Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 3. zasedání.

807.

Vládní nařízení [Vyhlášeno ve Sbírce z. a nař. ze dne 31. prosince 1926, částka 114, č. 254, a předloženo podle článku II. zákona ze dne 10. prosince 1926 č. 253 Sb. z. a nař. poslanecké sněmovně dne 10. ledna 1927.]

ze dne 22. prosince 1926,

kterým se provádí zákon ze dne 3. dubna 1925, č. 53 Sb. z. a n., ve znění

zákona ze dne 16. prosince 1926, č. 253 Sb. z. a n., o dávkách za úřední úkony ve věcech správních.

Vláda republiky Československé nařizuje podle zákona ze dne 3. dubna 1925, č. 5 Sb. z. a n., ve znění zákona ze dne 16. prosince 1928, č. 253 Sb. z. a n., o dávkách za úřední úkony ve věcech správních:

K § 1. zákona.

Čl. 1.

Předmět dávky.

(1) Státní úřady, ústavy a podniky mohou, pokud vykonávají výsostnou pravomoc, vybírati vedle státních kolkových poplatků zvláštní dávky za úřední úkony ve věcech správních, staly-li se podstatně v zájmu soukromém, jakož i za udělení oprávnění a poskytnutí výhod ve věcech správních. Úřední úkony, ze kterých dávku vybrati jest, jsou vypočteny v dávkových řádech připojených k tomuto nařízení.

(2) Ustanovení tohoto nařízení se nevztahují na úřední úkony zastupitelských úřadů Československé republiky:

Čl. 2.

(1) Potvrdí-li vyšší stolice úřední úkon, udělení oprávnění nebo poskytnutí výhody, neplatí se za toto nové rozhodnutí nová dávka. Jestliže se úkon provedl, oprávnění udělilo nebo výhoda poskytla vyšší stolicí za nových pro stranu výhodnějších podmínek nebo ve větším rozsahu, je podroben dávce ha místo zrušeného úkonu úkon nový, při čemž se přihlíží k dávce již vyměřené.

(2) Podobně je dávku vyměřenou snížiti; bylo-li rozhodnutí první stolice tak změněno, že význam věci a prospěch, který straně z toho vznikne; je menší než při vyměření původní dávky bylo předpokládáno.

Čl. 3.

Podmět dávky.

(1) Dávkou jest povinen ten, kdo k úkonu zavdal příčinu anebo komu bylo oprávnění uděleno nebo výhoda poskytnuta; je-li jích několik, jsou zavázáni dávku zaplatiti všichni solidárně a možno ji vymáhati celou od kteréhokoliv z nich.

(2) Osobou, která k úkonu zavdala příčinu, rozumí se ten, kdo je skutečným původcem úředního úkonu, třeba nepřímým.

(3) Děje-li se úřední úkon k žádosti soudu v zájmu stran, které nepřímo k tomu zavdaly příčinu, jsou povinny platiti dávku solidárně obě strany, v jejichž zájmu byl dotaz soudem podán.

K § 2. zákona.

Čl. 4.

Výměra a základ dávky.

(1) Dávky jsou stanoveny buď pevnou sazbou aneb v určitých číselných mezích.

(2) Má-li dávka pevnou sazbu, není úřad (ústav, podnik) oprávněn dávku snížiti.

(3) Je-li dávka stanovena v určitých číselných mezích, vyměří ji úřad (ústav; podnik) v prvé řadě podle výše nákladu, který projednání věci způsobilo, bera zřetel jednak k rozsahu a obtížnosti jednání, k významu věji; k prospěchu, který straně z toho vznikne; a k jejím majetkovým poměrům, jednak ke kolkovým poplatkům stranou zaplaceným.

(4) Nákladem, který projednání věci způsobilo, se rozumí nejen náklad řízení u úřadu (ústavu; podniku), který vyměřuje dávku, nýbrž i náklad řízení u jiných státech úřadů (ústavů, podniků), které se projednávání věci zúčastnily.

(5) Zvláště příznivé majetkové poměry poplatníkovy nemají vésti ku stanovení výše dávky jinak neodůvodněné. Při stanovení výše dávky dle poplatní síly má býti také vzat zřetel na nepříznivé majetkové poměry osoby dávkou povinné.

(6) Béře-li se zření na majetkové poměry poplatníka, netřeba vyšetřovati výši jmění nebo důchodu, nýbrž má se spíše hledati na všeobecné majetkové poměry a platební schopnost jeho, pokud tyto poměry vyměřujícímu úřadu (ústavu, podniku) již známy jsou aneb bez šetřeni stranu obtěžujícího zjištěny býti mohou.

(7) Nastane-li kumulace dávek za různé úkony v jedné a téže věci, budiž na to po vzájemném slyšení dotyčných resortů při stanovení výše dávky vzat zřetel.

(8) Ke kolkovým poplatkům stranou zaplaceným se hledí potud, pokud se týkají jednání, kterého bylo potřebí, aby poplatný úřední úkon byl proveden.

K § 3. zákona.

Čl. 5.

Hotové výlohy.

(1) Jako hotové výlohy ve smyslu § 3 zákona se neúčtují výlohy, které má úřad s placením poštovného, výlohy psacího materiálu, formulářů aneb platy úředníků úkon provádějících, nýbrž výlučně zvláštní hotové výlohy, které jsou s úředním úkonem spojeny, jako výlohy znaleckého posudku, výlohy spojené s nutnými publikacemi zejména v úředním listu a jiné zvláštní výlohy; vyvolané návrhy poplatníka.

(2) V příčině náhrady cestovních požitků úředních orgánů platí dosavadní ustanovení.

K § 4. zákona.

Čl. 6.

Kdo vyměřuje dávku.

Dávku vyměřuje úřad (ústav, podnik), který rozhoduje o věci, jejíž projednání zakládá dávkovou povinnost. Při tom nerozhoduje, ve kterém dávkovém řádu dotyčný úkon je zařaděn.

Čl. 7.

Doba splatnosti.

(1) Dávky s pevnou sazbou musí býti zpravidla zaplaceny dříve, než se ukončí příslušný úřední úkon nebo než se dodá straně vyřízení o oprávnění nebo výhodě. Přesahuje-li však dávka 100 Kč, mohou býti, není-li nebezpečí pro vymáhání dávky, straně povoleny přiměřené lhůty proti placení 7%ních úroků z prodlení ode dne doručení vyřízení o úředním úkonu; v tomto případě možno též vydati vyřízení spisu straně před zaplacením dávky.

(2) Dávky nestanovené pevnou sazbou mají býti zaplaceny do 15 dnů ode dne, kdy byla strana vyrozuměna o dávce, vyjímajíc udělení státního občanství, při kterém dávka má býti zpravidla zaplacena před dodáním vyřízení straně. Stran povolování lhůt platí ustanovení prvního odstavce s tím, že úroky z prodlení se počítají ode dne, který následuje po uplynutí 15denní lhůty.

Čl. 8.

Způsob placení.

A. Při dávkách s pevnou sazbou:

(1) Je-li strana aneb její zástupce jednání přítomen, vyplní úřad (ústav, podnik) bezprostředně před skončením úředního úkonu nebo před dodáním vyřízení o udělení oprávnění nebo poskytnutí výhody zvláštní pro dávky z úředních úkonů zavedený šekový uplatní lístek, a to ve všech dílech výší dávky; ve 2. až 4. díle jménem dávkou povinného, jeho adresou a mimo to vyznačí ve 2. (složenka) a ve 4. díle (návěští) číslo jednacího spisu s položkou "Rejstříku" (čl. 13.) a název úřadu (ústavu, podniku) dávku předpisujícího (na př. č. j. 15.659/25/pol. 23-25 okresní politická správa v Kolíně). Dále úřad (ústav, podnik) dávku vyměřující vyplní obálku svou adresou a odevzdá šekový uplatní lístek i s obálkou straně, aby, připojíc datum platby na složence (2. díl vplatního lístku), dávku zaplatila u poštovního úřadu; který razítkem potvrzené "návěští" (4. díl vplatního lístku) zašle neprodleně v převzaté obálce úřadu (ústavu, podniku), vyznačenému v adrese (příslušnému úřadu [ústavu, podniku] dávku vyměřujícímu) zpět. Poštovním úřadem oddělenou stvrzenku ponechá si strana jako potvrzení o zaplacené dávce.

(2) Platby na dávku se dějí pouze předepsaným čtyřdílným šekovým uplatním lístkem (modrým) prostřednictvím poštovního úřadu šekového na konto příslušných zemských finančních úřadů (na Slovensku generálního finančního ředitelství v Bratislavě a v Podkarpatské Rusi hlavního finančního ředitelství v Užhorodě).

Státní úřad, ústav nebo podnik, která věc projednává, vypraví, obdržev od poštovního úřadu návěští (4. díl vplatního lístku); že dávka byla zaplacena, po předchozím záznamu vykonané platby v "Rejstříku o dávkách za úřední úkony" vyřízení pro stranu. Vykáže-li se strana stvrzenkou poštovního úřadu, že dávka byla složena, není závady, aby po provedení příslušných záznamů na spisu a v rejstříku bylo vyřízení straně přímo vydáno. Došlé návěští se nalepí na spis, který obsahuje vyměření dávky.

(4) Nebyla-li strana při jednání přítomna, vyzve úřad (ústav, podnik) stranu, aby dávku z úředních úkonů do 3 dnů zaplatila, a přiloží jí k tomu účelu shora uvedený vyplněný šekový uplatní lístek s obálkou v odstavci 1. uvedenou. Po dojití návěští od poštovního úřadu postupuje se obdobně jako v odstavci 3.

(5) V případech, vyžadujících rychlou manipulaci, lze platiti dávku, pokud nepřevyšuje 50 Kč, hotově blokovým útržkem. Blokovými útržky zapravené dávky zapisují se do "Rejstříku" podle blokových lístků, a ta jednotlivě pod zvláštními položkami s udáním čísel bloku a listu (na př. číslo bloky 2, list 5). Vybrané dávky odvede úřad (ústav, podnik) dávku vybírající denně zvláštním šekovým uplatním lístkem uvedeným v odst. 2. V těchto případech bude na všech dílech vplatního lístku jako oplátce označen vybírající úřad (ústav, podnik), jemuž poštovní úřad vydá stvrzenku a návěští (díl 1. a 4. šekového vplatního lístku); úřad (ústav, podnik) připojí oba tyto díly (stvrzenku a návěští), označiv je čísly bloku a nalepiv je na zvláštní půlarch jako doklad rejstříku.

B. Při dávkách nestanovených pevnou sazbou:

(6) V případech, ve kterých úřad (ústav), podnik) vyměří dávku písemně v určitých číselných mezích, postupuje se obdobně, jak uvedeno v bodu A, až na to, že se dávka vyměřuje písemně a že zadržovati lze vyřízení pouze při udělení státního občanství.

(7) Také při sazbách nepevných do 50 Kč je přípustno platiti dávku pomocí bloku.

(8) Vyšší stolice dávky vyměřující může, pověřiti podřízený úřad doručováním platebních rozkazů a vedením uložených dávek v patrnosti. Z platebního rozkazu musí však býti patrna, že dávka byla vyměřena vyšší stolicí.

K § 6. zákona.

Čl. 9.

Osvobození od dávky.

Od dávky za úřední úkony jsou osvobozeny:

A) Stát, státní ústavy a podniky, pak svazky územní samosprávy, pokud jim přísluší osobní osvobození od kolků a poplatků podle poplatkového zákona, pokud se týče podle uherských poplatkových pravidel.

B) (1) Kdo by bez zkrácení nutné výživy, potřebné pro sebe a svou rodinu, nemohl dávky zaplatiti, má nárok na právo chudých.

(2) Osobám podrobeným poručenství nebo opatrovnictví se přizná právo chudých, jsou-li jak u Těchto osob tak i u příslušníků rodiny; kteří jsou podle zákona povinni je živiti, splněny podmínky odstavce 1.

(3) Cizozemcům lze přiznati právo chudých na základě mezinárodních smluv nebo na základě materielní vzájemnosti. Je-li pochybno, zda se vzájemnost zachovává, budiž o tom vyžádáno prohlášení ministerstva, do jehož oboru náleží věc; jejíž projednání zakládá dávkovou povinnost. Prohlášení toto jest pro úřady závazné.

(4) Přísluší-li mezi několika stranami; v jichž prospěch byl týž úkon proveden; právo chudých toliko některým, zaplatí ostatní celou dávku samy.

(5) Straně, jejíž majetkové a výdělkové poměny jsou úřadu známy; lze přiznati právo chudých tím způsobem, že se dávka nevyměří a v spise současně poznamená, že jsou tu podmínky k přiznání práva chudých a z čeho se tak usuzuje. Dotyčná poznámka budiž nápadně vyznačena.

(6) Strana, která se domáhá práva chudých, musí, jakmile byla úřadem (ústavem; podnikem) o dávce vyzozuměna, předložiti vysvědčení o majetkových poměrech nebo prokázati; že jí bylo právo chudých pro dotčené správní řízení, pokud je pro ně zavedenou již přiznáno.

(7) Vysvědčení o majetkových poměrech vydává obecní úřad obce, ve které má strana své bydliště, a potvrzuje je příslušný okresní politický úřad; vysvědčení vydaná obecními úřady na Slovensku a v Podkarpatské Rusi a spolupodepsaná obecním neb obvodním notářem (městským notářským úřadem), jakož i vysvědčení, která vydal úřad obstarávající působnost politické správy v městech s vlastním statutem, nepotřebují tohoto potvrzení. Pro osoby nalézající se v poručenství a opatrovnictví muže býti vysvědčení to vydáno také úřadem poručenským nebo opatrovnickým. Ve vysvědčení budiž uvedeno: stav, zaměstnání, rodinné a majetkové poměry stany, výše přímých státních dani, které strana platí, výdělek její a pak výslovné potvrzení že strana bez zkrácení nutné výživy potřebné pro sebe a pro svou rodinu nemůže dávky z úředních úkonů platiti. Vysvědčení je bez kolku a přiloží se ke spisu. K vyhotovení vysvědčení mohou býti používány tiskopisy platící pro soudní řízení.

(8) O tom, zda má strana nárok pna práva chudých, rozhodne úřad (ustav; podnik) příslušný k vy měření dávky, a není-li to úřad ústřední, v II. a poslední stolici úřad příslušný k vyřízení odvolání proti dávce. Jednáním o této otázce nezdržuje se další řízeni ve věci, jež zakládá dávkovou povinnost. Bylo-li straně přiznáno právo chudých k jejímu odvolání odepíše se předepsaná dávka.

(9) Právo chudých budiž z moci úřední odňato výrokem úřadu (ústavu, podniku) dávku vyměřujícího jakmile vyjde najevo, že již při přiznání práva chudých nebylo podmínek předpokládaných. Dávka budiž předepsána.

(10) Žádost o přiznání práva chudých není podrobena kolku.

K § 7. zákona.

Čl. 10.

Stížnosti.

Stížnosti proti vyměření dávky nebo nepřiznání práva chudých lze podati u úřadu (ústavu, podniku), který vydal výměr nebo rozhodnutí; a to na území mimo Slovensko a Podkarpatskou Rus do 30 dnů po doručení výměru nebo rozhodnutí bez účinku odkládacího, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi ve stejné lhůtě s účinkem odkládacím a v dalších 60 dnech po uplynutí této lhůty bez odkládacího účinku.

Čl. 11.

Odpis a vrácení dávky.

Dávka předem vybraná nebo po vyměření zaplacená budiž na žádost strany zcela aneb z části vrácena:

a) byl-li později úřední úkon, udělení oprávnění aneb poskytnutí výhody, které bylo dávce podrobeno, zrušen jako nezákonný;

b) vezme-li strana svoji žádost o provedení úkonu, udělení oprávnění nebo poskytnutí výhody před aprobací úředního rozhodnutí zpět.

Čl. 12.

Revise.

Finanční úřady jsou oprávněny u úřadů, které předpisují dávky z úředních úkonů, přesvědčiti se přehlídkami o způsobu provádění zákona.

Čl. 13.

Kontrola.

(1) Každý státní úřad, ústav nebo podnik, stanovící výši dávky; vede pro každý kalendářní rok samostatný "Rejstřík o dávkách za úřední úkony"; v němž jsou vedle pořadového a jednacího čísla, jakož i jména a adresy strany zapsány výměry, odpisy, platby a případné vratky.

(2) Do sloupce poznámkového zapisují se splátkové lhůty, právo chudých, exekuční opatření a jiné nutné záznamy.

(3) Účetní odbor finančního ředitelství (zemského, generálního; hlavního) zapíše složenky došlé od poštovního šekového úřadu týkající se dávek za úřední úkony do zvláštního sloupce v hlavním záznamu celkovou denní sumou a předá, je k zaúčtování tomu oddělení, které jest pověřeno pokladní kontrolou poplatkovou.

(4) Obdobně postupují účetní odbory psi vrácení zaplacené dávky za úřední úkony na základě odvolacího řízení.

(5) Účetní odbory zemských finančních úřadů zasílají po měsíční uzávěrce všechny složenky o zaplacené dávce za úřední úkony (v minulém měsíci) účtárně 5. ministerstva financí nejdéle do konce následujícího měsíce s příslušnými páskovými útržky a potvrdí shodnost úhrnné měsíční částky jednotlivých připojených složenek s měsíčním pokladním účinem na této dávce.

(6) Současně předkládají účetní odbory zemských finančních úřadů doklady k vyplaceným vratkám.

(7) Státní úřady, ústavy nebo podniky výši dávky stanovící předkládají každoročně do 13. ledna "Rejstříky" a výkaz o konečném vyúčtování dávky svému ústřednímu úřadu.

(8) Ústřední úřad sestaví pak výkaz o celoročním vyúčtování dávky všech svých podřízených úřadů dávku ukládajících podle zemí a zašle jej zároveň se všemi "rejstříky" podřízených úřadů účtárně 6, ministerstva financí, a to nejdéle do konce ledna následujícího raku.

(9) Ústřední úřad v téže lhůtě zašle účetnímu odboru příslušného zemského finančního úřadu pro sestavení přílohy 2. k účetní závěrce na dávce za úřední úkony výkaz nedoplatků.

Čl. 14.

Vratky.

(1) Vrácení zapravené částky provádí se pouze poštovním šekovým úřadem. Státní úřad, ústav nebo podnik výši dávky stanovící vyhotoví na základě odvolacího rozhodnuti platební příkaz, v němž vyznačí výši zaplacené dávky, jakož i částku, na niž dávka byla snížena, a poznamená navržené vrácení na příslušném spise.

(2) Takto vyhotovený platební příkaz - doplněný připojenou platenkou (bílou), má-li se vrácení státi v hotovosti neb dobropisnou poukázkou při připsání na šekový účet strany, - zašle úřad výši dávky stanovící vybavený právem poukazovacím účetnímu odboru svého zemského finančního úřadu k realisaci. Nemá-li však práva poukazovacího, učiní tak prostřednictvím svého nadřízeného úřadu poukazovacího.

(3) Má-li se odepsati nebo vrátiti dávka; která byla v minulém roce zaplacena (tedy v rejstříku jako nedoplatek nepřichází) postupuje se tak, že se v běžném rejstříku k vrácení určený peníz zapíše pod zvláštní položkou do sloupce "odepsáno" a současně do sloupce "vráceno" s odvoláním na položku starého rejstříku ve sloupci poznámkovém.

(4) Přeplatky na dávce nemají vůbec přicházeti. Přeplatila-li snad strana dávku, po ukáže se jí neprodleně přeplacený peníz zpět prostřednictvím poštovního úřadu šekového podle směrnic odst. 2. (bez úroků nahražovacích).

(5) Při zkoušení rejstříků vyskytnuvší se nesrovnalosti odstraní účtárna 5. ministerstva financí písemně s příslušným úřadem dávku vyměřujícím a dá je účetním odborem zemského finančního úřadu v příloze 2. k roční účetní závěrce pro následující rok opraviti ve sloupci přírůstek následkem upravení dávky", případně úřadem dávku ukládajícím rejstřík doplniti.

(6) Úřad dávku ukládající provede dodatečné opravy původně vykázaných nedoplatků v ročním výkaze o vyúčtování (čl. 13., odst. 8.) pod zvláštní pod položkou k položce 1. výkazu.

(7) Rejstříky zůstanou po přezkoušení v úschově účtárny 5. ministerstva financí.

Čl. 15.

Tiskopisy.

(1) Veškeré tiskopisy jdou na účet finanční správy, totiž:

1. zápisy o dávkách za úřední úkony,

2. výměry,

3. šekové uplatní lístky,

4. bloky pro pevné sazby a

5. platební poukázky pro vratky.

(2) Objednávky třeba říditi na hospodářský úřad zemských finančních úřadů (na Slovensku na generální finanční ředitelství v Bratislavě, v Podkarpatské Rusi na hlavní finanční ředitelství v Užhorodě).

Čl. 16.

Přechodné ustanovení.

Pro poplatnost úkonu je rozhodnou doba, kdy úkon byl proveden, nikoliv, kdy byl dán k němu podnět.

Čl. 17.

Účinnost.

(1) Toto nařízení se nevztahuje na způsob vybírání a na revisní právo finančních úřadů u dávek, vyměřených úřady podle §u 11 zákona.

(2) Účinnost tohoto nařízení a připojených dávkových řádů počíná dnem 1. ledna 1927.

(3) Provedením se pověřují všichni členové vlády.

Švehla v. r.,

též za ministra Dr. Beneše.

Černý v. r.Dr. Engliš v. r.
Dr. Mayr-Harting v. r.Dr. Peroutka v. r.
Najman v. r.Dr. Spina v. r.
Dr. Srdínko v. r.Udržal v. r.
Šrámek v. r.Dr. Nosek v. r.

Dr. Hodža v. r.,

též za ministra Dr. Kállaye.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP