Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 3. zasedání.

809.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne.................,

jímž se prodlužuje platnost zákona ze dne 17. března 1925, č. 58 Sb. z. a n.; o celních slevách pro dovoz strojů a přístrojů.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Platnost zák. č. 58/1925 Sb. z. a. n.. až na druhy odstavec §u 4 prodlužuje se do 31. prosince 1927.

§ 2.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1927 a provede jej ministr financí po dohodě s ministrem průmyslu, obchodu a živností a ministrem zemědělství.

Důvodová zpráva.

Dnem 31. prosince 1926 pozbyl platnosti zákon ze dne 17. března 1925, č. 58 Sb. z. a n., o celních slevách pro dovoz strojů a přístrojů. Podle tohoto zákona mohla býti povolována celní výhoda pro dovážené stroje sazebních tříd a čísel v §u 1 zákona vyjmenovaných, pokud se v tuzemsku nevyrábějí a pokud jejich dovoz jest nutným, aby se zavedl nebo zdokonalil některý obor výroby průmyslové nebo zemědělské.

Zákon zamýšlen byl pro přechodnou podporu průmyslu, živností a zemědělství a bylo jeho účelem umožniti tuzemským podnikům průmyslovým, živnostenským a zemědělským zdokonalení a usnadnění výroby použitím moderních technických vymožeností strojního zařízení a využitím pokroku cizozemské strojní techniky a tím posíliti zejména také jejich konkurenční schopnost s cizinou. Výroba provozovaná po živnostensku nebyla sice v zákoně výslovně vytčena, avšak nebylo pochybností, že jest zahrnuta v pojmu průmyslové výroby a že nebylo ani úmyslem zákonodárcovým vyloučiti živnosti z výhody. V této úvaze byla povolována sleva cla î pro stroje dovážené pro živnosti.

Zájmové korporace domáhají se prodloužení platnosti zákona a odůvodňují svůj požadavek zejména okolností, že tuzemská výroba vzhledem k tísnivé konkurenci cizozemské vyžaduje zdokonalení po technické stránce a tudíž musí míti možnost doplnění strojních investic, jež nebylo s to provésti všude a ve všech směrech za doby platnosti zákona.

Vláda uznávajíc přednesené důvody předkládá návrh zákona, jímž má býti prodloužena účinnost svrchu citovaného zákona na dobu jednoho roku. Tato časově omezená účinnost odůvodňuje se úvahou, že lze očekávati, že jednak budou obchodními smlouvami celní sazby sníženy a podstatné nesrovnalosti v celním sazebníku odstraněny, jednak že výrobní odvětví, jež mají na slevě zájem, budou míti možnost svou výrobu dalšími nutnými investicemi strojovými zdokonaliti.

Pokud jde a poradní sbor, tu zkušenosti s jeho funkcí nabyté mluví důrazně pro ponechání možnosti jeho použití, neboť jeho odborné a objektivní posudky zaručují spravedlivé, nestranné i věcně zdůvodněné rozhodování jednotlivých případů.

Ustanovení o zpětné platnosti obsažené ve druhém odstavci §u 4 dosavadního zákona nemá pro navrhovaný zákon významu a bylo je tudíž vypustiti.

Finanční účinek zákona a rozsah, v jakém bylo použito jeho výhod, lze posouditi z toho, že sleva cla ze strojů dovezených s nárokem na celní výhodu od počátku účinnosti zákona do konce června 1926 činila 12,043.387 Kč, kdežto plné clo beze slevy) bylo by činilo 19,25.978 Kč. Tato částka representuje asi 10% celkové celní částky ze všech strojů patřících do sazebních tříd a čísel v zákoně jmenovaných, jež byly v období svrchu uvedeném dovezeny.

Vláda doporučuje, aby tento návrh byl přikázán v poslanecké sněmovně výborům zemědělskému, pro záležitosti průmyslu, živností a obchodu a rozpočtovému; v senátě pak výborům národohospodářskému, živnostensko-obchodnímu a rozpočtovému k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.

V Praze dne 1. ledna 1927.

Předseda vlády:

Švehla, v. r.

Ministr financí:

Dr Engliš, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP