II. volební období. |
Zemědělský výbor jednal o výše uvedených iniciativních návrzích ve schůzi dne 24. června 1926.
Zpravodaj přednesl návrh číslo 444 poslance dra Jozefa Tiso a spol. o poskytnutí podpory pohořelým v obci Štiavniku a konstatoval, že dle informace poskytlo ministerstvo vnitra pohořelým nouzovou podporu 9.800 Kč a dle výsledku šetření poskytne potřebnou další nouzovou podporu.
Zpravodaj oznámil dále, že bylo v roce 1926 poukázáno dosud na nouzových podporách celkem 3,793.000 Kč, z čehož připadá na požáry 588.000 Kč a na ostatní pohromy, převážně povodně, průtrže mračen a krupobití, 3,205.000 Kč. šetření o živelních pohromách děje se prostřednictvím okresních správ politických s urychlením co největším a také podpory potřebné byly hned po živelní pohromě poskytnuty.
Zpravodaj sděluje dále, že zemědělského výboru došla řada návrhů o státní pomoc z důvodů živelních pohrom, zejména povodní letošního roku, a to čís. 105 (návrh posl. inž. Černého a spol.), čís. 368 (návrh posl. špatného a spol.), čís. 369 (návrh posl. Knejzlíka a spol.), čís. 370 (návrh posl. Světlíka a spol.), čís. 371 (návrh posl. Vičánka a spol.), čís. 390 (návrh posl. Krumpeho a spol.), čís. 393 (návrh posl. Tománka a spol.), čís. 394 (návrh posl. Koudelky a spol.), čís. 396 (návrh posl. Staňka a spol.), čís. 397 (návrh posl. Jílka a spol.), čís. 400 (návrh posl. Schweichharta a spol.), čís. 401 (návrh posl. Szent-Iványho a spol.), čís. 425 (návrh posl. Pechmanové a spol.), čís. 483 (návrh posl. Böhma a spol.), čís. 499 (návrh posl. dra Hanreicha a spol.), čís. 500 (návrh posl. Budiga a spol.), čís. 501 (návrh posl. Zajicka a spol.), čís. 502 (návrh posl. dra Luschky a spol.), čís. 503 (návrh posl. Bergmanna a spol.), čís. 505 (návrh posl. Petera a spol.).
Zpravodaj poznamenává, že velké množství návrhů dalších téhož obsahu bylo právě iniciativním výborem výboru zemědělskému postoupeno.
Letošního roku byly téměř všechny kraje republiky postiženy opětně živelními pohromami zejména povodněmi, které jsou rozsahem a důsledky pro zemědělské podnikání rázu katastrofálního. Četné řeky, říčky i potoky rozvodnily se v rozsáhlé toky, zalily celá území s budovami na kolik hodin cesty, zničily úrodné lány s úrodou, hlavně luka, ležící v povodí těchto vod, jakož i úrodné pozemky. Dravý živel nešetřil na své síle, strhal a odnesl úrodnou prst, budovy, komunikace atd.; škody jsou nedozírné a nedají se dosud vzhledem k tomu, že vody neopadly, přesně zjistiti. Dá se však již nyní říci, že jsou škody letošního roku způsobené právě zmíněnými živelními pohromami mnohem horší než škody způsobené povodní roku loňského.
Zpravodaj podotýká, že jde ve všech iniciativních návrzích o státní pomoc při živelních pohromách letošního roku, zejména následkem červnové povodně, a poukazuje na usneseni zemědělského výboru ze dne 16. června 1926. Zpravodaj má za to, že usneseními zemědělského výboru jsou veškeré iniciativní návrhy na pomoc postiženému obyvatelstvu vyřízeny, což bylo výborem schváleno. Současně usnesl se výbor vyzvati ku vydatné svépomoci veškeré obyvatelstvo, jmenovitě veřejné korporace a peněžní ústavy, které by měly poskytovati postiženým levný úvěr.
Po zevrubné debatě 2, po doslovu zpravodaje, že program soustavných regulačních prací bude možno projednávati již letos na podzim, státní vodohospodářskou radou, jejíž složení a působnost byla právě mezi ministerstvem veřejných prací a ministerstvem zemědělství dohodnuta a kterou bude možno svolati, jakmile autonomní úřady, jakož i zemědělské, průmyslové, vodohospodářské, meliorační a národohospodářské korporace sdělí zmíněným ministerstvům vyžádané návrhy na jmenování svých zástupců, - usnáší se zemědělský výbor na této resoluci:
Slavná poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě republiky Československé se ukládá:
1. aby ihned provedeno bylo, pokud se tak již nestalo, příslušné vyšetření povstalých škod způsobem v zákoně č. 227/25 stanoveným, a aby poškozeným, jichž výživa je ohrožena, byla dána okamžitá podpora nouzová;
2. aby na osetí ploch, katastrofálními pohromami poškozených, bylo dáno k disposici:, pokud možno zdarma, potřebné množství osiva takových plodin, aby tam ještě tohoto roku alespoň nějaká úroda a sklizeň docílena býti mohla, aby tak hospodářské škody, živelní pohromou způsobené, byly co možná sníženy;
3. aby, pokud stalo se již vyšetření příslušných škod katastrofálními povodněmi způsobených roku 1925 ve smyslu zák. z 15. října 1925 I. jeho hlavy příslušné rozhodnutí o podporách bylo provedeno co nejrychleji;
4. aby vláda nařídila příslušným berním správám, by vyžádaly si od okresních politických správ úředně zprávy o vyšetřených škodách a podle nich aby proveden byl u poplatníků v postižených krajích odpis daní, zejména též daně z obratu a poskytnuty byly všemožné úlevy při placení daní, případně též dávky z majetku a přírůstku na majetku; dále buďtež postiženým obcím povoleny daňové úlevy na generální žádost, jakož i buďtež postižení osvobození od podávání výkazů berní správě o stavu úrody ke dni 31. prosince t. r.; při daňových úlevách budiž hlavně pamatováno též na osvobození od přirážek vybíraných k dani pozemkové, jakož i na prominutí úroků z prodlení po čas úlevy v placení daní; louky zanesené povodni, na nichž nelze dosáhnouti další sklizně, leč při nákladném odstraňování písku a kamene, buďtež na další řadu let od daně vůbec osvobozeny;
5. aby nařídila, aby zahájena byla akce na opatření osiva, steliva, krmiva a hnojiv pro postižené kraje. K účelu tomu buďtež povoleny co největší slevy na železnicích pro dovoz těchto potřeb;
6. aby nařídila, by event. v dohodě se zeměmi podporována byla výstavba zničených a poškozených budov, jakož i cest obecních, silnic okresních a vůbec komunikací, dále meliorací a regulací dle II. hlavy zákona č. 227/1925;
7. aby v krajinách živelní katastrofou postižených, kde byl proveden příděl půdy drobným zemědělcům, posečkal Státní pozemkový úřad splátky na příděl a to bezúročně, po případě, aby po nové bonitaci snížil ceny přídělových pozemků;
8. aby se postarala co nejvydatněji o vybudování zemědělského výzkumnictví, aby mohlo plně pečovati a pracovati na zdokonalování zemědělské výroby a bylo rádcem zemědělské praxi ve všech otázkách, kterým ona sama pro nedostatek prostředků se věnovati nemůže;
9. aby neprodleně předložila osnovu zákona o dobrovolném pojištění proti škodám způsobeným živelními pohromami;
10. aby vypracovala a urychleně předložila
osnovu zákona, jímž se povoluje nezdanitelný
dlouholetý úvěr k pomoci obyvatelstvu postiženému
živelními katastrofami, zejména v těch
případech, kde obyvatelstvo bylo existenčně
ohroženo.
II. volební období. |
Sociálně-politický výbor jednal o výše uvedených návrzích ve schůzi dne 23. června 1926. Zpravodaj přednesl iniciativní návrhy čís. 262, 293 a 296, jednající o poskytnutí pomoci pro pohořelé v Mikulově dne 30. dubna t. r. a oznámil, že dle sdělení poskytlo ministerstvo vnitra pro pohořelé hned po požáru okamžitou podporu 100.000 Kč a na to další nouzovou podporu 154.000 Kč, jakož i že dalo městu k disposici pro první ubytování barák z, bývalého uprchlického tábora, okenní rámy a jiné předměty potřebné k provisornímu ubytování postižených.
Dále přednesl zpravodaj návrh č. 268 o poskytnutí podpory pro pohořelé v obci Trstenej a konstatoval, že ministerstvo vnitra poskytlo krátce po požáru pro pohořelé okamžitou podporu 50.000 Kč a uložilo současně úřadu ministra s plnou mocí pro správu Slovenska urychlené podáni zprávy s odůvodněným návrhem na potřebnou další nouzovou podporu. Po dojití žádané zprávy poskytne ministerstvo vnitra případnou další nouzovou podporu.
Dále přednesl zpravodaj návrh č. 294 o pomoci pohořelým v Třebovicích s podotknutím, že ministerstvo vnitra hned po požáru poskytlo pohořelým okamžitou podporu 55.700 Kč a současně uložilo Zemské správě politické v Praze, aby s urychlením vyšetřila záležitost a podala zprávu s odůvodněným návrhem na případnou další nouzovou podporu. Po dojití zprávy té rozhodnuto bude o další potřebné podpoře.
Zpravodaj přednesl návrh čís. 308 o živelných škodách způsobených krupobitím a průtrží mračen v obcích Eisendorf, Ruštejn atd. a navrhl, připojiti se ke zprávě výboru zemědělského, s čímž projeven souhlas.
Konečně přednesl zpravodaj návrh č. 313 o pomoci pro pohořelé v obci Jívové a poznamenal, že ministerstvo vnitra poskytlo pro pohořelého Josefa Kölbela v Jívové nouzovou podporu 2500 Kč; ostatním spoIupohořelým se podpory nedostalo, ježto tito byli dostatečně pojištěni.
Po provedené debatě, v níž posl. Taub a Zajicek žádali poskytnutí dalších vydatných podpor pro pohořelé v Mikulově schváleny byly tyto návrhy zpravodaje:
1. Vláda se vyzývá, aby po urychleném vyšetření škod způsobených požáry v Mikulově, Trstené, Třebovicích, o nichž jednají iniciativní návrhy, udělila postiženým další nouzové podpory, aby jim poskytla úlevy daňové a zajistila podpory na znovupostavení vyhořelých budov v těch případech, kde existence obyvatelů je ohrožena.
2. Vláda se vybízí, aby vypracovala a urychleně
předložila osnovu zákona, jímž
se povoluje nezdanitelný dlouholetý úvěr
k vybudování vyhořelých obytných
budov, jakož i hospodářských a živnostenských
provozoven, zejména v těch případech,
kde postižené obyvatelstvo bylo existenčně
ohroženo.
II. volební období. |
Rozpočtový výbor připojuje se k usnesením výboru zemědělského a sociálně-politického a doporučuje, aby, pokud se týče způsobu provádění, toto se dálo v duchu vládního nařízení ze dne 22. prosince 1925, č. 266 Sb. z. a n. se všemožnou pilností a objektivností.
Dále žádá, aby opatření žádaných v resoluci výboru zemědělského užito bylo pro všechny krajiny celé republiky postižené živelními pohromami.
Mimo to si přeje, aby ministerstvo veřejných prací a zemědělství na podkladě ohlášených škod a provedeného šetření sestavilo přesný stavební program vodních prací, v němž by se postupovalo od prací nejnaléhavějších a nejúčelnějších k pracím, jež snesou odklad.
Tím jsou vyřízeny zároveň všechny
návrhy týkající se tohoto předmětu.