POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926
II. volební období 3. zasedání.

652.

Zpráva

výboru imunitního

o žádosti zemského trestního soudu v Praze za souhlas s trestním stíháním posl. J. Weberové, inž. O. Kaliny, V. Krause a dra A. Koberga pro přečin proti bezpečnosti cti tiskem.

Zemský trestní soud v Praze žádá přípisem ze dne 2. dubna 1926, čís. Tl VII 925/16/25 za vydání k trestnímu stíhání poslanců J. Weberové, inž. O. Kalliny, V. Krause a dra A. Koberga, z důvodů, že v letáku nadpisem ťEine völkische Einheitsfront ohne VölkischeŤ, vydáním a podpisem tohoto listu měli se dopustiti přestupku, pokud se týče přečinu proti bezpečnosti cti vůči senátoru Fr. Křepkovi. O senátoru Křepkovi se v letáku praví (překlad):

ť2. Před několika dny byl Křepek na Hradčanech. Co tam měl co dělat? Co tam má co dělat německý vůdce v době voleb, když nedávno před tím byly vyvlastněny Mariánské Lázně, zavřeno tisíce německých tříd školních, tisíce německých úředníků propuštěno a Češi s výsměchem konstatovali, že Němci přes to, že pilně upisovali na novou cedulovou banku, dostanou z 10 zástupců nejvýše jednoho a to zástupce, kterého chtějí Češi.

Víme co pan Křepek na Hradčanech chtěl.Ť

Dále praví se v letáku:

ťOdkud pochází tolik peněz na volby, jež noví příslušníci národní jednotné fronty tak rozhazují? Bude míti pan Krebs, tajemník národně-socialistické strany a vůdce kandidátní listiny v okrese Česká Lípa, odvahu před nestranným německým rozhodčím soudem, oznámiti zdroj oněch peněz, které byly k disposici oné černé neděle, když národní socialisté se zřetelem na to rozbili jednotnou kandidátní listinu?

3. A množí se důkazy, že svrchu uvedené strany jednotnou frontu všech Němců ve skutečnosti od začátku nechtěly, nýbrž, že Křepek, Mayr-Harting, Spina a druhové již od začátku chtěli utvořiti vládní frontu proti německé straně národní.Ť

Poněvadž obsah letáku dotýká se cti senátora Františka Křepka, navrhuje imunitní výbor vydání zmíněných poslanců mimo poslance V. Krause, který zemřel, k zavedení trestního řízení vůči nim ve smyslu žádosti zemského trestního soudu.

V Praze dne 3. listopadu 1926.
Vilém Votruba, v. r.,
Inž. O. Hrdina, v. r.,
předseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP