Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.

II. volební období.3. zasedání.


860.

Návrh

poslance Štětky a soudruhů

na okamžité poskytnutí státní podpory poškozeným katastrofální průtrží mračen a povodní v politickém okresu hořovickém.

Politický okres hořovický byl ve dnech 6. až 9. července 1926 postižen ohromnou průtrží mračen a velikou povodní Chumavky a Červeného potoka, při čemž zejména byly poškozeny tyto obce: Hostomice, Bezdědice, Radouš, Neumětele, Hředle, Bzová, Březová, Praskolesy, Žebrák, Záluží, Bavory a Zdice.

V těchto obcích byla způsobena škoda na budovách, hospodářském inventáři, polích, jdoucí do milionů.

Okresní pomocná komise v Hořovicích zřízená podle zákona z 15. října 1925, čís. 227 Sb. z. a n., jednajíc o způsobených škodách odhadnutých obecními pomocnými komisemi, snížila náhrady škod na míru nejnižší a stanovila pro celý okres škody na Kč 947.000.

Rozdělení náhrad škod a jejich částečné uhrazení bylo navrženo:

a) na okamžitou výpomoc,

b) na bezúročnou státní půjčku,

c) na poskytnutí nutného osiva.

Zemská správa politická v Praze návrh okresní povodňové komise vrátila a odmítla poskytnouti bezúročnou zápůjčku, kterou ministerstvo financí nepovolilo.

Povodňová bezúročná zápůjčka pro poškozené v návrhu pro okres hořovický činila 111.000 Kč a škrtnutí této bezúročné zápůjčky znamená skutečné ohrožení existence poškozených rolníků, domkářů, živnostníků, kteří povodní utrpěli značné škody na budovách, inventáři a hlavně na polích.

Pro uhrazení ohromných škod dostalo se na dotaci pro celý politický okres hořovický částky Kč 75.000, tedy obnosu naprosto nedostatečného a proto podepsaní navrhují, aby škrtnutá bezúročná zápůjčka v obnose 111.000 Kč byla nahrazena pro poškozené okamžitou státní výpomocí, které by bylo použito na opravy budov, doplnění nezbytného poškozeného inventáře, a na nejnutnější osiva, zejména brambory, jejichž nedostatek je na hořovickém okresu přímo katastrofální.

Pokud návrh tento vyžaduje finanční úhrady, budiž tato získána z úspor rozpočtu na rok 1927.

Po stránce formální navrhujeme, aby náš návrh byl přikázán výboru rozpočtovému.

V Praze dne 12. února 1927.

Štětka,

Kopasz, Chlouba, Dědič, Vobecká, Čulen, Zoufalý, Landová-Štychová, Mondok, Juran, Peter, dr. Gáti, Harus, Sedorjak, Śliwka, Cibulka, Steiner, Muna, Vrtaník, Major, Kolláriková, Schmerda.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP