Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.

II. volební období.3. zasedání.


873

Zpráva

výboru imunitního

o žádosti krajského soudu v Plzni ze dne 5. listopadu 1926, Tl 7/25/63 za souhlas s trestním stíháním poslance Jakuba Dědice pro přečin proti bezpečnosti cti podle § 491 a 493 tr. z.

V periodickém časopisu komunistické strany "Pravda" v Plzni ze dne 30. prosince 1924, čís. 152 uveřejněn byl článek "Dělnické veřejnosti a dělnictvu škodových závodů" podepsaný více osobami, mezi nimi také Jakubem Dědičem.

Obsahem článku cítil se býti dotčen na cti Karel Pavliš, zámečník ve Škvrňanech a podal na všechny osoby, které článek podepsaly trestní žalobu krajskému jako kmetskému soudu v Plzni.

Rozsudkem krajského soudu v Plzni ze dne 20. června 1925 byli všichni obžalovaní podle § 259 tr. ř. z obžaloby pro přečin proti bezpečnosti cti podle § 491 a 493 tr. z. zproštěn.

Ku zmateční stížnosti soukromého žalobce Karla Pavliše byl zprošťující rozsudek zrušen rozsudkem nejvyššího soudu v Brně ze dne 12. dubna 1926 ohledně všech obžalovaných mimo Jakuba Dědiče, který byl zatím zvolen poslancem Národního shromáždění. Trestní věc Jakuba Dědice byla v důsledku jeho poslanecké imunity vyloučena z projednání a rozhodnutí.

Aby mohlo býti trestní řízení proti poslanci Jakubu Dědicovi skončeno, žádá nyní krajský soud v Plzni, aby poslanecká sněmovna dala souhlas ku trestnímu stíhání tohoto poslance.

Připomíná se, že ohledně ostatních obžalovaných bylo nové hlavní přelíčení u krajského soudu v Plzni už provedeno a všichni rozsudkem ze dne 10. července 1926 uznáni vinnými přečinem proti bezpečnosti cti a odsouzeni.

Imunitní výbor navrhuje poslanecké sněmovně, aby poslanec Jakub Dědič nebyl ku trestnímu stíhání vydán.

Imunitní výbor vycházel při tomto návrhu z úvahy, že odsouzením ostatních spolu podepsaných osob byla čest napadeného dostatečně obhájena.

V Praze dne 2. března 1927.

Vilém Votruba v. r.,
Karel Riedl v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP