. Ústrojí a působnost pražských vzorkových veletrhů jest blíže upravena regulativem, jejž na základě vládního nařízení vydalo ministerstvo obchodu v dohodě se súčastněnými ministerstvy.

Veletrhy konají se dosud na stálém výstavišti v Královské Oboře, jehož pavilony byly pro veletrh doplněny ještě vlastními dřevěnými budovami. Avšak dosavadní budovy již nepostačují stále stoupajícím potřebám pražského vzorkového veletrhu. Nad to výstaviště používá zemský výbor jakožto majetník ku pořádání všech větších výstav, jmenovitě výstavy hospodářské, takže jest úprava výstaviště po každém veletrhu spojena se značnými výdaji.

Slibný rozvoj vedl k tomu, že při pražských vzorkových veletrzích ustavilo se již dne 2. června 1921 stavební družstvo pro výstavbu veletržních paláců v Praze.

Stavební družstvo získalo v bezprostřední blízkosti vhodné nové výstaviště na pozemcích bývalé továrny Umrathovy a vybudovalo tu několik větších dřevěných pavilonů, které jsou však rovněž jen zatímní výpomocí. Cílem jest vybudovati zde veletržní paláce po vzoru veletržních paláců v cizině, při čemž by ovšem původní výstaviště zůstalo též ještě ve službě dosavadních účelů veletržních.

Nové budovy mohly by zároveň odpomoci nejvíce pociťovaným nedostatkům Prahy jako centra průmyslového státu. Veletržní paláce nemají totiž sloužiti jenom dosavadním dvěma ročním veletržním obdobím, nýbrž má jich býti používáno celoročně jako stálých vzorkových síní, kanceláří a skladišť exportních firem průmyslových a exportních i importních domů velkoobchodních. Mají sloužiti též za prodejny malým výrobcům, živnostníkům, kteří vyrábějíce na periferii velikého města, nejsou s to, aby své někdy velmi dokonalé výrobky nabízeli širšímu okruhu zájemníků.

Družstvo zakoupilo pozemky pro vybudování veletržních paláců za výhodných podmínek, a započalo stavbu prvního veletržního paláce, která zatím již dosti pokročila. K dobudování tohoto paláce jest potřebí ještě úvěru do obnosu asi 45 mil. Kč.

Úvěr pro tento účel lze získati u domácích peněžních ústavů, avšak k docílení vhodných úvěrních podmínek bylo by za potřebí státní záruky. Zlevnění úvěru při stavebním nákladu poměrně značném mělo by opět příznivý vliv na výměru veletržních poplatků a nájemného a tudíž na zmenšení režie vystavovatelů i na další příznivý rozvoj pražských veletrhů.

Dle odborného nálezu jest náklad na do sud pořízené části stavby veletržního pláce přiměřený skutečnému stavu. Nad to však ve dnešním majetku stavebního družstva objevuje se pozoruhodná položka v přírostku hodnoty výhodně zakoupených pozemků. Jest dále samozřejmo, že vláda před povolením státní záruky ustanoví podmínky týkající se hospodářské konstrukce pražských vzorkových veletrhů resp. stavebního družstva pro výstavbu veletržních paláců, dále státního dozoru a zajištění úvěrů a to tak, aby státní garancie neznamenala pro státní správu v žádném případě positivní oběti, avšak na druhé straně způsobila snížení úroku z potřebných úvěrů.

Pražské vzorkové veletrhy jsou podnik velkého národohospodářského významu. Konají vydatnou a stálou propagaci celé republice, její konsolidovanosti, jejímu průmyslovému bohatství, a konečně i hlavnímu městu státu. Každoročním dvojím pořádáním veletrhu poskytuje se průmyslu a živnostem možnost přímého odbytu výrobků zejména do ciziny. Na veletrzích dochází k uzávěrkám, které by jinou cestou nabídky nebylo lze tak snadno nebo tak výhodně uskutečniti.

Pražské vzorkové veletrhy byly zřízeny bez vydatnější veřejné podpory a udržovaly se v dobách těžkých vlastní silou i proti velkým veletržním konkurenčním podnikům zahraničním. Podle výsledku provedené revise jsou po stránce obchodní velmi dobře vedeny a jsou v rozvoji. Nutno uznati jejich potřebu a také hospodářskou důležitost. Jest oprávněna naděje, že podnik dosáhne většího úspěchu a že bude se i nadále udržovati vlastní silou, bude-li mu dána možnost vývoje, jemuž by sloužil státem garantovaný úvěr.

Vláda doporučuje, aby tento její návrh zákona byl přikázán v poslanecké sněmovně výborům pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností a rozpočtovému, v senátě výborům národohospodářskému a rozpočtovému k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.

V Praze dne 17. března 1927.

Předseda vlády:

Švehla, v. r.

Ministr průmyslu, obchodu a živností:

Dr Peroutka, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP