POSLANECKÁ SNĚMOVNA N.S.R.Č. 1926
II. volební období. 3. zasedání.

743.

Naléhavá interpelace

poslanců B. Karpíškové, Al. Kříže, J. Koudelky, V. Johanise a soudruhů celé vládě o novém zdražení cukru kartelem cukrovarnickým.

Je tomu sotva několik týdnů, kdy cukrovarnický kartel zvýšil cenu cukru na 502 Kč za cent, kterou jen pod tlakem odporu veřejnosti a vlády upravil konečně na 488 Kč a nyní opětně přichází s novým zdražením, tentokráte dokonce ještě vyšším, nežli bylo zdražení původně proponované. Tento nový útok cukrovarnického kartelu v měsíci nejhorším v roce, v době, kdy je nejvíce a nezbytných potřeb existenčních, tíživých hlavně v rodinách chudých lidí a rodinách středních vrstev, kdy je nejvyšší spotřeba cukru v drobných živnostech cukrářských, pekařských a pod., vyvolává pochopitelný rozruch a odpor ve veřejnosti, který nemůže vláda přejíti prostým mlčením a bez náležitých opatření.

Opětovně zdůrazňujeme, že není vůbec důvodu zdražovati cukr. Cena řepy byla letos podstatně nižší nežli roku loňského, mzdy dělnictva cukrovarnického se nezvýšily, naopak snížily o 10 procent, kteréžto snížení sice bylo později odvoláno, když vyvolalo odpor dělnictva, z části však přec prospělo cukrovarům, a zvýšení režie při menším množství zpracované řepy neopravňuje přece k zvýšení cen v rozsahu tak horentním.

Poukazují-li cukrovarníci na volný obchod cukrem a nynější vysoké ceny světového trhu, jemuž cenu na trhu domácím přizpůsobují, jsme nuceni naproti tomu konstatovati, že volný obchod byl by tu jen tenkráte, kdyby nebylo tu přísné organisace kartelové a vysoké celní ochrany, znemožňující fakticky konkurenci s lacinějším cukrem cizím.

Musíme se bránit monopolnímu vykořisťování domácích produkčních sil a konsumentů kartelem jednoho výrobního odvětví, jak se o to stále a stále pokouší kartel cukrovarnický.

Právě tento kartel, v němž jsou dnes všechny cukrovarnické podniky bez rozdílu i státní, projevil naprosté nepochopení pro své povinnosti a pro práci zemědělce, hlavně drobného a středního, tím, že svou přemocí nadiktoval na jaře řepařům nespravedlivě nízkou cenu za řepu, která je skutečně pod výrobním nákladem.

Tohoto útoku na pěstitele řepy a nyní na konsumenty, jimiž jsou lidé jak v městech tak na venkově, účastní se také cukrovary státní, spravované ministerstvem zemědělství. Také tyto podniky státní jsou v kartelu a také ony nesou odpovědnost za nynější politiku kartelu cukrovarnického.

Podepsaní táží se proto vlády:

1. Je vláda ochotna zakročiti proti cukrovarnickému kartelu a donutiti jej, aby upustil od jakéhokoli zdražení cukru?

2. Je vláda ochotna zakročiti proti cukrovarnickému kartelu a donutiti jej, aby pěstitelům řepy na cenu doplatil, kolik je spravedlivo?

3. Jak omluví vláda, že státní cukrovary jsou v kapitalistickém cukrovarnickém kartelu a zda je ochotna naříditi okamžitě, aby z kartelu vystoupily, když stal se organisací vykořisťující pěstitele řepy a konsumenty?

V Praze dne 26. listopadu 1926.

Karpíšková, Kříž, Koudelka, Johanis, Chalupník, Brodecký, dr. Meissner, Bečko, Pik, Srba, Klein, Remeš, Prokeš, V. Beneš, R. Chalupa, Hampl, dr. Dérer, Jaša, Brožík, Biňovec, Stivín, Tomášek, dr. Winter.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP