POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 4. zasedání.

929.

Zpráva

výboru pro záležitosti obchodu, průmyslu a živností a výboru zahraničního

o vládním návrhu (tisk 804),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení

prozatímní dohoda, sjednaná mezi Československou republikou a dominiem Kanadou v Praze dne 20. prosince 1926 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 22. prosince 1926, č. 255 Sb. z. a n.

Až do září m. r. nebylo mezi naším státem a dominiem Kanadou žádného ujednání obchodně politického a Kanada dokonce zatěžovala dovoz československého zboží zvláštní depreciační přirážkou, vybíranou k sazbám svého generálního celního tarifu na základě mylného názoru o stavu naší valuty, čímž dovoz našich průmyslových výrobků do Kanady byl značně ztížen.

Teprve po vydání zákona. o zemědělských clech ze dne 22. června 1926, čís. 109 Sb. z. a n., uznala Kanada potřebu zvláštní dohody pro usnadnění vzájemných obchodních styků.

Na základě předchozího dorozumění byla první opatření v tomto směru provedena autonomně a sice Kanada zrušila depreciační přirážku od 6. září 1926 a československá vláda nařízením ze dne 6. záři 1926, č. 167 Sb. z. a n., poskytla pro kanadské zboží výhody celních sazeb čl. II. zmíněného zákona č. 109 z roku 1926 s platností do konce roku 1926.

Současně byly zahájeny přípravy pro sjednání obchodní dohody, která pak byla uzavřena dne 20. prosince 19226 v Praze výměnou not s účinností od 1. ledna 1927. V prozatímní platnost byla tato dohoda uvedena vládní vyhláškou ze dne 22. prosince 1926, č. 255 Sb. z. a n.

Z obsahu dohody možno především konstatovati, že jest uzavřena na 15 měsíců a může býti i během této doby vypovězena tři měsíce předem, takže nese charakter dohody provisorní. Také nespočívá tato dohoda na bezvýhradné zásadě nejvyšších výhod, nýbrž upravuje vzájemné výhody v užším rámci, avšak obě strany se dohodly na tom, že před jejím uplynutím podniknou kroky pro uzavření definitivní smlouvy.

Kanada poskytuje československému zboží výhody svého středního tarifu (intermediátního), a Československo přiznává nejvyšší výhody určitým skupinám kanadského zboží, uvedeného ve zvláštním seznamu, obsahujícím 69 položek našeho tarifu. Jsou v tom zahrnuty zejména výrobky zemědělské, jako obilí, mlýnské výrobky, ovoce, semena, dobytek hovězí, koně, maso, sádlo, ryby, sýry, konservy, a dále řada položek průmyslových jako papír, obuv, hospodářské stroje a nářadí, psací stroje, automobily, motory a sole draselnaté.

Hlavními položkami našeho vývozu do Kanady jsou: zboží skleněné a porcelánové výrobky textilní, hlavně zboží vlněné a plstěné, výrobky dřevěné, ohybaný nábytek, hračky a hudební nástroje.

Předložená provisorní dohoda přinesla značné usnadnění vzájemných obchodních styků, takže se očekává, že vývoz našich výrobků do Kanady bude se dále příznivě vyvíjeti.

Živnostenský výbor usnesl se na tom, doporučiti poslanecké sněmovně, aby tuto provisorní obchodní dohodu s Kanadou schválila.

Návrh schvalovacího usnesení:

Národní shromáždění Československé republiky dodatečně schvaluje prozatímní obchodní dohodu mezi Československou republikou a dominiem Kanadou, sjednanou v Praze dne 20. prosince 1926 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 22. prosince 1926, čís. 255 Sb. z. a n.

V Praze dne 2. března 1927.
Frant. Pechman, v. r.,
Dr. Josef Zadina, v. r.,
předseda.
zpravodaj.

II.

Zahraniční výbor ve schůzi dne 16. března 1927 pojednal o prozatímní obchodní dohodě s Kanadou a připojil se k usnesení výboru pro záležitosti obchodu, průmyslu a živností ze dne 2. března 1927.

V Praze dne 16 března 1927.
Frant. Tomášek, v. r.,
Frant. Světlík, v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP