Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.

II. volební období.3. zasedání.


913.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti zemského trestního soudu v Praze za souhlas s trestním stíháním poslance Jana Haruse pro zločin veřejného násilí podle § 81 a § 82 II. odst. tr. zák., přečin podle § 283 tr. z. a přestupek podle § 3 zákona shromažďovacího a posl. Čeňka Hrušky pro přečin dle § 283 tr. z. a přestupek § 3 zákona shromažďovacího.

Poslanec Jan Harus jest obviněn, že dne 23. července 1926 před 7. hod. večerní přišel v průvodu osob do Šeříkové ulice v Praze a tam konal tábor lidu v blízkosti budovy maďarského vyslanectví na znamení protestu proti trestnímu řízení vedenému v Pešti proti Rakosimu a spol. Na vyzvání hlídek stráže bezpečnosti, které vyzvaly posl. Haruse, aby ustal v řeči, odpověděl výsměchem strážníkům. Když policie zástup posluchačů rozptylovala, a když došlo k zatýkání osob výzvy stráže neposlechnuvších, poslanec Harus vmísil se v úřední výkon, ranil nadstrážníka Slabého na ruce, třikráte vyrval zatčeného z rukou stráže, při čemž povalil také nadstrážníka Šestáka na dlažbu.

Poněvadž čin tento poslance Haruse nemůže býti považován za takový, na který se vztahovala poslanecká imunita, navrhuje imunitní výbor, aby posl. Harus pro uvedené delikty k trestnímu stíhání vydán byl.

V témže přípisu poslanecké sněmovně řízeném žádá zemský trestní soud za souhlas s trestním stíháním posl. Čeňka Hrušky pro přečin podle §u 283 tr. z. a přestupek § 3 zákona shromažďovacího. Ve spisech jest uvedeno pouze, že na témže neohlášeném táboře mluvil také posl. Čeněk Hruška, aniž nějaké jiné obvinění proti tomuto poslanci jest uvedeno.

Imunitní výbor navrhuje, aby posl. Čeněk Hruška k trestnímu stíhání vydán nebyl.

V Praze dne 8. března 1927.

Vilém Votruba v. r.,
Kosek v. r.,
předseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP