Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.3. zasedání.


774.

Naléhavá interpelace

poslanců dra Franke, dra Patejdla, Fr. Zeminové a soudr.

ministru vnitra

o postupu policejního komisare při valné hromadě Spolku českosl. právníků "Všehrd".

Ve středu dne 8. prosince 1926 konala se v sále Národního domu na Smíchově valná hromada Spolku čsl. právníků "Všehrd", které súčastnila se mimo členy spolku a pozvané hosty též celá řada osob, které nejen pozvány nebyly, ale které se spolkem "Všehrd" nemají nic společného.

Poněvadž předseda nezodpověděl dotazu okolnosti té se týkajícího, podal býv. předseda ÚSČS. JUC. Nestával návrh na projev nedůvěry předsednictvu schůze a volbu jiného předsedy. Předsedající dr. Stypa odevzdal řízení schůze místopředsedovi, načež hovořil s policejním komisařem, který právě v tuto chvíli se dostavil, a dříve ještě, než mohlo býti rozhodnuto o návrhu na nedůvěru předsednictvu, valnou hromadu rozpustil slovy: "Haló, haló, poněvadž nelze udržeti pořádek, jménem zákona valnou hromadu rozpouštím." K zásahu tomu nebylo naprosto důvodu, poněvadž průběh schůze byl zcela klidný a po celou dobu od zahájení až do rozpuštění schůze nedošlo k žádnému incidentu takového rázu, aby bylo i jen nejmenší příčiny k policejnímu zakročení.

Rozpuštěná valná hromada spolku "Všehrd" byla daleko klidnější než schůze, pořádaná fašistickým sdružením studentským v pátek dne 3. prosince t. r., na níž přes to, že došlo k pustým rvačkám, vyprovokovaným fašistickými studenty, a mnoho lidí bylo ztýráno, policejní komisař nezakročil.

V srovnání s tímto vzniká domněnka o zjevném stranictví policejních orgánů. Domněnka ta opírá se také o fakta, že při celé řadě fašistických schůzí pronášejí se za intervence policejních úředníků urážky proti presidentu republiky; osoby nesouhlasící jsou týrány a policejní orgány proti viníkům nezakročují.

Tážeme se proto pana ministra vnitra:

1. Ví o tomto případu a případech obdobných?

2. Jaká opatření míní pan ministr vnitra učiniti, aby policejní úředníci, jakožto zástupci vládní moci, při svých intervencích byli naprosto nestranní a konali povinnost hájíce platné zákony?

Současně navrhujeme, aby o této interpelaci zahájena byla rozprava v nejblíže příští schůzi poslanecké sněmovny.

V Praze dne 9. prosince 1926.

Dr. Franke, dr. Patejdl, Zeminová,

dr. Gagatko, Langr, Tučný, inž. Záhorský, Pechmanová, Knejzlík, Prášek, Riedl, Mikuláš, Netolický, Moudrý, Procházka, Hrušovský, Lanc, Bergmann, Červinka, David, Buříval, Sladký, Slavíček.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP